DZIEŃ CHLEBA

Chleb w naszej kulturze ma wartość o wiele większą niż jakikolwiek inny pokarm. Obok wartości odżywczej, czy walorów smakowych, chleb ma także wielkie znaczenie symboliczne, społeczne i religijne. Szacunek dla chleba wyraża wiele zwyczajów: nie powinno się go więc kłaść „do góry spodem”; przed krojeniem wielu ludzi czyni znak krzyża na chlebie; chlebem i solą wita się dostojnych gości oraz nowożeńców; w czasie wieczerzy wigilijnej bierzemy do ręki w najprostszej postaci, jako opłatek i łamiemy się z najbliższymi, wyrażając przez ten gest i wypowiadane życzenia naszą bliskość i życzliwość. Czymś powszechnie potępianym jest marnowanie chleba oraz wyrzucanie.

12 października 2016 roku w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie wspólnie z obchodami Dnia Edukacji Narodowej odbyły się obchody Dnia Żytniego Chleba. Na holu zorganizowano stoisko z różnymi gatunkami chleba.  Na stole oprócz pieczywa pojawił się smalec i kiszony ogórek, wiejski biały ser, masło, miód oraz powidła śliwkowe. Społeczność szkolna oraz zaproszeni goście przebywający w tym dniu w szkole mogli się częstować kanapkami z oferowanymi dodatkami.

 Przed stoiskiem, które obsługiwały uczennice naszej szkoły ubrane w tradycyjne łowickie stroje były tablice z wieloma ciekawostkami na temat chleba.

„Bez chleba nie da się żyć” – te słowa są wyrazem naszej codziennej troski o chleb powszedni i uzasadnieniem obchodów „DNIA CHLEBA ŻYTNIEGO”. To dzięki niemu nabieramy sił, rośniemy i żyjemy. To on rozbudza w nas szacunek i uczy troski. Zorganizowane stoisko miało na celu  wyrabianie poczucia szacunku dla chleba, podnoszenie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie oraz zwrócenie uwagi na problem zdrowego chleba, którego ludzie spożywają coraz mniej. Idea promowania chleba najzdrowszego dla człowieka spotkała się z nadzwyczajnym przyjęciem wśród uczniów, rodziców oraz pracowników naszej szkoły.

dsc_0037-kopiowanie

img_3413-kopiowanie