II EKOFORUM W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE

indeks (Kopiowanie)

www.zainwestujwekologie.pl

Piękny, październikowy poranek, na horyzoncie polska, złota jesień, a w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie gorączkowe przygotowania do drugiego już Forum Ekologiczne organizowanego przez szkołę przy współfinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Wartość ogólna zadania wyniosła 10 560,00 PLN, w tym 9 500,00 PLN to wysokość jaką stanowiło dofinansowanie w ramach przekazania środków Państwowym Jednostkom Budżetowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Tegoroczne EKOFORUM, pod hasłem: „Śmieci – to co mnie przeraża” połączonego z Tygodniem żytniego chleba, miało miejsce w czwartek 29 października 2015 r. i było jak w roku poprzednim skierowana przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej regionu łowickiego, która licznie zgromadziła się w auli wykładowej szkoły w Zduńskiej Dąbrowie.

Całość przedsięwzięcia zainaugurował dyrektor szkoły – pan Stanisław Kosmowski, który po przywitaniu przybyłych gości oraz młodzieży wraz z opiekunami wygłosił, krótkie przemówienie dotyczące programu dzisiejszej imprezy, wskazując przy tym jakie idee i cele przyświecają tego typu inicjatywom realizowanym w tym przypadku przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Występ wokalny uczennic klas czwartych szkoły w Zduńskiej Dąbrowie pod tytułem „Jesienny koncert pokochaj jesień” stanowił kolejny punkt Drugiego Forum Ekologicznego. Nastrojowe utwory wyśpiewane w przepięknej jesiennej scenerii przygotowanej przez uczniów klasy trzeciej technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu umilały czas gimnazjalistom do momentu kiedy to na mównicy pojawili się specjaliści działający aktywnie na rzecz ekologii w zakresie gospodarki odpadami i śmieciami, którzy wygłosili krótkie referaty na temat sposobów radzenia sobie ze śmieciami i ich właściwego zagospodarowania:

– Pani Iwona Leśniewicz Prezes Zarządu Okręgu Ligii Ochrony Przyrody Oddział w Skierniewicach – „Domowe sposoby radzenia sobie ze śmieciami”

– Pani Adriana Drzewiecka Dyrektor Wydziału ochrony Środowiska rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Łowiczu – „Zobowiązania unijne Polski w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, wynikające z dyrektyw unijnych”

– Pan Piotr Wolski podinspektor ds. gospodarowania odpadami w Urzędzie Gminy Zduny – „Gospodarka odpadami na poziomie Gminy”

– Pan Adam Myszkowski dyrektor Oddziału w Łowiczu firmy Thonsmaier – „Zagospodarowanie odpadów i ich utylizacja”.

Energetyczny występ grupy tanecznej uczennic ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie poprzedził kolejny punkt programu tegorocznego EKOFORUM, na który składała się degustacja regionalnych przysmaków kuchni łowickiej połączona ze zwiedzaniem szkoły.

W końcu nadeszła długo oczekiwana chwila ogłoszenia wyników konkursów plastycznego, fotograficznego, literackiego i multimedialnego związanych z tematem przewodnim Drugiego Forum Ekologicznego odbywającego się pod znamiennym hasłem: „Śmieci – to co mnie przeraża”. Atrakcyjne nagrody w postaci tabletów, przenośnych dysków twardych i bezprzewodowych głośników wraz z dyplomami wręczył zwycięzcom oraz wyróżnionym dyrektor Stanisław Kosmowski. Pozostali uczestnicy konkursów otrzymali nagrody pocieszenia, na które składały się czekoladowe przysmaki i dyplomy złożone na ręce opiekunów. Warto nadmienić, iż najlepsza praca w konkursie literackim i dwie pierwsze prezentacje w konkursie multimedialnym zostały zaprezentowane publicznie.
A tak przedstawiały się wyniki rywalizacji w tym roku:

– Konkurs plastyczny : „ To mnie przeraża , nie pozwala mi spać.”
I miejsce – Małgorzata Sęk z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie
II miejsce –Julia Fijałkowska z Gimnazjum Publicznego w Nowych Zdunach
III miejsce – Julia Golan z Gimnazjum Publicznego w Nowych Zdunach
– Konkurs fotograficzny : „ To mnie cieszy, raduje.”
I miejsce – Diana Morawska z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie
II miejsce – Małgorzata Kunicka z Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu
III miejsce – Michał Kostrzewa z Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Bielawach

Ponadto przyznano w tym konkursie 3 wyróżnienia:
– Patrycja Pałyga z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie
– Katarzyna Kunicka z Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu
– Kinga Kryściak z Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu
W konkursie fotograficznym wzięło udział aż 41 uczniów.

– Konkurs literacki : „ Problem odpadów komunalnych i przemysłowych.”
I miejsce –Weronika Wilczyńska z Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu
II miejsce – Damian Zduńczyk z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie
III miejsce – Sara Ewkowska z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie

– Prezentacja multimedialna: „ Śmieci – to co mnie przeraża.”
I miejsce – Patrycja Skała z Gimnazjum Publicznego w Nowych Zdunach
II miejsce – Adrian Wiśniewski z Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Bielawach
III miejsce – Julia Fijałkowska z Gimnazjum Publicznego w Nowych Zdunach

Na zakończenie II EKOFORUM gospodarz imprezy dyrektor Stanisław Kosmowski podziękował wszystkim przybyłym, a zwłaszcza młodzieży gimnazjalnej za ich zaangażowanie oraz nieprzeciętną umiejętność podejmowania wyzwań wobec cywilizacyjnych zagrożeń takich właśnie jak problem nielegalnych składowisk śmieci, czego odzwierciedleniem były stojące na wysokim poziomie prace konkursowe. Zapowiedział ponadto, iż w najbliższym czasie zorganizowane zostaną dla uczestników konkursów dwie wycieczki edukacyjne do Kutna i Łodzi powiązane oczywiście z problematyką Drugiego Forum Ekologicznego w Zduńskiej Dąbrowie.
Do zobaczenia za rok.

DSC_0270 (Kopiowanie)DSC_0280 (Kopiowanie)

DSC_0438 (Kopiowanie)DSC_0282 (Kopiowanie)

DSC_0361 (Kopiowanie)DSC_0376 (Kopiowanie)

DSC_0386 (Kopiowanie)DSC_0438 (Kopiowanie)

DSC_0456 (Kopiowanie)DSC_0463 (Kopiowanie)

DSC_0506 (Kopiowanie)DSC_0544 (Kopiowanie)

DSC_0567 (Kopiowanie)DSC_0570 (Kopiowanie)

DSC_0580 (Kopiowanie)DSC_0599 (Kopiowanie)

DSC_0615 (Kopiowanie)DSC_0648 (Kopiowanie)