ROK SZKOLNY 2023/2024

 

Eliminacje Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny

19 września 2023 roku drużyna chłopców z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie wzięła udział w eliminacjach strefy V Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny. Miejscem zawodów był MOSiR w Kole a organizatorem ZSCKR w Powierciu. Po bardzo wyrównanej i zaciętej walce nasza drużyna zajęła 5 miejsce. Skład drużyny: Przemysław Rześny, Kacper Witkowski, Nikodem Latosiewicz, Wojciech Gajda, Piotr Wieszczy, Mateusz Misztal.

Sukces naszych uczniów w Finale Wojewódzkim Konkursu
Wiedzy o Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie

Miejsce na podium i nagroda za udział dla uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie w Finale Wojewódzkim Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie.

Jakub Kozlowski z klasy 4TR po dwóch etapach konkursu ( część pisemna i część ustna) zajmuje 3 miejsce w Finale, wygrywa liczne i cenne nagrody rzeczowe. Mateusz Kamiński (4 TR) otrzymuje nagrodę i podziękowanie!

Wielkie gratulacje dla Jakuba, brawo dla Mateusza!

X edycja Ogólnopolskiego konkursu „Indeks dla Rolnika”

7 grudnia 2023 r odbył się II etap ogólnopolskiego konkursu „Indeks dla Rolnika”. To już X edycja konkursu, którego celem jest umożliwienie młodzieży zdobycie indeksów szkoły wyższej na kierunkach studiów prowadzonych przez Wydział Rolnictwa i Biotechnologii oraz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt (Politechniki Bydgoskiej) za pośrednictwem tytułu laureata. Do zmagań o miejsca finałowe przystąpiło 97 uczestników z 33 szkół rolniczych całej Polski.  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie reprezentowało trzech uczniów: Martyna Błąkała, Adam Biernaciak i Wiktor Gortat wszyscy uczą się w technikum rolniczym. W eliminacjach rozwiązywali test składający się z 60 pytań, obejmujący zagadnienia:
produkcji zwierzęcej: anatomia i fizjologia zwierząt, paszoznawstwo i gospodarkę paszową, rasy i typy użytkowe zwierząt gospodarskich, żywienie zwierząt gospodarskich; produkcji roślinnej: wymagania klimatyczno- glebowe roślin uprawnych, agrotechnika, zbiór i przechowywanie plonów. Do III etapu zakwalifikowało się 23 uczestników,  a wśród nich 10 miejsce zajął Adam Biernaciak. Adam w rywalizacji o indeks  na Politechnikę Bydgoską będzie musiał przygotować piętnastominutową prezentację na podany przez organizatorów temat.

Gratulujemy wszystkim uczniom reprezentującym szkołę a w szczególności Adamowi.
Życzymy sukcesu w finale.

Sukces Aleksandry Karlińskiej w powiatowym konkursie literacko – historycznym!

W tym roku mija 110. rocznica urodzin harcmistrza, żołnierza Armii Krajowej i jednego z dowódców Szarych Szeregów oraz autora „Kamieni na Szaniec” – Aleksandra Kamińskiego.

 21 grudnia 2023 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu powiatowego „A kiedy trzeba – na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec”. Celem konkursu było przybliżenie młodym ludziom poszerzenia wiedzy historycznej nt. działalności konspiracyjnej Szarych Szeregów i działalności ich członków w okresie po II wojny światowej. Organizatorem konkursu było II LO w Łowiczu.

W kategorii na plakat przybliżający młodym ludziom autor „Kamieni na Szaniec” pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy V TWA Aleksandra Karlińska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

SUKCES WIKTORA GORTATA – UCZNIA  ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE
W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FILMOWYM “ŚWIAT SIĘ KRĘCI WOKÓŁ WSI”

Nowy rok Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie rozpoczął od kolejnego wielkiego sukcesu. Tradycją szkoły są regularne notowania w najbardziej elitarnych rankingach edukacyjnych, jak choćby Perspektywy, czy Złote Orły Edukacji. Tym razem jednak doskonały wynik uzyskał uczeń klasy 3 Technikum Rolniczego – Wiktor Gortat. Zajął on 6. miejsce w prestiżowym konkursie filmowym “Świat się kręci wokół wsi” organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.  Tegoroczna – trzecia edycja konkursu skierowana była do młodych mieszkańców wsi od 16 do 30 roku życia, a jego celem było ukazanie wsi jako miejsca z nowymi perspektywami do życia i rozwoju zawodowego, szczególnie dla młodych ludzi z ambicjami. Organizatorzy chcieli przekonać, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to zawód z przyszłością. Film Wiktora Gortata z ZSCKR z Zduńskiej Dąbrowy pt. “Rolnictwo więcej niż pasja” prezentował fakt, że rolnictwo to ważna gałąź gospodarki z ogromnym potencjałem na przyszłość, w której efektywnie wykorzystuje się fundusze unijne.

Praca konkursowa powstała pod opieką mgr Tobiasza Kamińskiego, z którym wyróżniony uczeń współpracuje w ramach szkolnej Sekcji ds. Multimediów ZSCKR, stanowiącej odpowiedź na potrzebę kształtowania wśród młodzieży kompetencji cyfrowych i artystycznych, a której dzieła promują szkołę np. w popularnym serwisie YouTube, czy Facebook.
Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów!!!

TECHNIKUM W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE NA VI MIEJSCU
WŚRÓD NAJLEPSZYCH TECHNIKÓW WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
– RANKING PERSPEKTYW 2024

W środę, 10 stycznia br. w Pałacu Biedermanna Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Łódzkiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024.  Podczas gali  dyrektorom najlepszych szkół w województwie zostały wręczone  dyplomy. Jesteśmy dumni   z osiągniętego  VI miejsca w regionie. 

Na nasz sukces złożyły się   osiągnięcia uczniów w szkolnych olimpiadach (20%) oraz na maturze: z przedmiotów obowiązkowych (20%) i dodatkowych (30%), a także  wyniki egzaminów zawodowych (30%).

Czekamy na  wyniki ogólnopolskiego Rankingu i kolor zdobytej tarczy.

Całej społeczności szkolnej serdecznie gratulujemy!

Oto najlepsze technika z województwa łódzkiego:

1.  Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie
2.   Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi
3.   Technikum nr 9 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi
4.   Technikum nr 10 w Zespole Szkół Elektroniczno-Informatycznych im. Jana Szczepanika w Łodzi
5.   Technikum nr 17 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Łodzi
6.   Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie
7.   Technikum nr 13 w Zespole Szkół Geodezyjno-Technicznych im. Sybiraków w Łodzi
8.   Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Złoczewie
9.  Technikum im. Wisławy Szymborskiej w Zespole Szkół nr 3 w Skierniewicach
10.  Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim.

Więcej informacji na stronie UŁ:

https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/najlepsze-licea-i-technika-w-lodzkiem-na-ul-ogloszono-ranking-perspektywy-2024

Po raz kolejny otrzymaliśmy tytuł „Złotej Szkoły”  w rankingu Perspektyw!

Nasze Technikum już po raz 3 zdobyło „Złotą tarczę” w rankingu miesięcznika „Perspektywy” i znalazło się wśród najlepszych techników  w Polsce, zajmując 6 miejsce  w województwie łódzkim i 86 miejsce w kraju.

Noc z 10 na 11 stycznia bieżącego roku była niezwykle emocjonująca dla społeczności szkół średnich i wyższych w całej Polsce. Doszło wtedy do ogłoszenia wyników “Perspektyw” – najbardziej prestiżowego plebiscytu edukacyjnego w kraju. Opublikowany ranking nie pozostawia wątpliwości – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie to nie tylko nowoczesna szkoła z tradycją, ale także jedna z najlepszych szkół średnich w Polsce.

Praca wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz jakość nauczania w Technikum w Zduńskiej Dąbrowie ukoronowana została w tym roku najwyższym możliwym tytułem Złotej Szkoły Roku 2024. Po raz kolejny wypracowaliśmy wysokie, bo 86 miejsce w kraju i 6. w województwie łódzkim. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że technikum z gminy Zduny znalazło się również w elitarnym gronie Szkół Olimpijskich (miejsce 154 w całej Polsce).
Tegoroczne wyniki podkreślają wysoki poziom kształcenia zawodowego i profesjonalnego przygotowania do egzaminów zewnętrznych. ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie od lat notowane jest nie tylko w “Perspektywach”, ale również w plebiscycie jakim są “Orły Edukacji” – w ubiegłym roku szkolnym uzyskaliśmy  tytuł Srebrnej Szkoły Roku 2023 oraz Złotych Orłów Edukacji.

Dąbrowscy uczniowie wiodą prym w wielu konkursach branżowych, sportowych oraz z dziedzin ogólnokształcących. Są poszukiwanymi i cenionymi na rynku pracownikami, a lokalna społeczność postrzega ich jako niezwykle kulturalnych, dobrze wychowanych, młodych ludzi.

To ogromna radość dla naszej społeczności. Cieszymy się, że ciężka  praca, którą na co dzień wkładają uczniowie i nauczyciele przekłada się na sukcesy szkoły.

Uczeń ze Zduńskiej Dąbrowy laureatem Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

28 lutego 2024 roku w ZSCKR w Lututowie odbył się Finał Wojewódzki XLI Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowanej przez Związek Młodzieży Wiejskiej.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej reprezentowało siedmiu uczniów: Dawid Fabianowski, Jan Chmurski, Kacper Cuper, Hubert Bilski, Adam Biernaciak, Wiktor Gortat i Szymon Sołtyszewski wszyscy są uczniami technikum rolniczego.

Uczestnicy Olimpiady w pierwszym etapie zmierzyli się z testem, a 9 osób z najwyższą punktacją przeszło do drugiego etapu, gdzie odpowiadali na pytania związane z mechanizacją rolnictwa, produkcją roślinną i produkcją zwierzęcą, ochroną środowiska i zmianami klimatu, ekonomiką i zarządzaniem, zagadnieniami związanymi z PROW i WPR.

Z naszej szkoły do finału zakwalifikowali się Hubert Bilski i Dawid Fabianowski. Laureatem etapu wojewódzkiego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych został Dawid Fabianowski zajmując 3 miejsce.

Dawid otrzymał liczne gratulacje od organizatorów oraz Pana Adama Nowaka Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Został uhonorowany również statuetką i nagrodami rzeczowymi.

Uzyskanie tytułu laureata otwiera Dawidowi drogę do finału krajowego olimpiady, który odbędzie się w czasie Targów Agrotech w Kielcach w dniu 8 marca 2024 r.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom a Dawidowi Życzymy zwycięstwa na etapie krajowym.

Mateusz Furman  –  zdolny  stypendysta Prezesa Rady Ministrów

W czwartek 29 lutego w Auli Czerwonej Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się gala wręczania dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów i  Ministra Edukacji Narodowej.

Wśród zasłużonych stypendystów znalazł się Mateusz Furman, uczeń klasy Va Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii.

Mateusz osiąga celujące i bardzo dobre wyniki w nauce z wszystkich przedmiotów zarówno ogólnokształcących jak i zawodowych. Po ukończeniu Technikum planuje studiować weterynarię  na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest ubiegłorocznym laureatem OWIUR w bloku weterynaria i ma wolny wstęp na ten kierunek studiów w każdej uczelni naszego kraju. .

Dyplomy najlepszym uczniom, w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczyli: : wojewoda łódzka Dorota Ryl i łódzki kurator oświaty Janusz Brzozowski. W tym roku wyróżniono 248 uczniów szkół ponadpodstawowych naszego województwa.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dostaje uczeń, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, a w pozostałych co najmniej dobre. Stypendium w wysokości 5000 zł  otrzymuje jeden uczeń danej szkoły.

Gratulujemy Mateuszowi prestiżowego tytułu Stypendysty Prezesa Rady Ministrów i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.

Dawid – młody producent rolny ze szkoły w Zduńskiej Dąbrowie.

W dniu 8 marca   2024 roku na Targach AgroTech w Kielcach odbył się krajowy finał  XLI Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowany przez Związek Młodzieży Wiejskiej.

Naszą szkołę reprezentował Dawid Fabianowski, uczeń V klasy Technikum Rolniczego, który dotarł do tego etapu przechodząc wszystkie wcześniejsze szczeble z bardzo wysokim wynikiem. W olimpiadzie wzięło udział 71 finalistów. Do wszystkich etapów przystępowali młodzi czynni rolnicy, studenci uczelni rolniczych oraz uczniowie szkół średnich rolniczych.

W finale Dawid osiągnął bardzo wysoki wynik zajmując lokatę w pierwszej trzydziestce, tuż za osobami wchodzącymi do ścisłego finału ( 27 uczestników ). Jego wynik był najwyższym jaki udało się osiągnąć uczniom z powiatu łowickiego.

Po zmaganiach w czasie olimpiady wszyscy uczestnicy wzięli udział w wystawie maszyn rolniczych, które były prezentowane podczas targów poznając nowoczesne rozwiązania  techniczne stosowane w rolnictwie.

Olimpiada i pobyt na targach to cenne doświadczenie dla każdego młodego człowieka.

Zachęcamy Dawida do dalszego uczestnictwa w kolejnych edycjach olimpiady ( jako studenta i młodego rolnika ) i życzymy wielu sukcesów.

I miejsce w Turnieju o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi

Po raz drugi zajęliśmy I miejsce  w ,,Turnieju dla uczniów szkół średnich o Puchar Komendanta   Wojewódzkiego Policji w Łodzi”, który odbył się 13 marca 2024 r. Celem tego konkursu jest m.in. popularyzowanie zasad poszanowania i przestrzegania przepisów prawa, utrwalanie zdobytej wiedzy z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz propagowanie zasad fair-play podczas rywalizacji sportowej. W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Wanesa Potargowicz, Krystyna Wyszyńska, Przemił Biczel i Alan Masłowski, zajmując 1 miejsce w ogólnej klasyfikacji, dzięki czemu będziemy reprezentować nasz powiat w finale wojewódzkim  w Łodzi, dnia 12 kwietnia 2024 r. Ponadto Krystyna Wyszyńska i Alan Masłowski zostali nagrodzeni za uzyskanie najlepszych wyników, spośród wszystkich uczestników Turnieju.

3 miejsce dziewcząt w Powiatowej Licealiadzie w piłce siatkowej.

14.03.2024 w Łowiczu w ramach Licealiady odbyły się powiatowe zawody w piłce siatkowej dziewcząt. W turnieju wzięło udział siedem drużyn: I LO w Łowiczu, II LO w Łowiczu, ZSP nr 1 w Łowiczu, ZSP nr 3 w Łowiczu, ZSP nr 4 w Łowiczu, Pijarskie LO w Łowiczu oraz ZS CKR w Zduńskiej Dąbrowie. Rozgrywki były prowadzone systemem „każdy z każdym”. Dziewczyny z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie po przegranej z I LO w Łowiczu 2:0 i wygranej z ZSP nr 4 2:1 w Łowiczu zajęły drugie miejsce w grupie i awansowały do dalszej części rozgrywek. W półfinale nasza reprezentacja uległa ZSP nr 2 2:1 a w meczu o trzecie miejsce pokonała II LO w Łowiczu 2:1. Skład: Delfina Deberna-Zygmunt, Anna Maciejewska, Iza Potargowicz, Anna Yuzopolska, Krystyna Wyszyńska, Wanesa Potargowicz, Amelia Mekke.

Sukces Przemiła Biczela w I Powiatowym Konkursie
Matematycznym “Matematyczny Półmetek”

Uczeń kl. 3TW zajął 5 miejsce w I Powiatowym Konkursie Matematycznym Matematyczny Półmetek Konkurs, który odbył się 22.03.2024r., organizowało II LO w Łowiczu dla uczniów klas I-II liceów i I-III techników powiatu realizujących program matematyki w zakresie rozszerzonym. Doceniamy wysiłek i sukces Przemiła, który uczęszcza do klasy z podstawowym programem nauczania matematyki.

Sukces uczennicy ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie w Finale
Powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

2 miejsce Alicji Bzdurskiej z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie w Finale Powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Gratulacje, brawo Alicja!

Olimpiada ,,Polska wieś w Europie”

W dniach 21-22 marca w ZSCKR w Bydgoszczy odbył się etap regionalny Olimpiady ,,Polska wieś w Europie”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy III kształcący się w zawodzie technik rolnik – Amelia Drabik, Adam Kołaczyk oraz Wiktor Gortat.

Olimpiadę rozpoczęły warsztaty pod tytułem “20 lat Polski bez UE”.

W piątek uczestnicy z 13 placówek rywalizowali ze sobą podczas rozwiązywania testu. Po napisanym teście, wraz z przewodnikiem uczniowie i opiekunowie mogli zwiedzić najważniejsze punkty na mapie Bydgoszczy i zapoznać się z ich historią.

Serdecznie gratulujemy finalistom.

ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE LAUREATEM
PLEBISCYTU BRANŻOWEGO „ORŁY EDUKACJI 2024”

Z dumą informujemy, że po raz kolejny zostaliśmy laureatami plebiscytu branżowego w rankingu Orły Edukacji.

Orły przyznawane są firmom, które cieszą się najlepszymi opiniami w Internecie.

Program Orły Edukacji został stworzony tak, aby spośród istniejących na rynku placówek wyróżnić liderów branży, którzy wyznaczają kierunek, stawiają na rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji, dzięki czemu mogą sprostać wymaganiom swoich uczniów.

Serdecznie dziękujemy!

PODIUM DLA SZKOŁY I INDEKS NA POLITECHNIKĘ BYDGOSKĄ
DLA UCZNIA TECHNIKUM W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE

W czwartek 11 kwietnia 2024 r. w murach Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej  im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbył się jubileuszowy X Konkurs Indeks dla Rolnika. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie reprezentował Adam Biernaciak uczeń trzeciej klasy technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik. W finale krajowym każdy uczestnik musiał opracować i przedstawić przed komisją piętnastominutową prezentację o tematyce „Biogazownie jako element produkcji roślinnej i zwierzęcej w gospodarstwie rolnym”. Do rywalizacji przystąpiło 19 finalistów. Po podsumowaniu wyników komisja konkursowa  wyłoniła 10  laureatów, wśród nich 6 miejsce zajął Adam Biernaciak. Uczeń  uzyskał zaświadczenie upoważniające do podjęcia kształcenia na Wydziałach Rolnictwa i Biotechnologii lub Hodowli i Biologii Zwierząt  Politechniki Bydgoskiej oraz został uhonorowany nagrodami od sponsorów.

Nadmienić należy, że Adam jako uczeń naszej szkoły dał się poznać jako skromna osoba odznacza się  wszechstronnymi zainteresowaniami w szczególności bliska jest mu tematyka odnawialnych źródeł energii. Prowadząc wspólnie z rodzicami  gospodarstwo ukierunkowane na produkcję roślinną w sposób szczególny dba o glebę i środowisko.

Podczas gali X edycji konkursu odbył się również ranking uczestniczących szkół.  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej  w Zduńskiej Dąbrowie został sklasyfikowany na 3 miejscu. Na przełomie dziesięciu lat uczestnictwa uczniowie szkoły zdobyli 16 indeksów.

Serdecznie gratulujemy Adamowi oraz wszystkim dotychczasowym uczestnikom.

XX Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

11 kwietnia 2024 r. trzech uczniów naszej szkoły wzięło udział w XX Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu. Uczennica kl. 3TW Hanna Wasiak zajęła w konkursie 4 miejsce .

Gratulujemy!

Etap wojewódzki Turnieju o puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi

12 kwietnia 2024 r. 4-osobowa reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wanesa Potargowicz, Krystyna Wyszyńska, Przemil Biczel i Alan Masłowski, wzięła udział w etapie wojewódzkim ,,Turnieju dla uczniów szkół średnich o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi”. Po 3 etapowej rywalizacji (test wiedzy, test sprawności oraz rozmowa kwalifikacyjna) nasi uczniowie znaleźli się tuż za podium, od 3 miejsca dzieliły nas tylko 3 pkt. Biorąc pod uwagę, że w turnieju brało udział 26 szkół, uważamy, że jest to bardzo dobry wynik.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom Turnieju.

7 UCZNIÓW ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE ZAKWALIFIKOWAŁO SIĘ
DO ETAPU CENTRALNEGO OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH.

12 kwietnia 2024 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się eliminacje okręgowe XLVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Łącznie w 8 blokach tematycznych konkurowało ze sobą 104 uczniów Szkół Ponadpodstawowych okręgu warszawskiego, z województw: mazowieckiego i łódzkiego.

W tym roku 13 naszych uczniów startowało w 7 blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, agrobiznes, architektura krajobrazu, ogrodnictwo oraz weterynaria.

Do kolejnego , centralnego już etapu zmagań, zakwalifikowało się  aż 7 uczniów, odnosząc tym samym już teraz ogromny sukces.

2 miejsce w bloku weterynaria zajęła Oliwia Melnyk – uczennica klasy V technikum weterynariirównież 2 miejsce w bloku produkcja roślinna zdobył Adam Biernaciak , uczeń klasy III technikum rolniczego.

W bloku produkcja zwierzęca sklasyfikowano dwóch uczniów: na 2 miejscu –  Macieja Gorzałczyńskiego, ucznia klasy V technikum weterynarii oraz na 3 miejscu – Jakuba Antczaka, ucznia klasy IV technikum weterynarii.

Także na miejscu 3 uplasowali się uczniowie w trzech kolejnych blokach: w bloku mechanizacja rolnictwa – Wiktor Gortat, uczeń klasy III technikum rolniczego, w bloku agrobiznes – Kacper Cuper, uczeń klasy V tecnikum rolniczego oraz w bloku architektura krajobrazu – Weronika Szczepaniak, uczennica klasy V technikum architektury krajobrazu. Tuż za podium, zajmując 4 miejsca,  znaleźli się –  w bloku produkcja roślinna –  Dawid Łopatka, uczeń klasy V technikum rolniczego oraz Alicja Andrzejewska, uczennica klasy V technikum weterynarii, w bloku agrobiznes 5  miejsce zajął Szymon Dylik, uczeń klasy IV technikum rolniczego.

Znaczące miejsca zdobyli  również Amelia Wiechno w bloku agrobiznes oraz Emilia Walendzik i Patryk Makowski w bloku ogrodnictwo.

Zdobycie wysokich lokat otwiera uczniom drogę do dalszej rywalizacji o indeksy na wyższe uczelnie na etapie Centralnym, który w tym roku będzie odbywał się  w  Szczecinie w dniach 24 – 25 maja.

Uczniowie, zdobywając na etapie Centralnym tytuły: laureata lub finalisty są przyjmowani na studia kierunków rolniczych z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Wszystkim uczestnikom olimpijskich zmagań i ich opiekunom serdecznie gratulujemy, a 7 finalistów  życzymy sukcesów na etapie centralnym.

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE
,,MÓJ REGION: ŚRODOWISKO – ROŚLINY – ZWIERZĘTA – PRODUKTY”

Uczniowie naszej szkoły osiągnęli wybitny sukces w konkursie organizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie pod tytułem “Mój region: środowisko – rośliny – zwierzęta – produkty”.

Nasi uczniowie wywalczyli pierwsze i drugie miejsce w sekcji Medycyna Weterynaryjna, co jest niezwykle godnym podkreślenia osiągnięciem. Ich zaangażowanie, wiedza i umiejętności zaprezentowane podczas konkursu są powodem do dumy dla naszej szkoły oraz świadectwem wysokiego poziomu kształcenia zawodowego, jakie oferujemy.

Miejsce I – „Ocena przydatności ogiera – Dwora do rozrodu”  – uczniowie klasy Ic TW – Gabriela Dróżka, Dawid Majczak, klasy III THK Iga Grzelka, klasy IVb TW– Malwina Organiściak.

Miejsce II – „Porównanie systemów odrobaczania u loch hodowlanych” – uczniowie klasy III TW – Przemił Biczel, Urszula Dzięgielewska, Hanna Wasiak.

Serdecznie gratuluję naszym uczniom ich osiągnięć i trzymam kciuki za dalszy rozwój ich pasji i umiejętności w dziedzinie Medycyny Weterynaryjnej. Niech ten sukces będzie dla nich inspiracją do dalszej pracy i osiągania wybitnych rezultatów.

Gratulujemy także opiekunom i mentorom wyżej wymienionych projektów za ich niezwykłe zaangażowanie, wsparcie i wkład w rozwój uczniów.

Finaliści Konkursu „Zostań Ekonomistą” 

Uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim konkursie „Zostań Ekonomistą” organizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Do konkursu przystąpiły dwa zespoły z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie.

Tematu przedsiębiorczości podjęli się uczniowie kl. IV TR – Maciej Krukowski, Szymon Majchrzak i Jakub Rakowski, natomiast badania na temat ekonomii i finansów przeprowadzili uczniowie kl. III TR – Amelia Drabik, Wiktor Gortat i Marceli Selder.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwsza część polegała na przeprowadzeniu badań marketingowych dotyczących takich zagadnień jak „przedsiębiorczość młodych ludzi”, i „ekonomia i finanse wśród młodzieży”. Po analizie badań uczestnicy musieli napisać esej empiryczny, który był oceniany przez organizatorów konkursu. Do drugiego etapu młodzież musiała przygotować prezentację multimedialną, w której przedstawiali swoje wyniki badań.

W konkursie wzięło udział 65 zespołów, a nasi uczniowie osiągnęli duży sukces i dostali się do ścisłego finału. Dzięki  temu w dniu 24 maja 2024 roku mogli zaprezentować, wraz z innymi 14 zespołami, swoją pracę przed kapitułą konkursową, w której skład wchodzili profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i zawalczyć o indeksy na Wydział Ekonomiczny.

W tym roku nie udało się jeszcze wywalczyć indeksów, ale wszystko przed Wami, bo jesteście PRZEDSIĘBIORCZY.

Gratulujemy!!!

Uczniowie Zduńskiej Dąbrowy laureatami i finalistami finału centralnego OWiUR

W dniach 24 i 25 maja 2024 r. na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbył się Finał Centralny XLVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W organizację Olimpiady zaangażowany jest Komitet Główny OWiUR oraz uczelnie o profilu rolniczym.

Jest to największy konkurs wiedzy rolniczej w Polsce wpisany do rejestru turniejów i olimpiad tematycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Olimpiada umożliwia uzyskanie ,,indeksu” szkoły wyższej bez postępowania kwalifikacyjnego dla laureatów lub finalistów (zgodnie z uchwałą senatu).

Olimpiada organizowana jest w 8 blokach tematycznych, ściśle związanych z produkcją rolną: agrobiznes, architektura krajobrazu, leśnictwo, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca i weterynaria. Olimpiada składa się z dwóch  części. W pierwszej pisemnej – każdy uczestnik odpowiadał na 60 pytań testowych, a następnie przystąpił do części praktycznej – w której otrzymał do rozwiązania 3 zadania praktyczne.

Do tegorocznych zmagań na szczeblu centralnym przystąpiło ok  200 uczniów ze szkół ponadpodstawowych  z 9 okręgów: Bydgoszcz, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Siedlce, Szczecin Warszawa, Wrocław.

Na finale centralnym w Szczecinie Zespól Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie reprezentowało 8 uczniów w 6 blokach tematycznych: agrobiznes, architektura krajobrazu, mechanizacja rolnictwa, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca i weterynaria, którzy uzyskali wysokie lokaty podczas eliminacji okręgowych w Warszawie.

W trakcie uroczystego zakończenia finału centralnego tytuł laureata otrzymali: Maciej Gorzałczyński z klasy V TW w bloku produkcja zwierzęca i Dawid Łopatka uczeń klasy V TR w bloku produkcja roślinna.

Tytuł finalisty w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych uzyskali: Kacper Cuper – blok agrobiznes, Weronika Szczepaniak – blok architektura krajobrazu, Adam Biernaciak – blok produkcja roślinna, Jakub Antczak – blok produkcja zwierzęca, Wiktor Gortat – blok mechanizacja rolnictwa i Oliwia Melnyk – blok weterynaria .

Młodzież biorąca udział w Olimpiadzie podejmuje studia na kierunkach rolniczych a po ukończeniu studiów wyższych  swoją przyszłość zawodową wiąże z branżą rolniczą, pozostają doradcami rolnymi, prowadzą wzorcowe gospodarstwa rolne, zarządzają biznesami z obszaru rolnictwa.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

Sukces uczniów z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie w Konkursie Sapare-Aude  

Uczniowie ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie po raz  kolejny uczestniczyli w Konkursie Sapare-Aude  organizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu.  Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych oraz wskazanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym. W pierwszym etapie brało udział 18 uczniów. Do etapu finałowego Konkursu zakwalifikowało się troje uczniów Naszej Szkoły:

1.Przemił Biczel kl. III TW
2.Szymon Sołtyszewski kl. II TR.
3.Maja Tkacz kl. IIA TW

Uczeń kl. 3TW Przemił Biczel zajął 2 miejsce uzyskując 25 punktów (100%). O pozycji zdecydował czas odpowiedzi.

To kolejny sukces Przemiła Biczela.

Gratulujemy!

Sukces naszych uczniów w VII edycji Profilaktyki według Ekonomika – „EKOsfera”

W środę 4 czerwca u uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VII edycji Profilaktyki według Ekonomika czyli pikniku pod nazwą „EKOsfera”. Piknik skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu łowickiego a organizatorami oprócz ZSP nr 4 w Łowiczu były Komendy Powiatowe Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu. Ideą było promowanie mody na życie bez uzależnień, różnych form spędzania wolnego czasu, integracja środowisk szkół ponadpodstawowych i budowanie współpracy z władzami samorządowymi i służbami mundurowymi.

Młodzież wzięła udział w 5 konkurencjach sportowych i w aż 3 stanęli na podium. W Policyjnym Torze przeszkód o Puchar Komendanta KPP w Łowiczu drugie miejsce wywalczyli: Julia Sęczkowska (II TWA), Julia Ceglińska (II TWA), Łukasz Adamiak (I TRA) i Mateusz Gołębiowski (II TRA). Także drugie miejsce w Regatach młodzieżowych o Puchar Starosty Łowickiego wywalczyły siostry Julia i Zosia Mikusek (IV TWA i IV TWB). Zaznaczamy, że w tamtym roku zajęły 1 miejsce. Tytuł Mistrza sprzed roku został obroniony w VI Armagedonie o Puchar Komendanta PSP w Łowiczu, w którym naszą szkołę reprezentowali: Maciej Świdrowski (I TRA), Bartłomiej Karasek (III TR), Patryk Siekierski
( II TR), Wanesa Potargowicz (II TWA), Elwira Białas (II THK) i Julia Kantorek (II THK).

Ponadto w TRIO Baskecie szkołę reprezentowali: Bartek Kołaczyk i Szymon Kwiatkowski (III TR) oraz Marcel Wojda (I TRA) a w II Turnieju
e-sportowym FC-24 Jakub Rakowski (IV TR) i Nikodem Latosiewicz (I TRA).

Wszystkim gratulujemy wzorowej postawy i sportowego ducha walki!