Warsztaty muzyczno – motywacyjne z Barbarą Szaftraniec i Ryszardem Wolbachem

 „Szczęście niejedno ma imię” –  pod takim tytułem – muzycznie i motywacyjnie, z piosenkami i przypowieściami, z anegdotami i żartami, ze wzruszającymi cytatami spędziliśmy czas uświadamiając sobie, co dla nas w życiu jest najważniejsze… Poznaliśmy wspaniałych Artystów, p. Barbarę Szaftraniec i p. Ryszarda Wolbacha, którzy podzielili się z nami wskazówkami, w jaki sposób żyć, by czerpać radość z każdej chwili, by czynić życie pięknym… Nie możemy bać się naszych marzeń i potrzebujemy wyznaczać sobie cele, powinniśmy myśleć pozytywnie i nigdy nie tracić nadziei, przeciwstawiać się niepowodzeniom i czyhającym wokół nas cywilizacyjnym zagrożeniom, wierzyć we własne możliwości i realizować wytrwale swoje pragnienia…  Zatem, dostrzegając ludzi, których spotykamy na naszej drodze i dzieląc się z nimi uśmiechem, serdecznością i miłością będziemy iść przez życie pamiętając o tym, że „szczęście jest zawsze tam, gdzie je widzi człowiek”…

Dziękujemy za moc inspiracji i zastrzyk energii oraz za wydawnictwo „KOLORY NADZIEI”, które wzbogaci zasoby naszej biblioteki i będzie dostępne dla wszystkich, którzy potrzebują pozytywnego wzmocnienia i nastawienia…

 

 

Mikołajki 2024

Wycieczka integracyjna

27 października 2024 roku uczniowie klasy I Technikum rolniczego z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie pod opieką p. Marcina Wójcika wyjechali do Łodzi na wycieczkę integracyjną. Pierwszym punktem był pobyt na kręgielni  „Grakula”. Dla większości osób była to pierwsza styczność z tym popularnym sportem, ale szybko okazało się, że bowling wcale nie jest taki trudny. Sportowa rywalizacja wewnątrz oraz między 4 drużynami okazała się dla wszystkich świetną zabawą integracyjną.

Drugim punktem programu było wspólne wyjście do kina Cinema City w Manufakturze. Młodzież  miała okazję obejrzeć film „Listy do M. Pożegnania i powroty”. Przeplatające się losy bohaterów filmu tworzą ciepłą, pełną humoru i wzruszeń opowieść o magii Bożego Narodzenia. Dzięki seansowi poczuliśmy świąteczną atmosferę i już wiemy, że grudniowe święta są tuż tuż.

Na koniec udaliśmy się na nietypowy obiad – sprawdziliśmy, jak smakują żeberka grillowane na żywym ogniu. Przy wejściu do lokalu przywitała nas hostessa i zaprowadziła  do stolików. Na początek dostaliśmy papierowe fartuchy. Na stole zamiast obrusów wylądowały papierowe arkusze, na których obsługa narysowała nam talerze i sztućce. Niespodzianek było więcej, jak chociażby rąbanie żeberek toporkiem przy stoliku, czy jedzenie rękoma. Było to dla nas całkiem nowe, ciekawe i smaczne doznanie- relacjonują chłopcy z I TR.

Cel wycieczki został osiągnięty, młodzież uśmiechnięta, zadowolona i w pełni zintegrowana wróciła do szkoły.

Konferencja „Nowe Techniki Genomowe – propozycje dla innowacyjnego rolnictwa”

W dniu 27 listopada 2024 r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik rolnik uczestniczyli w konferencji na temat „Nowe Techniki Genomowe – propozycje dla innowacyjnego rolnictwa”, która odbyła się w Narodowym Instytucie Dziedzictwa i Kultury Wsi przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie.

Młodzież została zaznajomiona z problematyką nowych technik genomowych w kontekście osiągnięć nauki, oferty dla rolnictwa i przemysłu rolno – spożywczego, hodowli roślin oraz wyzwań stojących przed polską Prezydencją w przyszłym roku.

W dobrych humorach, bogatsi o nową wiedzę wróciliśmy na teren naszej szkoły.

 

III miejsce w Halowej Piłce Nożnej Mężczyzn Szkół Ponadpodstawowych

22 listopada 2024 r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach woj. łódzkiego LZS w Halowej Piłce Nożnej Mężczyzn Szkół Ponadpodstawowych w Mroczkowie Gościnnym, gm. Opoczno. W rozgrywkach udział wzięło 8 zespołów. Mimo, że nie przegraliśmy żadnego meczu, gorszy bilans bramkowy spowodował, że w grupie zajęliśmy 2 miejsce, co dało nam prawo walczyć jedynie o miejsce 3 w Turnieju. W pierwszym meczu zmierzyliśmy się z ZSP Zelów i jak sie później okazało była to najlepsza drużyna mistrzostw. Mimo dwukrotnego prowadzenia (2:0, 3:2) nie udało się utrzymać przewagi do końca i mecz zakończył sie remisem 3:3. W kolejnych meczach wygraliśmy kolejno 3:1 z ZSCKC Bujny i 1:0 z ZSCKU Czarnocin. W meczu o 3 miejsce pokonaliśmy ZSCKU Szydłów 2:1.

ZSCKR Zduńska Dąbrowa: Misztal Mateusz, Kołaczyk Adam, Wielemborek Wojciech, Kwiatkowski Szymon, Masłowski Alan, Krychniak Krzysztof i nauczyciel wychowania fizycznego p. Jakub Jędrachowicz.

I Mistrzostwa florystyczne w Powierciu

22 listopada 2024 r. w Powierciu odbyły się I Mistrzostwa florystyczne pod hasłem ,,Eko Boże Narodzenie” dla szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W mistrzostwach brały udział 24 szkoły ministerialne z całej Polski. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali: Aleksandra Banasiak i Kacper Witkowski z klasy V Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu.

Głównym zadaniem dla drużyn było wykonanie ciekawej kompozycji florystycznej o tematyce ,, Eko Boże Narodzenie”.

Uczniowie pracowali wspólnie, uzupełniając się nawzajem a przy tym dobrze się razem bawiąc.

 

PODZIĘKOWANIA Z KANCELARII PREZYDENTA RP

Społeczność ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie otrzymała wyjątkowe podziękowania z Kancelarii Prezydenta RP za udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. To ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo oraz polską literaturę, w której z dumą uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

W liście, podpisanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę, wyrażono uznanie za nasze zaangażowanie oraz wkład w popularyzację tegorocznej lektury – „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Takie wyróżnienie to dla nas ogromna motywacja do dalszego rozwijania szkolnych inicjatyw literackich. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w tym wydarzeniu. To dzięki Waszemu zaangażowaniu możemy wspólnie promować miłość do książek i polskiej kultury!

Wycieczka do Łodzi

19 listopada 2024 roku uczniowie klas: 2aTR, 2TAK i 2aTW wzięli udział w wycieczce do Łodzi, która okazała się pełna atrakcji, dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Program wyjazdu łączył rozrywkę kulturalną z aktywnością fizyczną.

Pierwszym punktem programu było wspólne wyjście do kina Cinema City w Manufakturze. Młodzież  miała okazję obejrzeć film „Listy do M.” – ciepłą i pełną humoru opowieść o miłości, rodzinie i magii świąt. Seans wprowadził wszystkich w wyjątkowy, świąteczny nastrój, a niektóre sceny wywołały szczery śmiech, a nawet łzy wzruszenia. Uczniowie byli zgodni – „Listy do M.” to idealna propozycja na przedświąteczny okres.

 Po kinie przyszedł czas na coś bardziej dynamicznego – wizyta w parku trampolin! Młodzież mogła skorzystać z różnorodnych atrakcjach, takich jak skoki na trampolinach, ścianki wspinaczkowe czy baseny z gąbkami. Radości i śmiechu było co niemiara… Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przyznali, że była to świetna forma integracji i aktywnego spędzenia czasu. Dodatkowo skakanie na trampolinach okazało się świetnym sposobem na rozładowanie energii po kilku godzinach spędzonych w kinie.

 Wycieczka do Łodzi była doskonałym pomysłem na połączenie różnych form aktywności – od refleksji nad świątecznym filmem po pełne energii skoki na trampolinach. Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili do domu z uśmiechami na twarzach i wspomnieniami, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Takie wyjazdy są doskonałą okazją do budowania relacji w grupie, a także oderwania się od szkolnej rutyny. Z pewnością wszyscy czekają już na kolejne wspólne przygody!

Udział naszych uczniów w Cavaliadzie

14 listopada 2024 roku uczniowie klasy technik hodowli koni wraz z opiekunami mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w prestiżowej imprezie – Cavaliadzie w Warszawie. To jedno z najważniejszych wydarzeń jeździeckich w Polsce, które przyciąga najlepszych jeźdźców, hodowców oraz pasjonatów koni z całego kraju. Nasi uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć zmagania w różnych dyscyplinach jeździeckich, podziwiać profesjonalne pokazy oraz zapoznać się z nowinkami w dziedzinie hodowli koni. Tego dnia nie tylko zdobywali cenną wiedzę, ale także inspirowali się do dalszej pracy w tej fascynującej branży.

Dodatkowo, uczniowie mieli szansę spotkać znanych zawodników, zrobić z nimi zdjęcia i porozmawiać o ich doświadczeniach w jeździectwie. Spotkali również influencerów, którzy aktywnie działają w świecie jeździectwa i hodowli koni, co stanowiło świetną okazję do wymiany poglądów i poszerzenia wiedzy o tej dynamicznej branży. To niezapomniane przeżycie z pewnością zostanie w ich pamięci na długo!

 

 

OBCHODY 106. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE

8 listopada 2024 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości, które zgromadziły uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Wydarzenie było okazją do uczczenia pamięci i tradycji niepodległościowych oraz podkreślenia patriotyzmu młodego pokolenia.

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Dyrektor szkoły p. Stanisław Kosmowski, który przypomniał o doniosłym znaczeniu Święta Niepodległości oraz o trudnej drodze Polski do odzyskania wolności. W przemówieniu podkreślił rolę patriotyzmu w codziennym życiu oraz odpowiedzialność młodzieży za pielęgnowanie wartości narodowych.

W kolejnej części pan Aleksander Frankiewicz wygłosił prelekcję na temat wystawy „ Polacy Światu Znani  nieznani”, która odbywa się m.in. pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas swojego występu opowiedział o postaciach, zarówno tych powszechnie znanych, jak i mniej znanych, które odegrały ważną rolę w historii Polski. Prelekcja wzbogaciła uroczystości o interesujące fakty historyczne i inspirujące przykłady patriotyzmu, przypominając zgromadzonym o znaczeniu ich dziedzictwa oraz o bohaterach, którzy na różne sposoby przyczynili się do budowy wolnej i niepodległej Polski.

Jednym z najbardziej poruszających momentów wydarzenia był występ uczniów, którzy przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Niepodległość znaczy wolność…” Program artystyczny, pełen wierszy i pieśni nawiązujących do walki o wolność, wzbogacony o występ zespołu ludowego „Dąbrowskie Pasiaki”, przypomniał o historycznych wydarzeniach i walce Polaków o niepodległość oraz o sile polskiej tradycji i bogactwie kultury narodowej.

Dzisiejsze spotkanie było również okazją do uroczystego otwarcia odnowionych obiektów sportowych: stadionu lekkoatletycznego z bieżnią i boiskiem do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią oraz boiska wielofunkcyjnego.

Obchody Święta Niepodległości w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie stanowią ważny moment w życiu społeczności szkolnej, przypominając wszystkim o wartości wolności oraz potrzebie pielęgnowania polskich tradycji i historii.