Hazard? – nie daj się wciągnąć!

Dziś, uczniowie klas trzecich i czwartych Technikum brali udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych w ramach akcji edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej mającej na celu ograniczenie ryzyka uzależnienia młodzieży od hazardu. Zajęcia  poprowadził
p. Piotr Stachowiak, trener i edukator Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Młodzi ludzie mogą się stykać z propozycjami udziału w zabronionych dla nich grach hazardowych.  Nielegalne punkty gier powstają  nawet w małych miejscowościach. Szczególnie niebezpieczne są niewinne gry internetowe mające ukryte elementy hazardowe, a młodzież niestety często traktuje hazard w sieci jako formę rozrywki. Początkowo gracze zachęcani są możliwością grania za darmo, korzystania z nagród w postaci wirtualnych żetonów, co sprawia, że gry stają się wciągające i w konsekwencji mogą prowadzić do uzależnienia.

Z pewnością zajęcia uświadomiły uczniom, jakie zagrożenia niesie hazard oraz przestrzegły przed skutkami uzależnienia dla gracza, jego rodziny i najbliższych.

 

 

 

Sukces uczniów ze Zduńskiej Dąbrowy w Konkursie Wojewódzkim Wiedzy Rolniczej

Finał I Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Rolniczej – Produkt Polski, Kupuj Świadomie, pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi – Roberta Telusa oraz Marszałka Seniora Sejmu RP IX kadencji – Antoniego Macierewicza odbył się 2 czerwca 2023 roku w Łodzi w siedzibie KOWR. W Finale ZSCKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie reprezentowało dwóch uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik: Wiktor Gortat (kl II) i Dawid Łopatka (kl.IV). Wiktor Gortat zajął 3 miejsce w konkursie uzyskując puchar oraz cenne nagrody rzeczowe, w tym hulajnogę elektryczną. Dawid Łopatka znalazł się wśród wyróżnionych w konkursie, otrzymując również cenne nagrody rzeczowe.

Wizyta w gospodarstwie Bayer Forward Farming

1 czerwca 2023 r. uczniowie technikum rolniczego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie zwiedzili gospodarstwo Bayer Forward Farming prowadzone przez Krzysztofa i Macieja Nykiel, gdzie firma Bayer posiada poletka demonstracyjne. Swoje gospodarstwo prowadzą w Kaszewach. Na 90 hektarach uprawiają buraki cukrowe, pszenicę i kukurydzę. W gospodarstwie wprowadzili szereg zrównoważonych rozwiązań, w tym optymalizację stosowania środków ochrony roślin, wdrożenie narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji oraz cyfrowych rozwiązań rolniczych, a także wykorzystanie nowoczesnych odmian roślin odpornych na szkodniki czy suszę. Podjęli również działania na rzecz ochrony owadów zapylających i dzikiego ptactwa. Taki sposób gospodarowania wpływa na kształtowanie przyszłości rolnictwa zrównoważonego w kraju. Wierzą, że innowacje i technologia mogą wnieść pozytywny wkład w rozwój ich biznesu
i ochronę środowiska naturalnego. W spotkaniu udział wzięło także kilku studentów z Teksasu w ramach Programu Wymiany Młodych Rolników.