„KRAINA MAGII” W ZESPOLE PLACÓWEK OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH W GOSTYNINIE

Andrzejki są dniem, kiedy wszyscy, nawet najbardziej zagorzali sceptycy, porzucają swój racjonalny światopogląd i z niepokojem obserwują, jaki będzie rezultat wróżb. To wieczór magii, zabawy, ostatni przed nadchodzącym Adwentem. Człowiek często myśli o tym, co go w życiu spotka, planuje, marzy, fantazjuje…
W przeciwieństwie do innych świąt z wigilią św. Andrzeja nie łączą się wróżby o urodzaj, pogodę czy bogactwo. Ten wieczór poświęcony jest wyłącznie wróżbom matrymonialnym. My też, aby przekroczyć próg do „Krainy Magii” musieliśmy nauczyć się marzyć.
Ludzie mają różne marzenia. Wielu marzy o bogactwie, inni chcą być sławni i podziwiani. Marzą, aby zostać gwiazdą filmu, piosenki, znanym politykiem. Niektórzy chcieliby zwiedzić cały świat, zdobyć kosmos, poznać obce planety, a nawet kosmitów. Jednak często marzenia ludzi sprowadzają się do zwykłych, codziennych spraw. Wszystkie one są ważne, ale najważniejsze jest, aby towarzyszyło im szczęście. Jeśli dzięki naszym marzeniom będziemy zadowoleni, uśmiechnięci i lepsi dla innych, będziemy mogli powiedzieć, że nasze marzenia się spełniły.

27 listopada 2014 roku grupa 41 wychowanków internatu pod opieką wychowawców postanowiła wspólnie spędzić ten wyjątkowy wieczór. Towarzyszyły im pani wicedyrektor Zofia Rosa oraz kierownik internatu pani Iwona Przytulska. Młodzież przygotowywała się do tego spotkania bardzo odpowiedzialnie. Zadbała o zorganizowanie części zabawowej jak i kulinarnej. Późnym popołudniem zagościliśmy w murach ZPO-W w Gostyninie. Nasi przyjaciele czekali na nas z niecierpliwością. Urzekła nas pięknie udekorowana sala, na której czekały stanowiska dla wróżek. Panujący półmrok i zapalone lampiony wprowadziły odpowiedni nastrój i w tym momencie pojawiły się wróżki i czarodzieje.

Różnorodność wróżb zachęciła wszystkich do wspólnej zabawy. Wróżono m.in. z imion, serduszek, cyfr, kubeczków z niespodzianką, bucików. Następnym elementem była wspólna dyskoteka w trakcie, której odbywały się gry i zabawy. Wszyscy wspaniale się bawili. Nie zapomniano o złożeniu życzeń i odśpiewaniu „stu lat” Andrzejom.

W celu zregenerowania sił zjedliśmy wspólną kolację . Nasze spotkanie było okazją, aby na ręce pani dyrektor Moniki Kuźnickiej złożyć zaproszenie dla dzieci na naszą wigilię szkolną.

Dziękujemy za wspaniały wieczór.
Do zobaczenia w Zduńskiej Dąbrowie Przyjaciele …

DSC_0174 (Kopiowanie)DSC_0185 (Kopiowanie)DSC_0210 (Kopiowanie)DSC_0248 (Kopiowanie)DSC_0252 (Kopiowanie)DSC_0256 (Kopiowanie)

UCZNIOWIE ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE FINALISTAMI XXII WOJEWÓDZKIEJ OLIMPIADY WIEDZY ROLNICZEJ

25 listopada 2014 roku odbył się II etap Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy Rolniczej. Uczestniczyło w nim 30 osób. Byli to rolnicy, uczniowie i studenci z trzech oddziałach: Bratoszewice, Piotrków Trybunalski i Kościerzyna, którzy w I etapie osiągnęli najlepsze wyniki.

Czterech uczniów z Technikum Rolniczego z ZSCKR ze Zduńskiej Dąbrowy przystąpiło do II etapu, który składał się z testu i części ustnej. Po teście dziesięć osób z najlepszymi wynikami przystąpiło do części ustnej. Uczniowie ze Zduńskiej Dąbrowy znaleźli się w dziesiątce najlepszych finalistów województwa łódzkiego. Po części ustnej zajęli kolejno: V miejsce – Karol Wybraniec z klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik, VI miejsce – Paweł Kozłowski z klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik , VII miejsce – Błażej Staniaszek z klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik oraz VIII miejsce – Adam Głowacki z klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik.

Wszyscy nasi uczniowie po części pisemnej i ustnej zdobyli tę samą ilość punktów, a o miejscach zadecydował czas oddania testu po części pisemnej.

Karol Wybraniec, który jako pierwszy z naszych finalistów ukończył test, otrzymał cyfrowy aparat fotograficzny.

Uczniowie do olimpiady przygotowali się pod kierunkiem nauczyciela produkcji roślinnej – mgr inż. Jolanty Bilskiej.

20141125_124933 (Kopiowanie)20141125_133245 (Kopiowanie)20141125_133353 (Kopiowanie)20141125_133943 (Kopiowanie)

„ZREFORMUJ GOSPODARSTWO I ZGARNIJ INDEKS”

Polska Fundacja im. Roberta Schumana wspólnie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy wsparciu Fundacji Konrada Adenauera od wielu lat organizują Konkurs Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca? Adresatami projektu jest młodzież klas maturalnych i przedmaturalnych szkół ponadgimnazjalnych zajmujących się kształceniem w sferze agrobiznesu w krajach Unii Europejskiej. Konkurs ma więc rangę międzynarodową! Nagrodami dla laureatów są indeksy 9-ciu wyższych szkół rolniczych, m. in. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Laureat Konkursu ma prawo do studiowania na dowolnie wybranej uczelni rolniczej, na wybranym przez siebie kierunku studiów.

Tegoroczna już XVIII edycja konkursu Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca? została zainaugurowana 20 listopada 2014r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, podczas konferencji Młodzież – Rolnictwo – Unia Europejska pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół rolniczych. Około 200 gości z całej Polski przywitał w imieniu naukowców z SGGW Prorektor profesor Jan Niemiec oraz Maciej Piskorski z Banku BGŻ i Anna Radwan z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Podczas konferencji zostały przedstawione dwie prelekcje o bardzo aktualnym zakresie: „Perspektywy rozwoju agroturystyki w Polsce” oraz „Kierunki rozwoju agroturystyki”. Wśród przybyłych na konferencję byli także uczniowie naszej szkoły: Adam Głowacki z klasy III Technikum Rolniczego oraz Paweł Kozłowski i Robert Siekiera z klasy II Technikum Rolniczego wraz z wicedyrektor Panią Zofią Rosą.

Aktualne zasady oraz regulamin Konkursu zaprezentowała dr inż. Anna Grontkowska z SGGW. Zadaniem jego uczestników jest opracowanie szczegółowego projektu reformy dowolnego, rzeczywiście istniejącego gospodarstwa rolnego. Prace zawierające szczegółową analizę obecnego stanu gospodarstwa, projekt zmian i analizę ekonomiczną pomysłu. Najlepsze projekty nadesłane przez uczniów z całej Polski zostają zakwalifikowane do drugiego etapu – ścisłego finału, w którym bierze udział około 15 uczniów. Ich zadaniem jest obrona własnej koncepcji zmodernizowania gospodarstwa rodzinnego przed kilkuosobową Komisją Egzaminacyjną składającą się z naukowców wyższych uczelni. Zadanie to niełatwe, pytania bywają trudne i szczegółowe, wymagające od uczniów orientacji w problematyce rolniczej nie tylko w Polsce ale i w innych krajach świata! O swoich doświadczeniach na temat pisania pracy oraz tym jak przygotować pracę konkursową, aby wygrać indeks wybranej uczelni, opowiadali też laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu.

Zdając sobie sprawę, że kluczowe jest wykształcenie u młodych mieszkańców wsi umiejętności strategicznego i planowego spoglądania na rozwój ich gospodarstw, w poprzednich latach uczniowie naszej szkoły kilkakrotnie już brali udział w Konkursie Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?, zdobywając tytuł finalisty lub laureata.

Dziękujemy Pani Elżbiecie Wojtynie i uczennicy Ewie Pietrzak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP w Łowiczu za wspólnie spędzoną podróż do Warszawy. Życzymy uczniom i nauczycielom powodzenia w konkursowych zmaganiach.
Zofia Rosa

CAM00133 (Kopiowanie)CAM00105 (Kopiowanie)CAM00107 (Kopiowanie)CAM00117 (Kopiowanie)

ZAJĘCIA W NIEBOROWIE I ARKADII

19 listopada 2014 roku uczniowie klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu wraz z opiekunem uczestniczyli w zajęciach praktycznych w Nieborowie i Arkadii. Wraz z przewodnikiem Panią Agnieszką Chmielewską – pracownikiem Muzeum w Nieborowie młodzież mogła przypomnieć sobie historię pałacu i parku oraz zapoznać się ze sposobem pielęgnacji tak rozbudowanego założenia. Uczniowie zapoznali się z pracami prowadzonymi na terenie zabytkowego ogrodu, szczególnie w barokowych parterach przed pałacem, w ogrodzie ziołowym, w sadzie oraz przy alejowych nasadzeniach szpalerów drzew. Mieli również okazję zapoznać się z pracami pielęgnacyjnymi roślin w oranżerii.

DSC_0610DSC_0612DSC_0614DSC_0617 (Kopiowanie)

SZKOLENIE ”PIELĘGNACJA I OCHRONA UPRAW LEŚNYCH”

W dniach 17 – 18 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, odbyło się szkolenie z zakresu „Pielęgnacji i ochrony upraw leśnych” współorganizowane przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego. W szkoleniu wzięli udział uczniowie Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu. Podczas zajęć zapoznali się między innymi z zagadnieniami dotyczącymi: podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych upraw leśnych, młodnika pochodzącego z sadzenia oraz lasu założonego z wykorzystaniem naturalnych rodzimych gatunków lasotwórczych (samosiewy), zakładania drzewostanów czy zasad BHP obowiązujących podczas wykonywania prac leśnych. Podczas praktycznych warsztatów, w drugim dniu zajęć, odbywających się w lasach Leśnictwa Bielawy uczestnicy szkolenia utrwalili zdobytą na zajęciach teoretycznych wiedzę, oceniali i porównywali uprawy leśne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

SZKOLENIE „STOSOWANIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN Z UWZGLĘDNIENIEM ZASAD INTEGROWANEJ OCHRONY – ZASIĘG WOJEWÓDZKI”

W dniach 12 – 13 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, „SAM-ROL” sp. z o. o. zorganizowały szkolenie „Stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony – zasięg wojewódzki”. W szkoleniu wzięli udział pełnoletni uczniowie Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik. Uczniowie zdobyli uprawnienia, dzięki którym będą mogli wykonywać zabiegi ochrony roślin we własnych gospodarstwach lub gospodarstwach rodziców.

P1080723 (Kopiowanie)P1080725 (Kopiowanie)P1080727 (Kopiowanie)P1080732 (Kopiowanie)P1080733 (Kopiowanie)P1080736 (Kopiowanie)

96 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Środa 12 listopada 2014 roku upłynęła w Zespole Szkół w Zduńskiej Dąbrowie w atmosferze zadumy, patosu i patriotycznego uniesienia, a wszystko za sprawą przepięknej uroczystości, która odbyła się w naszej szkole z okazji obchodów 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Akademię mającą na celu upamiętnienie tamtych wydarzeń przygotowali uczniowie klas drugich i trzecich pod kierunkiem nauczycielek – pani Izabeli Masłowskiej i pani Agnieszki Piesik.

Poprzez swój niezwykle podniosły charakter występ młodych wykonawców recytujących piękne patriotyczne wiersze przeplatane historyczną narracją odnoszącą się do wydarzeń sprzed 96 lat na pewno na długo zapadanie w sercach zgromadzonej w sali konferencyjnej młodzieży nutą narodowej dumy i uniesienia, a występy wokalne uczennic – Eweliny Popławskiej, Klaudii Kulińskiej i Agaty Owczarek dopełniły dzieła sprawiając, iż na niejednym policzku pojawiła się łza wzruszenia oddająca w pełni nastrój powagi panujący wśród audytorium.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Zofia Rosa, która w kilku zdaniach podziękowała młodzieży i ich opiekunom za przygotowany występ, który wcześniej zresztą okraszony został kawalkadą braw, a następnie przypomniała o szczególnych osiągnięciach uczniów naszej szkoły uczestniczących w tegorocznych olimpiadach i konkursach organizowanych na różnych szczeblach.

DSC_0024 (Kopiowanie)DSC_0034 (Kopiowanie)DSC_0039 (Kopiowanie)DSC_0049 (Kopiowanie)DSC_0053 (Kopiowanie)DSC_0056 (Kopiowanie)

PIERWSZY „KAJAKOWY SPŁYW NIEPODLEGŁOŚCI – BZURA 2014”

Sposób na świętowanie niepodległości – wsiąść do kajaka, przyczepić flagę, popłynąć z przyjaciółmi i cieszyć się … wolnością.

11 listopada we wtorkowe przedpołudnie z inicjatywy nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie odbył się pierwszy „Kajakowy spływ niepodległości – Bzura 2014”. Ideą spływu było upamiętnienie Dnia Odzyskania Niepodległości w sposób aktywny w bliskim kontakcie z przyrodą i rzeką, która była świadkiem wielu działań wojennych. Dlatego nauczyciele wraz z przyjaciółmi oraz pasjonatami kajaków z Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego ,,Tratwa,, w Łowiczu, popłynęli kilkanaście kilometrów rzeką Bzura na odcinku od Strugienic do Łowicza. Wszyscy uczestnicy przyczepili do kajaków biało-czerwone flagi , były śpiewane patriotyczne piosenki. Mimo że pogoda była pochmurna i temperatura ok. 12 o C, to wszystkim dopisywały humory, a droga upłynęła szybko i przyjemnie. Może w przyszłym roku dołączą do nas inni pasjonaci kajakarstwa i spokojnego świętowania wolności?

Swoją podróż zakończyliśmy przy ruinach zamku prymasowskiego w Łowiczu. Nie zabrakło również kiełbasek pieczonych na grillu i ciepłych opowieści o letnim podróżowaniu po rzekach Polski.

foto02 (Kopiowanie)foto05 (Kopiowanie)foto07 (Kopiowanie)foto08 (Kopiowanie)foto10 (Kopiowanie)foto12 (Kopiowanie)foto13 (Kopiowanie)foto14 (Kopiowanie)

PAWEŁ KOZŁOWSKI UCZEŃ ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE LAUREATEM KONKURSU WIEDZY O SPÓŁDZIELCZOŚCI ROLNICZEJ I GRUPACH PRODUCENTÓW ROLNYCH

W dniu 7 listopada 2014 roku w Warszawie miał miejsce Konkurs Wiedzy o Spółdzielczości Rolniczej i Grupach Producentów Rolnych zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronem merytorycznym była Krajowa Rada Spółdzielcza. Konkurs obejmował zagadnienia dotyczące organizowania się i współpracy gospodarczej producentów rolnych w kontekście podnoszenia konkurencyjności gospodarstw rolnych, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu spółdzielczości rolniczej i grup producentów rolnych oraz możliwości ich wsparcia w ramach PROW 2007- 2013 i PROW 2014-2020.

W eliminacjach wzięło udział 43 uczniów ze szkół rolniczych z terenu całej Polski, w których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Każda szkoła mogła wytypować tylko 1 ucznia. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie reprezentował Paweł Kozłowski, uczeń klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik. Paweł został Laureatem III miejsca. Za zdobycie III miejsca otrzymał nagrodę – telewizor LCD 40”, a szkoła tablicę interaktywną. Nauczyciel przygotowujący ucznia do konkursu otrzymał czytnik e-book. Opiekunem merytorycznym ucznia była Zofia Rosa, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych. Dyplomy oraz nagrody laureatom i opiekunom wręczył Podsekretarz Stanu pan Tadeusz Nalewajk.

DSC09839 (Kopiowanie)DSC09849 (Kopiowanie)DSC09864 (Kopiowanie)DSC09867 (Kopiowanie)DSC09872 (Kopiowanie)DSC09883 (Kopiowanie)