Kiermasz podręczników

Dzięki kiermaszowi podręczników używanych, który miał miejsce w naszej szkole 11 września uczniowie młodszych klas mogli kupić książki od starszych kolegów i koleżanek. Była to doskonała okazja, aby młodzież zaopatrzyła się w podręczniki, tańsze nawet o połowę ceny od tej, proponowanej w księgarniach!

Kto przeoczył kiermasz, zapomniał lub zwyczajnie nie zdążył, przypominamy, że szansa na zdobycie tańszych podręczników jest każdego dnia – wystarczy „zasięgnąć języka” w czasie przerw pytając kolegów o to, kto jeszcze ma do odsprzedania potrzebne książki.

Szkolenie „Proces sporządzania kiszonki z kukurydzy”

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej odbyło się szkolenie dla rolników i producentów rolnych oraz uczniów Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik. Szkolenie przeprowadzili specjaliści Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów mleka w dniu 3 września 2024 roku. Tematem prelekcji był proces sporządzania kiszonki z kukurydzy. Ważnym elementem warsztatów była możliwość wyznaczenia zawartości suchej masy w próbkach roślin kukurydzy w celu określenia właściwego terminu zbioru na kiszonkę.

UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

2 września 2024 roku, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie cała społeczność szkolna rozpoczęła NOWY ROK SZKOLNY. Na uroczystości nie zabrakło również rodziców oraz zaproszonych gości, wśród których obecni byli: Pan Adam Nowak – Podsekretarz Stanu, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Krzysztof Skowroński – Wójt Gminy Zduny, ks. Łukasz Antczak – proboszcz parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Zdunach, dr hab. Adam Ekielski  – prof. SGGW w Warszawie, Pani Agnieszka Kępka – Przewodnicząca Rady Gminy Zduny, Pani Aleksandra Latuszek – Sekretarz Gminy Zduny, Pan Andrzej Karniszewski – Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Pan Tomasz Sołtyszewski – Przewodniczący RR, Pan Krzysztof Figat – Dyrektor Stadniny Koni w Walewicach, Pan Adam Grzegory – Dyrektor PZDR w Łowiczu, Pani Jolanta Perzyna – Przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Zdunach, Pani Krystyna Sieczkowska – Prezes Stowarzyszenia „Retro – Xężanki”, Pan Piotr Politowicz – Prezes Stowarzyszenia „Retro Łowiczanka”, Pan Grzegorz Grzegory – właściciel składu budowłanego PSB Mrówka, Pan Przemysław Pachliński – firma budowlana Grzegory.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego oraz oddania czci ofiarom II wojny światowej. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły – Pan Stanisław Kosmowski, który życzył nauczycielom, uczniom oraz pracownikom wytrwałości oraz sukcesów w nadchodzącym roku. W sposób szczególny powitał pierwszoklasistów, którzy w dniu dzisiejszym rozpoczynają naukę w  ZSCKR. Słowa do młodzieży, rodziców, nauczycieli i pracowników skierowali również: Pan Adam Nowak – Podsekretarz Stanu, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Pan Krzysztof Skowroński – Wójt Gminy Zduny

Dla młodzieży klas I, III i IV Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii ten dzień to nie tylko rozpoczęcie roku, to również podsumowanie roku szkolnego 2023/2024. W związku z tym uczniowie, którzy  osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wyróżniali się wzorowym zachowaniem oraz aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły otrzymali z rąk Pana Dyrektora świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Nie obyło się również bez listów gratulacyjnych, które zostały wręczone rodzicom.

Po części oficjalnej wystąpił Szkolny Zespół Ludowy ,,Dąbrowskie pasiaki”, po którym młodzież udała się do klas na spotkanie z wychowawcami.

 

Inauguracja roku szkolnego 2024/2025 w dniu 2 września (poniedziałek) 2024 roku

Msza Św. w Kościele Św. Jakuba w Zdunach –  godz. 9.00.

Inauguracja roku szkolnego 2024/2025 – godz.11.00. (sala gimnastyczna).

Spotkanie klas z wychowawcami  w wyznaczonych pracowniach –  po inauguracji roku szkolnego.

Wychowankowie internatu z klas pierwszych na Mszę Świętą odprowadzani są przez wychowawców internatu, pozostałe klasy pod opieką wychowawców poszczególnych klas.

Nieuczestniczący we Mszy Świętej wychowankowie  pozostają w szkole pod opieką wyznaczonych nauczycieli i wychowawców internatu.

Na pierwszym spotkaniu z wychowawcą, uczniowie zostaną zapoznani z organizacją pracy szkoły i zasadami obowiązującymi w szkole.

 Podczas uroczystości uczniów obowiązuje strój galowy!

Organizacja zakwaterowania wychowanków w internacie znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce – O szkole – Internat.

 

Zofia Rosa

                                                                                                          Wicedyrektor

 

 

Nauczanie Rolnicze XXI wieku – lepszy start 2024-2026

Projekt Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie pn.
„Nauczanie rolnicze XXI wieku – lepszy start”

Nabór nr FELD.08.08-IZ.00-001/23 Wsparcie na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego (z wyłączeniem infrastruktury

Nazwa zadania:
Dodatkowe zajęcia zawodowe, kursy i szkolenia dla uczniów.
Data rozpoczęcia 2024-03-01
Data zakończenia 2026-02-28
Koszt całkowity projektu – 3 000 000,00 PLN
Dofinansowanie – 2 700 000,00 PLN
Udział własny – 300 000,00 PLN

Celem projektu jest poprawa jakości kształcenia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (dalej.ZSCKR) w Zduńskiej Dąbrowie we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym poprzez poprawę zdolności do zatrudnienia 120 uczniów (40K,80M), podniesienie kompetencji/kwalifikacji zawodowych 11 nauczycieli oraz dostosowanie kierunków kształcenia szkoły do wymogów rynku pracy poprzez utworzenie i doposażenie pracowni szkolnych, organizację staży uczniowskich, realizację dodatkowych zajęć rozwijających kompetencje zawodowe z zakresu TR,TW,TAK,THK oraz kompetencje kluczowe i proekologiczne w terminie od 01.03.2024 do 28.02.2026r. Osiągnięcie założonego w projekcie celu głównego możliwe będzie dzięki realizacji zaplanowanych w projekcie działań wynikających z diagnozy.
Projekt zgodny jest z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt zapewnia dostępność dla wszystkich użytkowników bez jakiejkolwiek dyskryminacji, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021- 2027. Umożliwia wszystkim uczestnikom sprawiedliwe i pełne uczestnictwo we wszystkich działaniach na jednakowych zasadach, bez względu na ich płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Rekrutacja prowadzona zostanie w sposób umożliwiający wzięcie udziału w projekcie każdej zainteresowanej osobie spełniającej kryteria udziału w projekcie bez względu na płeć czy stopień niepełnosprawności. Proces rekrutacji, zaplanowano tak, aby nikomu nie ograniczał dostępu do udziału w projekcie.
Projekt zgodny jest ze standardem minimum realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn., tak aby na żadnym etapie realizacji projektu nie wystąpiły bariery równościowe.
Grupę docelową (GD) projektu stanowią: placówka kształcenia zawodowego Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie (ZSCKR) gdzie organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jej uczniowie(U) oraz nauczyciele(N). Wsparcie w pr. skierowane jest do osób fizycznych, które uczą się/pracują lub zamieszkują na obszarze woj. Łódzkiego w rozumieniu przepisów KC oraz podmiotu (ZSCKR) posiadającego siedzibę na terenie woj. Łódz.(powiat łowicki). W ramach ZSCKR kształcą się uczniowie w zawodach tj. technik rolnik-117os., architektury krajobrazu- 80os, weterynarii- 164os, hodowca koni 22os . Łącznie w ZSCKR uczy się 383(223K/160M, 306 ucz. z terenów wiejskich tj. 80%) w tym blisko 8% uczniów to uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE) w tym 5 osób (5M) z niepełnosprawnością głównie ruchową.
Zadania jakie zostaną zrealizowane to:
Adaptacja, utworzenie i doposażenie pracowni zawodowych
W ramach zadania zaplanowano adaptację pracowni produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej dla zawodu TR, architektury krajobrazu dla zawodu TAK i sali komputerowej w ramach cyfryzacji placówki. Ponadto zaplanowano wyposażenie nowoutworzonych i istniejących pracowni dla zawodów TR, TW, TAK i THK obejmujące m.in.:maszyny i urządzenia rolnicze, wyposażenie gabinetu weterynaryjnego, sprzęt do pielęgnacji roślin i pracy przy konserwacji zieleni, a także inwentarz żywy-konie i osprzęt, sprzęt TIK (komputery mobilne, monitory interaktywne
Dodatkowe zajęcia zawodowe, kursy i szkolenia dla uczniów
Kursy mają na celu zdobycie dodatkowych uprawnień zwiększających ich szanse na rynku pracy. Zaplanowano realizację kursów przez podmiot zewnętrzny (z min.2 letnim doświadczeniem):
1. Prawo jaz. kat. B- 35 UP
2. Kurs spawania elektrodami otulonymi-35UP,
3. Kurs obsługi koparko-ładowarki-40UP
4. Kurs groomingu-32UP
5. Kurs Instruktor szkolenia psów-30 UP
6. Kurs dogoterapii-30 UP
7. Kurs instruktora jazdy konnej-20 UP
8. Kurs instruktora hipoterapii-20 UP
9. Kurs Florystyczno-kelnerski-20 UP
10. Kurs operatora drona-10 UP
Zaplanowano realizację kursów oraz zajęć dodatkowych przygotowujących uczniów do egzaminów zawodowych prowadzonych przez nauczycieli w ramach godzin ponadwymiarowych:
1. Kurs operatora kombajnów zbożowych 45 UP
2. Kurs operatora wózków widłowych 80 UP,
3. Kurs stosowania środków ochrony roślin 45 UP ,
4. Kurs inseminatora 60 UP
Zajęcia dodatkowe przygotowujące do egzaminu zawodowego w zawodach:
1. Technik Rolnik 30 os,
2. Technik Weterynarii 30 os,
3. Technik Architektury Krajobrazu 30 os,
4. Technik Hodowca Koni 8os,
Zajęcia dodatkowe z kompetencji kluczowych oraz wiedzy proekologicznej dla uczniów.
Zaplanowano realizację następujących zajęć dodatkowych prowadzonych przez nauczycieli w ramach godzin ponadwymiarowych:
1. Zajęcia z informatyki 20 os,
2. Zajęcia z języka angielskiego 30 os,
3. Zajęcia z matematyki 30 os,
4. Zajęcia proekologiczne 30 os,

Doradztwo zawodowe i pomoc psychlogiczno-pedagogiczna dla uczniów.
1. Uzupełnieniem działań w projekcie jest rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego w ZSCKR poprzez organizację indywidualnych zajęć z doradcą zawodowym dla wszystkich uczestników projektu 120 os.
2. Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zaplanowano realizację indywidualnych zajęć z psychologiem dla 30 os.

Staże uczniowskie dla uczniów.
Projekt zakłada współpracę szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym- staż uczniowski. Miejsce realizacji staży: gospodarstwa rolne, lecznica weterynaryjna, firmy zajmujące się architekturą krajobrazu, hodowle koni itp.
Wszyscy uczestnicy projektu 120 os (40K/80M) weźmie udział w stażach uczniowskich w wym.150h/ucz.

Doskonalenie nauczycieli z zakresu studiów/szkoleń/kursów zawodowych
W ramach pr. zaplanowano:
1. Studia podyplomowe „Informatyka dla nauczycieli”
2. Studia II stopnia „Zootechnika” (3 semestry – 446 h) dla 1 nauczyciela
3. Studia podyplomowe „Psychologia zwierząt towarzyszących” (2 semestry -180 h) dla 1 nauczyciela
4. Kurs „Zoofizjoterapeuta – specjalizacja małe zwierzęta” (130 h) dla 1 nauczyciela
5. Kurs „Projektowania ogrodów” (60 godzin) dla 1 nauczyciela
6. Kurs Groomingu – (88 godz.)dla 1 nauczyciela
7. Gamifikacja w edukacji – (20 godzin)dla 1 nauczyciela
8. Kurs obsługi drona (44 godz. ) dla 1 nauczyciela
9. Szkolenie z zakresu obsługi siewnika punktowego do siewu kukurydzy, 8 godz. dla 1 nauczyciela
10. Szkolenie z zakresu obsługi wału do sianokiszonki, 8 godz. dla 1 nauczyciela
11. Szkolenie z zakresu obsługi podwójnej kosiarki rotacyjnej, 8 godz. dla 1 nauczyciela
12. Szkolenie z zakresu obsługi kosiarki samobieżnej, 8 godz. dla 1 nauczyciela
13. Szkolenie z zakresu obsługi nożyc spalinowych do cięcia żywopłotu, 8 godz. dla 1 nauczyciela
14. Szkolenie z zakresu obsługi pojazdu elektrycznego do prac pielęgnacyjnych i konserwacji obiektów architektury krajobrazu (meleks), 8 godz. dla 1 nauczyciela
15. Szkolenie z zakresu obsługi bryczki i osprzętu- 8 godz. dla 1 nauczyciela
16. Szkolenie „Diagnoza i terapia psychologiczno – pedagogiczna ”(16h na osobę) dla 11 nauczycieli
17. Szkolenie Przeciw. dyskryminacji, cyberprzemocy i mowie nienawiści” (4h na osobę) dla 11N

VI Regionalny Zlot Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych

W dniach 3-4 sierpnia 2024 roku odbył się na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie VI Regionalny Zlot Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych. Impreza zorganizowana została przez lokalnych pasjonatów klasyki zrzeszonych w Stowarzyszeniu Retro Łowiczanka oraz przez Koło Gospodyń Wiejskich Retro-Xiężanki. Faktem zasługującym na podkreślenie jest to, że już po raz trzeci zawitała ona do technikum w Zduńskiej Dąbrowie. Baza lokalowa szkoły, która jest Złotą Szkołą Roku 2024, Złotymi Orłami Edukacji 2024 oraz niekwestionowanym zdobywcą elitarnego Złotego Lauru Zaufania 2024, daje świetne warunki nie tylko do efektywnego nauczania dzieci i młodzieży, ale również do organizowania udanych, cenionych przez społeczeństwo eventów.

Zlot Retro Łowiczanki z roku na rok spotyka się nie tylko z coraz większym zainteresowaniem odwiedzających, ale również przyciąga coraz więcej uczestników. W tym roku przybyli na niego m.in. członkowie grupy historyczno-rekonstrukcyjnej z Czech.
Sobotnie popołudnie umilił tradycyjnie uroczysty rajd zabytkowych samochodów, motocykli, ciągników rolniczych oraz innych maszyn rolniczych. W paradzie uczestniczyło ponad 50 pojazdów w tym unikaty na skalę światową.

Dodatkową atrakcją podczas drugiego dnia zlotu był festiwal „Kocham Łowickie”, który swoją obecnością uhonorował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Adam Nowak. Zasiadał on m.in. w jury w trakcie konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę regionalną. Zmagania Kół Gospodyń Wiejskich wygrała ze swoją zalewajką reprezentacja KGW Kraszew „Złote Kłosy”.

Zwiedzający podczas dwudniowej imprezy w Zduńskiej Dąbrowie mogli podziwiać także liczne warsztaty rękodzielnicze jak wycinanki łowickie, haft koralikowy, czy ozdoby typowe dla folkloru Księstwa Łowickiego.

Impreza spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem przez lokalną społeczność, która w większości czeka już na przyszłoroczną siódmą już edycję Zlotu Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych.

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

W końcu nadszedł długo oczekiwany przez uczniów dzień – zakończenie roku szkolnego!  21 czerwca 2024 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie nastąpiło uroczyste podsumowanie pracy w roku szkolnym 2023/2024.

Piątkowy poranek uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli od mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Zdunach. Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej ZSCKR, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Dyrektor Szkoły – Pan Stanisław Kosmowski, który przywitał zaproszonych gości m.in.: Pana Rafała Kołodziejczyka – przedstawiciela MRiRW, Pana dr hab. Adama Ekielskiego- profesora SGGW w Warszawie, Panią prof. dr hab. inż. Klaudię Borowiak i  Pana dr inż. Mirosława Czechlowskiego- przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,  Panią Mirosławę Wolską- Kobierecką – zastępcę kierownika ARiMR w Łowiczu, Pana Cezarego Dzierżka- emerytowanego prezesa WFOŚiGW w Łodzi, Prezesa Stowarzyszenia Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury, Pana lek. wet. Jerzego Wolskiego , ks. Ireneusza Cieślak- proboszcza parafii w Zdunach, Pana Piotra Politowicza- Prezesa Stowarzyszenia „Retro- Łowiczanka”, Pana Daniela Pałygę i Piotra Lebiodę, Pana Grzegorza Grzegorego, Pana Zbigniewa Zawiślaka i Pana Wojciecha Burego oraz Pana Tomasza Sołtyszewskiego – przewodniczącego RR w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie, rodziców, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz uczniów. Następnie Pan Dyrektor  podsumował miniony rok szkolny dzieląc się z zebranymi swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami na przyszłość.

Po przemówieniu nastąpiło wręczenie listów gratulacyjnych rodzicom uczniów, którzy osiągnęli średnią ocen minimum 4,75 oraz rozdano świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe uczniom, którzy zdobyli wysokie wyniki w nauce, wyróżniali się zachowaniem i aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły.

W dalszej części głos zabrał Pan Rafał Kołodziejczyk, który odczytał list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowany do uczniów i nauczycieli szkoły w Zduńskiej Dąbrowie.

Kończąc oficjalną część uroczystości Pan Dyrektor serdecznie podziękował nauczycielom, uczniom, rodzicom i pracownikom administracji  za swoje zaangażowanie w rozwój i właściwe funkcjonowanie szkoły życząc przy tym udanych wakacji i wielu radosnych chwil w przyszłym roku szkolnym.

Na zakończenie młodzież zaprosiła wszystkich obecnych na montaż słowno-muzyczny oraz występ szkolnego zespołu ludowego „Dąbrowskie Pasiaki”. Po części artystycznej uczniowie udali się  do klas, gdzie odbyły się spotkania z wychowawcami oraz wręczenie świadectw pozostałym uczniom.