Archiwum dla misiąca: marzec, 2019
SPOTKANIE Z PANEM STANISŁAWEM SUKIENNIKIEM – ABSOLWENTEM NASZEJ SZKOŁY
/w Z życia szkoły /Autor A K28 marca 2019 roku w ZSCKR odbyło się spotkanie młodzieży oraz mieszkańców Zduńskiej Dąbrowy z Panem Stanisławem Sukiennikiem, autorem książki ,,Historia żywota swego”. Pan Stanisław Sukiennik urodził się 21 grudnia 1936 roku w Strugienicach. Ukończył szkołę rolniczą w Dąbrowie Zduńskiej, a następnie studia pedagogiczne. Całe życie związany jest z gminą Zduny. Pracował w administracji oraz rolnictwie. Obecnie należy do Stowarzyszenia Seniorów Gminy Zduny oraz jest członkiem zespołu wokalnego ,,Wrzos”.
Autor książki opowiadał zebranym o swoim życiu, pracy zawodowej, o historii gminy Zduny. Wspominał czasy spędzone w technikum rolniczym. Podkreślał, że szkoła charakteryzowała się wysokim poziomem nauczania i wykształciła wiele wybitnych ludzi.
Młodzież z zainteresowaniem słuchała wykładu Pana Stanisława Sukiennika, któremu (jak sam mówił) przyszło żyć w trudnych czasach wojennych i powojennych.
Dziękujemy za piękną lekcję historii.
GREEN DAYS – TARGI OGRODNICTWA I ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU W NADARZYNIE
/w Z życia szkoły /Autor A K22 marca 2019 roku grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wybrała się na Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days, które zorganizowano w Centrum Targowo-Kongresowym PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie.
Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days to: 250 wystawców (150 wystawców Green Days, 100 wystawców House Days),
25 tys. m² powierzchni wystawienniczej, 30 pokazów, warsztatów, spotkań, paneli.
Uczniowie z klas I, II, III, IV Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu, podczas zwiedzania ekspozycji mogli zapoznać się z bogatym programem metodycznym z zakresu dendrologii, projektowania przestrzeni zielonych, małej architektury, sztuki formowania bonsai oraz sztuki florystycznej.
Każdy z uczniów mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, ponieważ cała oferta targów została skupiona w 4 salonach tematycznych obejmujących architekturę krajobrazu, ogrodnictwo, technikę ogrodniczą oraz florystykę. Dodatkową strefę stanowił Market Ogrodniczy.
Zwiedzający obserwowali pielęgnację drzew na wysokościach, w wykonaniu specjalistów z Federacji Arborytów Polskich i mieli możliwość zapoznać się z arkanami sztuki arborystycznej oraz podziwiać unikatowe pokazy sadzenia dużych drzew. Bogate panele szkoleniowe pogłębiały tematykę projektowania współczesnych terenów zieleni, a gwiazdami wydarzenia byli mistrzowie sztuki bonsai z całego świata.
WARSZTATY Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
/w Z życia szkoły /Autor A K21 marca 2019 roku w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie zostały przeprowadzone warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia warsztatowe prowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowie Górnym.
W części pierwszej spotkania strażacy zaprezentowali, jak wygląda resuscytacja z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który coraz częściej możemy spotkać w urzędach, miejscach pracy, galeriach handlowych, na dworcach, lotniskach czy stacjach benzynowych.
Druga części prelekcji poświęcona była zasadom ewakuacji poszkodowanego z pojazdu. Druhowie przedstawili również zasady i zalecenia dotyczące mocowania i przemieszczania poszkodowanych przy użyciu noszy typu deska. Uczniowie mogli również obejrzeć wóz bojowy oraz zobaczyć ile waży pełne umundurowanie, łącznie z aparatem ochrony dróg oddechowych.
Gorąco dziękujemy strażakom za poświęcony czas i przekazanie naszym uczniom, w ciekawy sposób, wiadomości, które być może kiedyś pomogą im uratować życie innej osobie.
STELLA PRZYBYLSKA LAUREATKĄ VII ŁÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O PODATKACH
/w Z życia szkoły /Autor A K14 marca 2019 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbył się II Etap Siódmego Łódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół średnich pod honorowym patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŁ. W konkursie wzięło udział 92 uczniów ze szkół średnich województwa łódzkiego.
Stella Przybylska uczennica klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii w Zduńskiej Dąbrowie została laureatką VII ŁKWoP i będzie reprezentować szkołę, powiat i województwo podczas etapu centralnego, który odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2019 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Finalistami ŁKWoP zostali uczniowie: Bartłomiej Woźniak i Jakub Żakieta z klasy 3 TW oraz Aleksandra Dębowska i Olga Piskorska z klasy 2 TW. O awans walczyli również Jan Kuciapski z klasy 2 TW i Patrycja Wesołowska z klasy I Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii.
Tematem przewodnim II etapu był „Podatek dochodowy od osób fizycznych”. Duży nacisk kładziono również na Ustawę o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami i inne rodzaje podatków.
Pierwsza część konkursu polegała na napisaniu testu, obejmującego 20 pytań. Do kolejnego ścisłego etapu, polegającego na udzieleniu odpowiedzi na 3 wylosowane pytania, zostało zakwalifikowanych 30 uczestników, spośród których 8 zakwalifikowało się do III etapu. Wśród nich znalazła się Stella Przybylska, która z testu uzyskała maksymalną liczbę punktów.
Uczniów do konkursu przygotowała Zofia Rosa, wicedyrektor szkoły, która uczy w szkole przedmiotów ekonomicznych i prowadzi Naukowe Koło Ekonomistów.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
WIZYTA UCZNIÓW Z ZDUŃSKIEJ DĄBROWY W SEJMIE
/w Z życia szkoły /Autor A KDnia 14 marca 2019 r uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Warszawy. Program przewidywał wizytę na Powązkach Wojskowych, zwiedzanie Belwederu, Łazienek Królewskich oraz Sejmu RP.
Na cmentarzu powązkowskim uczniowie mieli okazję odwiedzić groby najwybitniejszych Polaków, uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych pochowanych na „Łączce” oraz pochylić głowy w zadumie nad pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Z kolei w Łazienkach Królewskich duże zainteresowanie młodzieży wzbudził pomnik Chopina oraz Stara Oranżeria, w której obejrzeć można było galerię gipsowych kopii najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz Teatr Królewski. Belweder przyciągnął uwagę uczniów swoim bogatym wnętrzem i niesamowitą historią opowiedzianą w sposób niezwykle obrazowy przez panią przewodnik. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w polskim Sejmie gdzie uczniowie mogli przysłuchiwać się na galerii trwającym właśnie obradom oraz wziąć udział w wykładzie na temat zasad funkcjonowania i historii tej bardzo ważnej dla Polski instytucji. Zwiedzających odwiedził również poseł na Sejm pan Piotr Polak, który wraz ze swoją dyrektor biura poselskiego panią Dorotą Więckowską byli organizatorami całego przedsięwzięcia.
ANGELIKA TOMCZEWSKA STYPENDYSTKĄ PREZESA RADY MINISTRÓW
/w Z życia szkoły /Autor A K13 marca 2019 roku w Auli Czerwonej Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
Wśród zasłużonych stypendystów znalazła się Angelika Tomczewska, uczennica klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii.
Angelika osiąga bardzo dobre i celujące wyniki w nauce z wszystkich przedmiotów zarówno ogólnokształcących jak i zawodowych. Po ukończeniu Technikum planuje studiować medycynę na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi lub weterynarię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Dyplomy najlepszym uczniom, w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczyli Zbigniew Rau – Wojewoda Łódzki i Grzegorz Wierzchowski – Łódzki Kurator Oświaty.
Gratulujemy Angelice prestiżowego tytułu Stypendysty Prezesa Rady Ministrów i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów!
WYSTĘP NASZYCH UCZNIÓW W ŁÓDZKIM DOMU KULTURY
/w Z życia szkoły /Autor A K11 marca w Łódzkim Domu Kultury obchodzony był Dzień Sołtysa. Z tej okazji, na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego województwa łódzkiego, uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie przedstawili część artystyczną.
Jako pierwszy zaprezentował się Szkolny zespół ludowo-taneczny „Dąbrowskie Pasiaki” w występie „A witajcie przyjaciele w naszej izbie roztańczonej”. Następnie uczniowie przedstawili aranżację słowno-muzyczną pod tytułem „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą”, w której treści historyczne połączone z patriotycznymi wierszami i pieśniami przypomniały zgromadzonym drogę, jaką musiał przebyć naród polski, aby odzyskać tak upragnioną niepodległość.
Po raz pierwszy program artystyczny został zaprezentowany w ubiegłym roku z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
NATALIA KAWECKA WŚRÓD NAJLEPSZYCH OLIMPIJCZYKÓW W ELIMINACJACH OKRĘGOWYCH OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
/w Z życia szkoły /Autor A K7 marca 2019 roku w siedzibie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyły się zawody okręgowe XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości – nowoczesnego projektu o społecznym i pro-przedsiębiorczym charakterze. Natalia Kawecka z klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii pokonując wielu konkurentów, zakwalifikowała się do II etapu olimpiady i znalazła się wśród najlepszych olimpijczyków okręgu katowickiego obejmującego trzy województwa: śląskie, łódzkie i świętokrzyskie.
Olimpiada Przedsiębiorczości organizowana jest od 2005 roku i ma status jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju. Każdego roku do udziału w zawodach przystępuje około 1 000 szkół ponadgimnazjalnych, w których cykl kształcenia kończy się maturą. Do udziału w każdej edycji Olimpiady zgłasza się kilkanaście tys. młodych ludzi.
Zawodnicy rozwiązali test z zakresu ekonomii, zarządzania i praktyki biznesowej, a także zagadnień związanych z tegorocznym hasłem przewodnim zawodów, którym są „ Trendy na rynku kapitałowym”. Do finału, który odbędzie się 4 kwietnia w Warszawie, awansowało po 15 osób z każdego z pięciu okręgów. Uczestnicy Olimpiady Przedsiębiorczości walczą o indeksy publicznych uczelni ekonomicznych i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Każdy z uczestników II etapu ma szanse udziału w egzaminie na Certyfikat Wiedzy Ekonomicznej Yang MBA, poziom podstawowy.
Natalii gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy.
BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH „TROPEM WILCZYM” Z UDZIAŁEM NAUCZYCIELI I UCZNIÓW ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE
/w Aktualności /Autor A K3 marca bieżącego roku po raz pierwszy w historii odbył się w gminie Zduny bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych pod znamiennym hasłem „Tropem Wilczym”. Inicjatorem tego niezwykle ważnego pod względem edukacyjnym przedsięwzięcia, objętego honorowym patronatem wójta Krzysztofa Skowrońskiego był pan Marcin Wójcik nauczyciel ze szkoły w Zduńskiej Dąbrowie. Dzięki wsparciu lokalnych instytucji edukacyjnych, samorządowych oraz kultury udało się zorganizować świetną imprezę sportową o walorach historycznych propagującą wartości i zachowania patriotyczne. Warto w tym miejscu wspomnieć o nauczycielach i uczniach Zespołu Szkół w Zduńskiej Dąbrowie, którzy udzielając wsparcia w organizacji biegu sami wzięli w nim czynny udział. Nasza społeczność zawsze wspierała i będzie wspierać tego typu inicjatywy budujące poczucie dumy, wspólnoty oraz jedności narodowej.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!
Kategorie
- Aktualności (1 186)
- Absolwenci (5)
- Dla kandydatów (20)
- Dla uczniów i rodziców (7)
- NFOŚiGW (16)
- Pedagog szkolny (4)
- Szkoły dla dorosłych (6)
- Wolontariat (11)
- Z życia szkoły (674)
- Projekty Unijne (2)