ROK SZKOLNY 2021/2022

 

KACPER MALINOWSKI WŚRÓD NAJLEPSZYCH
FINALISTÓW OGÓLNOPOLSKIEGO
KONKURSU WIEDZY O PODATKACH

 

Dnia 7 września  2021 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się organizowany przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych wraz z Krajową Radą Doradców Podatkowych XI Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół średnich.

Nasz powiat reprezentował tylko jeden uczeń –  Kacper Malinowski z klasy IIIa Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii. Kacper pomyślnie przeszedł pierwszy etap i tym samym zakwalifikował się do części ustnej. W tej części, do której zakwalifikowało się 27 finalistów,  każdy  musiał odpowiadać  na 3 wylosowane pytania.

Tematem przewodnim Konkursu była Ordynacja podatkowa, natomiast pytania dotyczyły również tematyki wszystkich podatków oraz Ustawy o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami.

Konkurs został wpisany na listę konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, dlatego zdobywcy 3 pierwszych miejsc w nagrodę mają możliwość studiowania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dla pierwszej piątki laureatów konkursu ufundowano nagrody finansowe z przeznaczeniem na cele edukacyjne. Pozostali finaliści otrzymali plecaki i torby na laptop. W trakcie Konkursu uczniowie mieli również możliwość wysłuchania wykładu na temat zagrożeń w sieci, spotkać się z sędzią i prokuratorem.

Kacper posiada szeroką wiedzę nie tylko na temat podatków, ale i swojego przyszłego zawodu. W przyszłości planuje studiować weterynarię lub medycynę. Wolne chwile spędza czytając książki o tematyce wojennej i obozowej.

Celem konkursu jest przede wszystkim budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych oraz popularyzacja zawodu doradcy podatkowego.

Opiekunem merytorycznym Kacpra była Zofia Rosa – wicedyrektor szkoły, która uczy w szkole przedmiotów ekonomicznych i prowadzi Naukowe Koło Ekonomistów.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sukces naszych uczniów w Eliminacjach
strefowych Mistrzostw Polski
Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny

 16 września 2021roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach strefowych Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy. Rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach: męskiej, żeńskiej i mieszanej… Po bardzo trudnej, zaciętej walce drużyna męska ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie zajęła zaszczytne II miejsce, dzięki czemu zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Polski, który odbędzie  się 8 października 2021roku w Sokołowie Podlaskim.

Życzymy powodzenia!

 Sukces naszych sportowców w piłce ręcznej

W środę 18 listopda 2021 roku reprezentacja ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie uczestniczyła w  Powiatowej licealiadzie szkolnej w piłce ręcznej chłopców. Zawody odbyły się w hali sportowej OSiR w Łowiczu. Mimo debiutu, nasi chłopcy poradzili sobie całkiem nieźle zajmując ostatecznie drugie miejsce w powiecie łowickim. Naszą szkołę reprezentowali: Wieszczy Piotr, Kowalski Norbert, Foks Adam, Kwiatkowski Szymon, Łysio Patryk, Łopatka Dawid, Frankiewicz Michał, Maltański Mateusz, Cyganek Adam, Tondera Kacper, Surma Maksymilian. Opiekunem drużyny jest nauczyciel wychowania fizycznego p. Jakub Jędrachowicz.

Gratulujemy!

Laura laureatką konkursu
fotograficznego ,,Co w trawie piszczy”

19 listopada 2021 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom ekologicznego konkursu fotograficznego ,,Co w trawie piszczy”. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia luźno nawiązującego do tematu konkursu.

 Laureatką konkursu została  uczennica  naszej szkoły Laura Góźdź z klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii. Laura wykonała zdjęcie w formacie A4, wykazała się niebanalną pomysłowością oraz kreatywnością. Pokazała, że potrafi dostrzec piękno przyrody.

Laura otrzymała nagrodę ufundowaną przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Łowiczu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie fotografii.

 

Indeks dla rolnika

8 grudnia 2021 roku odbyły się eliminacje do konkursu „Indeks dla rolnika” Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Centrum  Kształcenie Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu, Wydział Rolnictwa i Biotechnologii oraz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Trzech uczniów z naszej szkoły wzięło w nim udział: Adam Foks i Dawid Łopatka z kl. III TR 5 letniego oraz Mariusz Górski z kl. III TR 4 letniego. Mariusz zakwalifikował się do III etapu – Finału VIII edycji. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

ROLNICTWO EKOLOGICZNE  – TO SIĘ OPŁACA
WIEDZA I SUKCESY

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej zorganizowała „Test Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym”.

Celem konkursu było:

  • zwiększenie poziomu wiedzy uczniów szkół sektora rolno-spożywczego na temat rolnictwa ekologicznego oraz żywności ekologicznej,
  • zainteresowanie młodzieży rolnictwem ekologicznym i kierunkami jego rozwoju,
  • popularyzacja żywności jakości ekologicznej oraz problematyki ekologii w aspekcie ekologicznego systemu gospodarowania,
  • kształtowanie świadomości na temat pozytywnego oddziaływania rolnictwa ekologicznego na środowisko,
  • kształtowanie właściwych postaw młodzieży wobec środowiska przyrodniczego

Konkurs realizowany był w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Test skierowany był do uczniów ponadpodstawowych szkół rolniczych i przeprowadzony został w dwóch etapach:

  • I etap – eliminacje szkolne  w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią przeprowadzono w formie on-line. W teście wzięło udział 5 uczniów naszej szkoły: Tomasz Maciaszek uczeń klasy II, Adam Foks, Dawid Łopatka, Krzysztof Topolski i Mariusz Górski – uczniowie klasy III, wszyscy kształcą się w zawodzie technik rolnik. Do finału ogólnokrajowego zakwalifikował  się Adam Foks.
  • II etap – Finał ogólnokrajowy  komisja powołana przez Dyrektora CDR Oddział – w Radomiu opracowała test składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru oraz dwóch pytań problemowych. Test przeprowadzony został przy pomocy platformy internetowej, każdy zakwalifikowany uczestnik otrzymał link dostępu wraz z instrukcją w dniu testu.

Czy wiedza ekologiczna się opłaca, ależ oczywiście 15 grudnia 2021 roku uczniowie, którzy zajęli I,II,III miejsce oraz dwa wyróżnienie za IV i V miejsce otrzymali nagrody pieniężne.

Po powrocie do nauki stacjonarnej 12 stycznia 2022 roku uczniowie biorący udział w październikowym Teście Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym otrzymali z rąk Pana Dyrektora  dyplomy i nagrody za udział w konkursie. Nagrodami rzeczowymi dla uczestników konkursu były powerbanki. Opiekun uczniów otrzymał pendrive.

 

Laureaci XIII Konkursu Wiedzy
o Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie

Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie to temat bardzo bliski  naszym uczniom. Młodzież Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie Interesuje się tematyką BHP i chętnie pogłębia swoją wiedzę z tej dziedziny.  Potwierdzeniem tego jest ich bardzo liczny udział  w organizowanym corocznie przez  Oddział Regionalny KRUS w Łodzi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie dla uczniów kształcących się w zawodach rolniczych w szkołach województwa łódzkiego.  Tegoroczny konkurs odbył się w murach naszej szkoły w dniu 3 listopada 2021 roku i  przeprowadzony był w formie pisemnej.

Jak co roku głównym celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży na zagrożenia wypadkowe występujące w gospodarstwach rolnych oraz kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie i szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród młodych rolników.

Z Zespołu Szkół CKR w Zduńskiej Dąbrowie do konkursu przystąpiło 47 uczniów, a laureatami konkursu za uzyskanie najlepszych wyników zostali:

  1. miejsce- Amelia Wiechno, uczennica klasy 2TR
  2. miejsce- Mariusz Górski , uczeń klasy 3 TR
  3. miejsce- Arkadiusz Jarecki , uczeń klasy 3TR.

Dla laureatów organizatorzy ufundowali cenne nagrody: słuchawki Air Pod, Smartwatch, oraz opaskę MI Smart i  zestawy promocyjne.

Serdecznie gratulujemy uczniom wysokich wyników w konkursie!

 

Łowicka Liga Futsalu za nami!

Dobiegł sezon Vavoesport Robkol  IV ligi, w której występował nasz zespół ZSCKR Zduńska Dąbrowa. Po dwóch pandemicznych latach nieobecności, ponowny debiut naszych zawodników wypadł na szóstkę. Takie też miejsce zajęła nasza drużyna w klasyfikacji końcowej. W lidze wystąpiło 14 drużyn i przed startem rozgrywek było wiele obaw czy nasi młodzi chłopcy podołają wyzwaniu, jakim była rywalizacja w seniorskiej piłce halowej. Sezon zakończyliśmy z dorobkiem 7 zwycięstw, 2 remisów i 4 porażek. Strzeliliśmy 28 bramek, tracąc 21. Najlepsze mecze zagraliśmy z czołówką tabeli, pokonując m.in. zwycięzców ligi Bełshot Bełchów czy ówczesnych liderów Czarnych Bednary. Z drużyną też liderującą EKO-BIO Łączy nas Łowicz straciliśmy punkty mimo prowadzenia na kilka sekund przed końcową syreną. Pozostał troszkę niedosyt, bo przy odrobinie szczęścia mogliśmy pokusić się nawet o awans do III ligi – podsumowuje kierownik drużyny Marcin Wójcik. Na uwagę zasługuje ponadto dorobek strzelecki naszego najlepszego atakującego gracza – Patryka Łysio, który w klasyfikacji strzelców uplasował się na 5 miejscu z wynikiem 15 bramek na koncie. Gratulujemy całej drużynie i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.

W drużynie ZSCKR ze Zduńskiej Dąbrowy wystąpili: Patryk Łysio, Bartłomiej Karasek, Dominik Szałkowski (br), Piotr Wieszczy (br), Paweł Guzek, Szymon Kwiatkowski, Adam Kołaczyk, Wojciech Wielemborek, Szczepan Kacprzak (absolwent szkoły) oraz zaprzyjaźnieni Bartosz Kołaczyk oraz Jakub Kwiatkowski. Opiekunami drużyny byli Aleksander Frankiewicz oraz Jakub Jędrachowicz, zaś kierownikiem Marcin Wójcik.

 

Sukces uczniów ze Zduńskiej Dąbrowy
w olimpiadzie młodych producentów rolnych

Mariusz Górski zajął pierwsze miejsce w województwie łódzkim w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych, której pomysłodawcą i organizatorem jest Związek Młodzieży Wiejskiej. Eliminacje wojewódzkie odbyły się 10 marca 2022 roku w ZSCKR w Widzewie. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie reprezentowało  siedmiu uczniów: Kacper Tondera, Mariusz Górski, Adam Foks, Michał Kaniewski, Dawid Łopatka, Wojciech Wysocki, Jarecki Arkadiusz, wszyscy kształcą się w technikum rolniczym. Olimpiada od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi związanych z problematyką rolniczą. Jest współzawodnictwem z zakresu wiedzy rolniczej, zarówno praktycznej jak i teoretycznej. Młodzi producenci wzbogacają swoje umiejętności zawodowe a jednocześnie pogłębiają wiedzę i doświadczenie, przyczyniając się do systematycznego rozwoju polskiego rolnictwa.

Jednym z najważniejszych celów jest popularyzacja wśród młodych rolników ochrony środowiska naturalnego, w obszarach: adaptacji do zmian klimatu i gospodarki wodnej, ochrony powietrza, ochrony wód, gospodarki odpadami oraz różnorodności biologicznej;

Po części pisemnej do etapu ustnego eliminacji zakwalifikowało się  trzech uczestników: Kacper Tondera, Adam Foks, Mariusz Górski. Uczniowie odpowiadali na prezentowane pytania obejmujące zagadnienia z zakresu: produkcji roślinnej, zwierzęcej oraz techniki rolniczej. Po podsumowaniu części ustnej pierwsze miejsce zajął Mariusz Górski kwalifikując się do finału krajowego, który odbędzie się w dniach 17-18 marca 2022 r., podczas XXVII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

SERDECZNIE GRATULUJEMY Mariuszowi i życzymy powodzenia na etapie krajowym.

FINAŁ KRAJOWY OLIMPIADY
MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH

18 marca 2022 roku, podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach, odbył się finał krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.

Naszą szkołę reprezentował Mariusz Górski, uczeń III klasy technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik, który w etapie wojewódzkim zajął pierwsze miejsce.

Na XXVII edycji Olimpiady licznie zgromadzili się między innymi uczniowie szkół średnich i studenci kształcący się w dziedzinach rolnictwa oraz właściciele gospodarstw rolnych. Rywalizacja odbyła się na trzech etapach – pisemnym, praktycznym oraz ustnym. Mariuszowi niewiele zabrakło, aby zakwalifikować się do zwycięskiego grona – tym samym pozostał laureatem województwa łódzkiego, czego serdecznie należy mu pogratulować.

Życzymy Mariuszowi powodzenia i dalszych sukcesów w konkursach i olimpiadach.

Olimpiada ,,Polska wieś w Europie”

Etap regionalny Olimpiady ,,Polska wieś w Europie” odbył się w naszej szkole w dniach 31.03-01.04. Wzięli w nim udział uczniowie kształcący się w zawodzie technik rolnik – Wojciech Wysocki, Kacper Tondera i Mariusz Górski. Olimpiadę rozpoczęły warsztaty dotyczące przyszłości Europy (COFE), w których uczestnicy i opiekunowie mogli się zintegrować i przedstawić swoje pomysły na lepsze funkcjonowanie niektórych dziedzin, na które Unia Europejska ma wpływ. Po warsztatach uczniowie i opiekunowie mieli możliwość zwiedzenia Pałacu Radziwiłów w Nieborowie.

Piątek był już dniem pełnym zmagań. Uczestnicy z 12 placówek rywalizowali ze sobą podczas pisania testu, który składał się z 50 pytań. Finał etapu regionalnego okazał się być szczęśliwy dla drużyny naszej szkoły, ponieważ zajmując drugie miejsce zakwalifikowała się do etapu krajowego Olimpiady. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w ostatnim, decydującym etapie. Miłym zwieńczeniem zmagań konkursowych był występ szkolnego zespołu ludowego ,,Dąbrowskie Pasiaki”.

MARIUSZ GÓRSKI Z INDEKSEM
NA POLITECHNIKĘ BYDGOSKĄ

7 kwietnia 2022 roku, w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy, odbył się Finał VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Indeks dla Rolnika”. Dla uczestników III etapu przygotowano 10 indeksów. Do rywalizacji przystąpiło 18 osób, byli to uczniowie szkół rolniczych z całej Polski. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie reprezentował Mariusz Górski uczeń klasy III technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik. Finałowym zadaniem konkursu było przygotowanie 15 minutowej prezentacji multimedialnej na temat: “Elementy rolnictwa inteligentnego (4.0) w produkcji roślinnej i zwierzęcej”.

Mariusz zawarł w swojej prezentacji elementy tegoż rolnictwa, którymi dysponuje  szkoła, między innymi  ciągnik z systemem GPS, rozsiewacz nawozów oraz robot udojowy, a prezentując temat nadmienił, że kształcąc się w Zduńskiej Dąbrowie ma możliwość pracy na zaprezentowanym sprzęcie.
Za swoją pracę otrzymał indeks zajmując zaszczytne  IV miejsce. Opiekunem merytorycznym ucznia była Pani Iwona Przytulska nauczycielka przedmiotów zawodowych.

Wszyscy uczestnicy gali podczas, której ogłoszono wyniki VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Indeks dla Rolnika” mogli wysłuchać interesującego wykładu Pana dr Grzegorza Smytrego – Dyrektora Regionalnego Zarządu Wody Polskie w Bydgoszczy pt.: „Mała retencja pomocą w złagodzeniu skutków suszy i utrzymaniu poziomu plonów roślin uprawnych w regionie wodnym Noteci”

Mariuszowi serdecznie gratulujemy!

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W OLIMPIADZIE
WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH

8 kwietnia 2022 roku  w  Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się eliminacje okręgowe XLV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju.
Po inauguracji w Centrum Konferencyjnym na Auli Kryształowej, do eliminacji pisemnych i praktycznych przystąpiło aż 196 uczniów z 40 szkół średnich. Wiedza była sprawdzana w 11 blokach tematycznych m in.: produkcja zwierzęca, produkcja roślinna,  mechanizacja rolnictwa, gastronomia, technologia żywności, gastronomia, agrobiznes, ogrodnictwo, architektura krajobrazu, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska oraz weterynaria.

Wiedzę i umiejętności rolnicze uczestników zweryfikował test składający się z 60 pytań jednokrotnego wyboru oraz trzy zadania praktyczne. Zwycięzcy eliminacji, który otrzymali największą liczbę punktów z testu i zadań praktycznych zakwalifikowali się do dalszej rywalizacji na szczeblu centralnym.

Największy sukces odniosły uczennice klasy IV: Aleksandra Cieślińska i Weronika Grobelska, obie kształcą się w technikum weterynaryjnym.  Startując w bloku weterynaria Aleksandra uzyskała największą liczbę punktów i zajęła I miejsce, Weronika zaś sklasyfikowana została na miejscu III, uhonorowane dyplomami otworzyły sobie drogę do kolejnego etapu, czyli centralnego. Kolejnymi finalistami zostali w bloku produkcja zwierzęca  Jakub Antczak uczeń klasy II  technikum weterynarii zajmując miejsce II oraz Adam Foks uczeń klasy III technikum rolniczego w bloku mechanizacji rolnictwa sklasyfikowany na miejscu  III. Zwycięzców w poszczególnych blokach opieką merytoryczną otoczyli Katarzyna Jadczak i Tomasz Olczak – lekarze weterynarii, Joanna Balcerska – nauczycielka przedmiotów zawodowych oraz Stanisław Kosmowski – dyrektor szkoły, a zarazem nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Wysokie miejsca w bloku produkcja roślinna  zajęli również Dawid Łopatka i Mariusz Górski uczniowie klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik.

Szczebel centralny Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczej odbędzie się już pod koniec maja ponownie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM GRATULUJEMY i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły, FINALISTOM ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.

 

Pierwsze miejsce w Powiatowej Licealiadzie
w piłce nożnej dziewcząt!!!

Znakomity występ zanotowały piłkarki nożne naszej szkoły podczas Powiatowej Licealiady w piłce nożnej dziewcząt. Zawody rozegrano na „Orliku” przy ulicy Bolimowskiej w Łowiczu. Nasz zespół znalazł się w grupie A, rywalizując z I LO w Łowiczu oraz ZSP CKZ nr 2 w Łowiczu. Eliminacje grupowe rozpoczęły się po naszej myśli, prowadziliśmy już 2:0 z I LO  i niestety zamiast 3 punktów zremisowaliśmy pierwsze spotkanie 2:2. Drugi mecz rozegraliśmy z dziewczętami z „Blichu”. Po zaciętej walce mecz znów kończy się podziałem punktów, mimo kilku bardzo dobrych okazji do strzelenia bramki. W półfinale walczyliśmy z dziewczętami z ZSP nr 4 w Łowiczu. Dziewczęta z „Ekonomika”  były  faworytem całego turnieju, więc czekało nas bardzo trudne spotkanie. Dobra gra od początku zaowocowała piękną bramką w wykonaniu Julii Klocińskiej i do przerwy prowadziliśmy 1:0. W drugiej części spotkania nasze rywalki doprowadziły niestety do wyrównania i mecz miały rozstrzygnąć rzuty karne, w których nie daliśmy naszym rywalkom szans. Pewnie wykonane rzuty karne przez Marysię Stępniewską i Aleksandrę Marosek, do tego dwie kapitalne parady bramkarskie Kingi Kowalczyk dały nam upragniony awans do finału.  Warto podkreślić, że Kinga, oprócz dwóch obronionych rzutów karnych zaliczyła świetny występ w całym turnieju popisując się bardzo dobrymi interwencjami w bramce. W finale nasze dziewczęta znów spotkały się z I LO. Bohaterką spotkania  została Julia Klocińska, która jak się okazało strzeliła jedyną bramkę w tym meczu. Wynik końcowy 1:0 i  …..mamy to!!! Pierwsze miejsce w zawodach i awans do etapu rejonowego. GRATULUJEMU I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.

Skład naszej drużyny, którą opiekuje się p. Marcin Wójcik to: Julia Klocińska (kpt), Kinga Kowalczyk (br), Maria Stępniewska, Natalia Sowińska, Katarzyna Dałek, Kamila Kowalczyk, Aleksandra Marosek, Wiktoria Nykiel, Kornelia Barańczyk, Aleksandra Rosiak, Malwina Organiściak.

III miejsce w etapie rejonowym
Licealiady Dziewcząt w piłce nożnej

W dniu 21 kwietnia na Orliku przy ul. Działkowej w Skierniewicach rozegrano etap rejonowy w ramach Licealiady Dziewcząt w piłce nożnej. Z turnieju wracamy z pucharem za III  miejsce. Finał wojewódzki w tym roku nie był dla nas, ale należą się brawa dla dziewcząt za godne reprezentowanie naszej szkoły. W Skierniewicach ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie reprezentowały: Julia Klocińska (kpt), Kinga Kowalczyk(br), Kamila Kowalczyk, Katarzyna Dałek, Natalia Sowińska, Maria Stępniewska, Aleksandra Rosiak. Opiekun drużyny – Marcin Wójcik.

Finał Olimpiady ,,Polska wieś w Europie”

Finał Olimpiady ,,Polska wieś w Europie” odbył się w ZSCKR w Studzieńcu w dniach 20-21.04.2022. Wzięli w nim udział uczniowie kształcący się w zawodzie technik rolnik – Wojciech Wysocki, Kacper Tondera i Mariusz Górski, którzy odnieśli sukces na etapie regionalnym.

Olimpiadę rozpoczęła powitalna kolacja w hotelu Skansen, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Czwartek był dniem decydującym. Uczestnicy z 10 placówek rywalizowali ze sobą podczas teleturnieju, gdzie każda drużyna miała okazję zaprezentować zdobytą wiedzę. Pytania były zróżnicowane, przydzielane losowo, a czas na udzielenie odpowiedzi był ograniczony. W drugim etapie emocje wywoływały również przyciski, za pomocą których drużyny zgłaszały się do zabrania głosu, tutaj wkroczyły też punkty ujemne.

Nasza drużyna nie zdobyła nagrody głównej, ale bez wątpienia finał był wydarzeniem budującym w naszych uczniach wartościowe doświadczenie.

Ogólnopolskie Zawody Młodzieży
Szkół Rolniczych w Ujeżdżeniu

W dniach 23-25 maja 2022 roku nasi uczniowie pojechali do Stada Ogierów Książ na Ogólnopolskie Zawody Młodzieży Szkół Rolniczych w Ujeżdżeniu koni. Organizatorem był ZSCKR im. Wincenta Witosa w Mokrzeszowie pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Reprezentanci naszej szkoły z bardzo dobrymi wynikami pokazali swoje umiejętności z jak najlepszej strony i na najwyższym poziomie. Były to pierwsze zawody, w których nasza szkoła wzięła udział, dlatego dało to uczniom ogrom motywacji do dalszego działania. Zdobyli też wiedzę z zakresu hodowli koni i jeździectwa od bardzo doświadczonych osób. Szczególnie podziękowania należą się nauczycielom, którzy przygotowali naszych uczniów do startu w zawodach, ponieważ włożyli oni dużo pracy w umiejętności naszej kadry.

 Życzymy dalszych sukcesów!

MAMY 3 LAUREATÓW I  FINALISTKĘ W ELIMINACJACH CENTRALNYCH XLV OLIMPIADY
WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH!!!

Nasi uczniowie odnieśli olbrzymi sukces w finale XLV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, która odbyła się w dniach 27-28 maja 2022 na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W zmaganiach olimpijskich na szczeblu Centralnym wzięło udział kilkuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Rywalizowali oni ze sobą w 11 blokach tematycznych.

4 uczniów naszej Szkoły, w tym dwie tegoroczne absolwentki Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii, startowało w 3 blokach tematycznych: produkcja zwierzęca, mechanizacja
rolnictwa i weterynaria.

Adam Foks zajął II miejsce w kraju w bloku mechanizacja rolnictwa, zdobył tytuł laureata, roczne stypendium oraz nagrodę pieniężną.

Jakub Antczak  zajął III miejsce w kraju w bloku produkcja zwierzęca, uzyskał tytuł laureata, roczne stypendium i nagrodę pieniężną.

Aleksandra Cieślińska uzyskała tytuł laureata w bloku weterynaria.

Tytuł finalisty wywalczyła Weronika Grobelska, również w bloku weterynaria. Jest on  gwarantem przyjęcia na wydział, zgodny z blokiem tematycznym olimpiady w którym startowała, na większość uczelni rolniczych w kraju.

Uczestnicy olimpiady na każdym z trzech etapów: szkolnym, okręgowym oraz centralnym, w wybranych blokach tematycznych, najpierw zmagają się z pytaniami testowymi, a później  z zadaniami praktycznymi.

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie od wielu lat nieprzerwanie biorą udział w tych zmaganiach, odnosząc  sukcesy . Tak samo było i w tym roku. Sukces uczniów to także sukces pracujących z nim nauczycieli.

Adam Foks przygotowywał się olimpiady pod kierunkiem p. Dyrektora Stanisława Kosmowskiego,

Jakub Antczak – p. Joanny Balcerskiej, Aleksandra Cieślińska i Weronika Grobelska – lek. wet. Tomasza Olczaka.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności , który odbywa się corocznie – od ponad 40 lat,  pod  patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to  olimpiada  uwzględniana  w rankingu „Perspektyw”.

Olimpijczykom i ich opiekunom gratulujemy!

Ponowny sukces uczennic
z ZSCKR 
w  Zduńskiej Dąbrowie
w Powiatowym Turnieju
„Pierwsza pomoc- uczniowie
uczą się ratować życie”

 W dniu 10 czerwca 2022 r. w Łowiczu (plaża Bzura) odbył się II Powiatowy Turniej I pomocy organizowany przez Powiat Łowicki przy współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu, Komendą Powiatową Policji w Łowiczu oraz Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Tradycyjnie już, celem turnieju było propagowanie i popularyzacja wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na turniej składały się dwie konkurencje praktyczne (improwizacja zdarzenia wypadkowego- udzielenie I pomocy) wymagające od uczestników znajomości  resuscytacji krążeniowo-oddechowej, właściwego postępowania ratowniczego w przypadku pomocy tonącym, unieruchomienia złamań, tamowania krwotoków i zaopatrywania ran oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Reprezentacja naszej szkoły w składzie- Kornelia Kurkiewicz, Julia Mikusek, Zofia Mikusek (klasa 2 TW) ponownie uplasowała się na podium, zajmując II miejsce. Dziewczęta powtórzyły swój sukces sprzed roku udowadniając tym samym, że bardzo dobrze opanowały umiejętności niesienia I pomocy poszkodowanym  w wyniku wypadków i zdarzeń losowych.

W turnieju brało udział 7 drużyn ze szkół ponadpodstawowych powiatu łowickiego. Uczennice przygotowywały się do turnieju pod okiem p. Aleksandry Mostowskiej, nauczycielki BHP i EDB.

Ogromne brawa dla naszej drużyny!

 

SUKCES ADAMA FOKSA W OGÓLNOPOLSKIM
KONKURSIE MATEMATYCZNYM

Adam Foks, uczeń klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik, zajął 3 miejsce spośród uczniów klas trzecich w ogólnopolskim konkursie matematycznym „Sapere Aude” organizowanym przez ZSCKR im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu. Konkurs składał się z dwóch etapów: kwalifikacyjnego oraz finałowego i był skierowany do uczniów szkół, których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oceniane były trzy kategorie wiekowe – uczniowie klas I-II-III szkół ponadpodstawowych. W konkursie udział wzięło kilkuset uczniów z całej Polski.  Zadania opierały się na praktycznym zastosowaniu matematyki w życiu codziennym. Głównym celem konkursu było doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia. Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawowała p. Ilona Panek. Warto nadmienić, że w ubiegłym roku Adam zajął w tym samym konkursie 2 miejsce w kategorii klas drugich. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.