ROK SZKOLNY 2018/2019
I SEMESTR
,,100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
W OBIEKTYWIE APARATUFOTOGRAFICZNEGO,,
9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego i uroczyste wręczenie nagród. Celem przedsięwzięcia było wydobycie talentów fotograficznych oraz promocja miasta, regionu, Polski poprzez organizację konkursu w jubileuszowym roku 2018. Uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział, wykonując piękne fotografie na, których nie brakowało barw biało – czerwonych, pokazując przemiany społeczne, kulturowe i historyczne.
Nagrodę za II miejsce otrzymał Michał Flisowski – uczeń klasy I Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii. Patrycja Gałusa z III klasy Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu zajęła miejsce III.
Gratulujemy życząc dalszych sukcesów artystycznych.
PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W GODZIANOWIE
25 listopada 2018 roku odbył się VIII Regionalny Przegląd Pieśni Patriotycznej w Godzianowie. Celem przeglądu było uświadomienie roli pieśni historycznych w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej i kształtowanie osobowości współczesnego Polaka poprzez zainteresowanie historią.
W przeglądzie tym wzięło udział 3 uczniów z naszej szkoły. Po przesłuchaniach wszystkich uczestników wyłoniono laureatów. Wśród z nich znalazła się nasza trójka. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy IV Sandra Jastrzębska, która zaśpiewała piosenkę „Pamięć” i „Dziewczynę Z Granatem”. Wyróżnienie Wójta Gminy Godzianów zdobyli Marzena Witkowska – uczennica klasy I i Jakub Żakieta – uczeń klasy III. Zaśpiewali oni w duecie dwie piosenki: „Ojczyzno ma” i „Syberiada”.
Gratulujemy naszym uczniom oraz życzymy dalszych sukcesów.
SUKCES UCZNIA ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE
W FINALE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY
O BEZPIECZEŃSTWIE PRACY W ROLNICTWIE
Daniel Staniaszek, uczeń klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie, został laureatem III miejsca w X finale wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie.
Konkurs, który odbył się w 28 listopada 2018 roku w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, jest skierowany do uczniów kształcących się w zawodach rolniczych ze szkół województwa łódzkiego.
Głównymi organizatorami i fundatorami nagród są: Oddział Regionalny KRUS w Łodzi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, ŁODR w Bratoszewicach oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi. Patronat nad konkursem objął Wojewoda Łódzki oraz Marszałek Województwa Łódzkiego.
Wśród uczniów, którzy przystąpili do zmagań konkursowych, znalazł się również drugi uczeń naszej szkoły, Grzegorz Wielec z klasy II Technikum Rolniczego.
W finale wzięło udział 30 uczniów z 16 szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego. Zostali oni wyłonieni spośród 375 uczniów, którzy uczestniczyli wcześniej w eliminacjach szkolnych. Finał składał się z dwóch części: etapu pisemnego w postaci testu, który pisali wszyscy uczestnicy, a następnie etapu ustnego, do którego zakwalifikowano 10 uczestników z najwyższą punktacją.
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursowych zmaganiach otrzymali dyplomy i nagrody. Daniel Staniaszek za zdobycie III miejsca otrzymał: tablet, zestaw kluczy, czajnik i blender, a Grzegorz Wielec plecak, pendrive i inne gadżety.
Uczniów do konkursu przygotowała lek. wet. p. Katarzyny Jadczak, prowadząca w szkole zajęcia edukacyjne z przedmiotów weterynaryjnych.
Dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów!
SUKCES UCZNIA W KONKURSIE „INEKS DLA ROLNIKA”
To już V edycja Ogólnopolskiego Konkursu ”Indeks dla Rolnika” organizowana przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich o profilu rolniczym, a jego celem jest:
- Umożliwienie młodzieży zdobycie indeksów szkoły wyższej na kierunkach studiów powadzonych przez Wydział Rolnictwa i Biotechnologii oraz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy,
- rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębianie wiedzy rolniczej, poza wiadomości i umiejętności zawodowe objęte programem nauczania w szkołach rolniczych,
- ukazanie walorów środowiska wiejskiego jako miejsca pracy i życia na wsi,
- umożliwienie trwałego łączenia wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi jako podstawowej zasady nauczania.
I etap przeprowadzony został w szkołach zgłoszonych do konkursu. ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie reprezentowali uczniowie z klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik:
- Damian Olejniczak
- Norbert Sieczkowski
- Mateusz Witaszewski
II etap konkursu odbył się 6 grudnia 2018 roku w ZSCKR w Starym Brześciu, gdzie 60 uczestników pisało test składający się z 60 pytań. Obejmował on zagadnienia z: anatomii i fizjologii zwierząt, paszoznawstwa i gospodarki paszowej, ras i typów użytkowych zwierząt gospodarskich, żywienia zwierząt gospodarskich, wymagań klimatyczno-glebowych roślin uprawnych, agrotechniki i zbioru i przechowywania plonów.
Po teście wyłoniono 20 zwycięzców, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału ogólnopolskiego konkursu.Wśród nich znalazł się uczeń naszej szkoły Mateusz Witaszewski, który będzie się starał o indeks na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczy im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy.
W ostatnim, czyli III etapie konkursu „INDEKS DLA ROLNIKA” uczestnicy będą musieli przygotować 15-minutową prezentację multimedialną i odpowiedzieć na pytania komisji z przygotowanego tematu.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK
W dniu 12 stycznia 2019 roku odbył się VI Konkurs Kolęd i Pastorałek w Żychlinie. Organizatorami konkursu byli: Urząd Gminy w Żychlinie oraz Parafia Św. Apostoła Piotra i Pawła w Żychlinie.
Cele:
– rozwijanie uczniów utalentowanych muzycznie
– wymiana doświadczeń poprzez integracje uczniów z różnych szkół.
W konkursie udział brały zespoły oraz soliści. Po przesłuchaniu 60 uczestników wyłoniono laureatów i zaproszono ich na koncert oraz rozdanie nagród dnia 13 stycznia 2019 roku. Wśród osób nagrodzonych znalazła się uczennica klasy I Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu, Marzena Witkowska, która zaśpiewała pieśń ,,Mario czy ty wiesz ” i zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
SUKCES ZUZANNY W KONKURSIE PLASTYCZNYM
Uczennica naszej szkoły, z klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu, Zuzanna Łykowska zajęła II miejsce w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. Zuzanna zakwalifikowała się tym samym do etapu wojewódzkiego w/w konkursu.
Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz rozwój uzdolnień plastycznych. Tematyka konkursu obejmowała udział jednostek straży pożarnych w akcjach ratowniczo-gaśniczych, podczas zwalczania klęsk żywiołowych, ekologicznych oraz w szkoleniu i zawodach, działalność prewencyjną, kulturalną i historię pożarnictwa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
SREBRNA SZKOŁA 2019!!!
Nasza szkoła już po raz drugi może poszczycić się tytułem “Srebrnej Szkoły”. Srebrną tarczę otrzymaliśmy również w 2016 roku.
Tytuł ,,Złotej Szkoły” zdobyliśmy w roku 2017 i 2018.
W Ogólnopolskim Rankingu Techników 2019 opublikowanym przez czasopismo „Perspektywy” zajęliśmy 158 miejsce wśród najlepszych szkół technicznych w kraju i 18 w województwie łódzkim.
Metodologia, jaką posługują się twórcy rankingu opiera się na kilku kryteriach. Jeśli chodzi o technika, to oprócz osiągnięć w szkolnych olimpiadach (20%) oraz na maturze: z przedmiotów obowiązkowych (20%) i dodatkowych (30%) wzięto pod uwagę wyniki egzaminów zawodowych (30%).
Całej społeczności szkolnej serdecznie gratulujemy!
II SEMESTR
ZSCKR ZDUŃSKA DĄBROWA II w V LIDZE
W miniony weekend, po 3 miesiącach rywalizacji, II drużyna ZSCKR zakończyła rozgrywki w V Łowickiej Lidze Futsalu. Wygrali oni 2 mecze i ponieśli 7 porażek. Celem postawionym przed zespołem było ogrywanie się i nabywanie potrzebnych w przyszłości umiejętności futsalowych. Drużynę reprezentowali następujący uczniowie szkoły:
- Jakub Legęć – bramkarz
- Radosław Rudnicki
- Pędziejewski Michał
- Miziołek Szymon
- Jagodziński Piotr
- Gruźliński Grzegorz
- Łysio Dawid
- Wódka Szymon
- Dubiel Mateusz
- Stasiak Jakub
- Żakieta Jakub – kierownik drużyny.
4 MIEJSCE W III ŁOWICKIEJ LIDZE FUTSALU
17 lutego, po 4 miesiącach piłkarskich zmagań, zakończyły się rozgrywki III Łowickiej Ligi Futsalu, w których uczestniczyła drużyna ZSCKR Zduńska Dąbrowa. Zespół zanotował 5 zwycięstw, 2 remisy i 4 porażki, będąc przez kilka ostatnich tygodni na 3 miejscu w tabeli, a po przedostatniej kolejce na miejscu 2. Niestety porażka w ostatnim meczu spowodowała spadek na miejsce 4 i brak awansu do wyższej II Ligi /zabrakło 2 pkt./. Taki jest jednak sport, są zwycięzcy i przegrani… Obiektywnie jednak patrząc, 4 miejsce w pierwszym roku gry w III Lidze jest dobrym wynikiem zespołu. Skład drużyny, uczniowie: Szczepan Kacprzak, Szymon Wódka; absolwenci: Filip Politowicz i Bartłomiej Królikowski /bramkarze/, Dawid Bogucki, Kamil Kaczor, Karol Wybraniec /kapitan/; a także Dorian Nasalski i Wojciech Guzek.
WIELKI SUKCES UCZNIÓW ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE
W OLIMPIADZIE MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH
28 lutego 2019 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu odbył się Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Organizatorem całego przedsięwzięcia był Związek Młodzieży Wiejskiej, który do współpracy zaprosił licznych partnerów m.in. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Samorząd Powiatu Piotrkowskiego, Bolimowski Park Krajobrazowy. Olimpiada od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi żywo związanych z problematyką rolniczą. Młodzi producenci wzbogacają swoje umiejętności zawodowe, a jednocześnie pogłębiają wiedzę i doświadczenie, przyczyniając się do systematycznego rozwoju polskiego rolnictwa.
W eliminacjach olimpiady udział wzięło 40 uczestników, mogli w niej brać udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym. Limit wiekowy uczestników zawiera się w przedziale 17 – 40 lat. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie reprezentowało 7 uczniów kształcących się w zawodzie technik rolnik: Mateusz Guzek, Damian Olejniczak, Szymon Kotecki, Mateusz Witaszewski uczęszczający do klasy trzeciej, oraz Mateusz Grzegory, Grzegorz Gruźliński, Piotr Jagodziński uczniowie klasy drugiej.
Pierwszą część olimpiady stanowił test, opracowany przez wykładowców Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zdaniem Organizatorów oraz uczestników charakteryzował się on wysokim stopniem trudności. Zakres tematyczny obejmował materiał z następujących działów: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca; mechanizacja rolnictwa; ochrona środowiska i odnawialne źródła energii; ekonomika i zarządzanie; bezpieczeństwo i higiena pracy; zagadnienia dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej, oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Po sprawdzeniu testu komisja wyłoniła 9 uczestników, którzy przystąpili do etapu ustnego.
Finalistami zostali Mateusz Guzek i Damian Olejniczak uczniowie klasy III Technikum prowadzącego kształcenie w zawodzie technik rolnik.
Po podsumowaniu obu etapów Mateusz Guzek zajął miejsce VII natomiast Damian Olejniczak został laureatem i zajął II miejsce i tym samym zakwalifikował się do etapu krajowego, który odbędzie się w dniach 14-15 marca w Kielcach.
W klasyfikacji drużynowej Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego zajął I miejsce w kategorii szkół rolniczych w województwie łódzkim.
Gratulujemy Damian i życzymy powodzenia w Kielcach.
Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki oraz sadzonki drzewek w ramach akcji „100 tysięcy drzew na 100 lecie województwa łódzkiego”.
Uczniowie do olimpiady przygotowywali się pod kierunkiem nauczycieli produkcji roślinnej.
NATALIA KAWECKA WŚRÓD NAJLEPSZYCH OLIMPIJCZYKÓW W ELIMINACJACH OKRĘGOWYCH OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
7 marca 2019 roku w siedzibie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyły się zawody okręgowe XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości – nowoczesnego projektu o społecznym i pro-przedsiębiorczym charakterze. Natalia Kawecka z klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii pokonując wielu konkurentów, zakwalifikowała się do II etapu olimpiady i znalazła się wśród najlepszych olimpijczyków okręgu katowickiego obejmującego trzy województwa: śląskie, łódzkie i świętokrzyskie.
Olimpiada Przedsiębiorczości organizowana jest od 2005 roku i ma status jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju. Każdego roku do udziału w zawodach przystępuje około 1 000 szkół ponadgimnazjalnych, w których cykl kształcenia kończy się maturą. Do udziału w każdej edycji Olimpiady zgłasza się kilkanaście tys. młodych ludzi.
Zawodnicy rozwiązali test z zakresu ekonomii, zarządzania i praktyki biznesowej, a także zagadnień związanych z tegorocznym hasłem przewodnim zawodów, którym są „ Trendy na rynku kapitałowym”. Do finału, który odbędzie się 4 kwietnia w Warszawie, awansowało po 15 osób z każdego z pięciu okręgów. Uczestnicy Olimpiady Przedsiębiorczości walczą o indeksy publicznych uczelni ekonomicznych i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Każdy z uczestników II etapu ma szanse udziału w egzaminie na Certyfikat Wiedzy Ekonomicznej Yang MBA, poziom podstawowy.
Natalii gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy.
ANGELIKA TOMCZEWSKA STYPENDYSTKĄ
PREZESA RADY MINISTRÓW
13 marca 2019 roku w Auli Czerwonej Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
Wśród zasłużonych stypendystów znalazła się Angelika Tomczewska, uczennica klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii.
Angelika osiąga bardzo dobre i celujące wyniki w nauce z wszystkich przedmiotów zarówno ogólnokształcących jak i zawodowych. Po ukończeniu Technikum planuje studiować medycynę na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi lub weterynarię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Dyplomy najlepszym uczniom, w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczyli Zbigniew Rau – Wojewoda Łódzki i Grzegorz Wierzchowski – Łódzki Kurator Oświaty.
Gratulujemy Angelice prestiżowego tytułu Stypendysty Prezesa Rady Ministrów i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów!
STELLA PRZYBYLSKA LAUREATKĄ VII ŁÓDZKIEGO
KONKURSU WIEDZY O PODATKACH
14 marca 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbył się II Etap Siódmego Łódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół średnich pod honorowym patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŁ. W konkursie wzięło udział 92 uczniów ze szkół średnich województwa łódzkiego.
Stella Przybylska uczennica klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii w Zduńskiej Dąbrowie została laureatką VII ŁKWoP i będzie reprezentować szkołę, powiat i województwo podczas etapu centralnego, który odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2019 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Finalistami ŁKWoP zostali uczniowie: Bartłomiej Woźniak i Jakub Żakieta z klasy 3 TW oraz Aleksandra Dębowska i Olga Piskorska z klasy 2 TW. O awans walczyli również Jan Kuciapski z klasy 2 TW i Patrycja Wesołowska z klasy I Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii.
Tematem przewodnim II etapu był „Podatek dochodowy od osób fizycznych”. Duży nacisk kładziono również na Ustawę o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami i inne rodzaje podatków.
Pierwsza część konkursu polegała na napisaniu testu, obejmującego 20 pytań. Do kolejnego ścisłego etapu, polegającego na udzieleniu odpowiedzi na 3 wylosowane pytania, zostało zakwalifikowanych 30 uczestników, spośród których 8 zakwalifikowało się do III etapu. Wśród nich znalazła się Stella Przybylska, która z testu uzyskała maksymalną liczbę punktów.
Uczniów do konkursu przygotowała Zofia Rosa, wicedyrektor szkoły, która uczy w szkole przedmiotów ekonomicznych i prowadzi Naukowe Koło Ekonomistów.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
PATRYCJA PASIKOWSKA LAUREATKĄ III MIEJSCA
W POWIATOWYCH ELIMINACJACH OGÓLNOPOLSKIEGO
KONKURSU „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
28 marca 2019 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu odbyły się powiatowe eliminacje konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”.
W konkursie wzięły udział dwie nasze uczennice z II klasy Technikum Weterynarii. Natalia Kawecka zajęła czwarte miejsce, a Patrycja Pasikowska stanęła na podium, zdobywając III miejsce i nagrodę rzeczową.
Obu uczennicom serdecznie gratulujemy wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej i życzymy dalszych sukcesów w konkursach i olimpiadach.
MATEUSZ WITASZEWSKI, UCZEŃ III KLASY W ZSCKR
W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE WŚRÓD FINALISTÓW
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „INDEKS DLA ROLNIKA”
4 kwietnia 2019 roku odbyła się V edycja Ogólnopolskiego Konkursu ”Indeks dla Rolnika” organizowana przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich o profilu rolniczym, a jego celem jest:
- rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębianie wiedzy rolniczej, poza wiadomości i umiejętności zawodowe objęte programem nauczania w szkołach rolniczych,
- ukazanie walorów środowiska wiejskiego jako miejsca pracy i życia na wsi,
- umożliwienie trwałego łączenia wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi jako podstawowej zasady nauczania.
W finale Ogólnopolskiego Konkursu ”Indeks dla Rolnika” Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie reprezentował Mateusz Witaszewski, uczeń klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik.
WYRÓŻNIENIE DLA ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE
ZA ZAJĘCIE II MIEJSCA W ELIMINACJACH OKRĘGOWYCH
XLIII EDYCJI OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH
Duży sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły zajmując II miejsce w rankingu szkół biorących udział w eliminacjach okręgowych XLIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, które odbyły się 12 kwietnia 2019 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
OWiUR jest najważniejszym sprawdzianem wiedzy i umiejętności uczniów szkół średnich kształcących się w zawodach związanych z gospodarką rolną i żywnościową Łącznie w 10 blokach tematycznych konkurowało ze sobą 146 uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasi uczniowie startowali w 6 blokach tematycznych zajmując czołowe miejsca.
Blok mechanizacja rolnictwa:
II miejsce – Kacper Baran z klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik.
Opiekunem merytorycznym ucznia jest Stanisław Kosmowski, dyrektor szkoły, który prowadzi w szkole zajęcia z techniki w rolnictwie.
Blok agrobiznes:
II miejsce – Szczepan Kacprzak z klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik;
III miejsce – Radosław Rudnicki z klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik.
Uczniów do konkursu przygotowała Zofia Rosa, wicedyrektor szkoły, która uczy w szkole przedmiotów ekonomicznych i podstaw przedsiębiorczości.
Blok produkcja roślinna:
III miejsce – Daniel Staniaszek z klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik.
Opiekun p. Iwona Przytulska – nauczycielka produkcji roślinnej.
Blok architektura krajobrazu:
III miejsce – Zuzanna Łykowska z klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu.
Opiekun p. Agnieszka Piesik – nauczycielka przedmiotów zawodowych z zakresu architektury krajobrazu.
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe a przede wszystkim prawo udziału w etapie centralnym Olimpiady. Stawką zmagań w czekającym ich finale są indeksy na wybrane kierunki uczelni przyrodniczych w całym Kraju.
Wysoko punktowane miejsca zajęli pozostali uczniowie reprezentujący naszą szkołę: Jakub Żakieta i Natalia Kawecka – w bloku produkcja zwierzęca, Karolina Trafalska i Anna Przybylska – w bloku weterynaria, w bloku architektura krajobrazu – Patrycja Gałusa. Karolina, Ania, Jakub i Natalia są uczniami klas: IV, III i II Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii, Patrycja natomiast uczy się w klasie III Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu. Wszystkim uczestnikom zmagań olimpijskich oraz ich opiekunom gratulujemy. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w wielkim finale, który odbędzie się w dniach 06-07 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej, powiat gorlicki, województwo małopolskie.
STELLA PRZYBYLSKA FINALISTKĄ
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O PODATKACH
12 kwietnia 2019 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się organizowany przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych wraz z Krajową Radą Doradców Podatkowych IX Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach. Tegoroczną edycję Konkursu objęło patronatem Ministerstwo Finansów.
W konkursie tym, podobnie jak w poprzednim roku, wzięła udział i została po raz drugi finalistką uczennica ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie, Stella Przybylska z klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii.
Stella posiada szeroką wiedzę, nie tylko na temat podatków, ale i swojego przyszłego zawodu. Jest pasjonatką tematu: KONIE. Miłośniczka Hippiki i Hipologii. Z sukcesami bierze udział w konkursach wykraczających poza profil nauczania. Jednym z ważniejszych dla niej konkursów jest Konkurs Wiedzy o Podatkach. Uważa, że podatki nie są nudne, a wiedza, którą zdobyła podczas przygotowań do konkursu, na pewno przyda się w przyszłości.
Konkurs został wpisany na listę konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, dlatego zdobywcy 3 pierwszych miejsc w nagrodę mają możliwość studiowania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dla pierwszej piątki finalistów Konkursu ufundowano nagrody finansowe z przeznaczeniem na cele edukacyjne.
W trakcie Konkursu uczniowie mieli również możliwość wysłuchania wykładu na temat cyberprzestępczości i dopalaczy, który wygłosił przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej w Katowicach. Uczniowie mogli też uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanej wycieczce do Sztolni Luiza w Zabrzu.
Stellę do konkursu przygotowała Zofia Rosa, wicedyrektor szkoły, która uczy w szkole przedmiotów ekonomicznych i prowadzi Naukowe Koło Ekonomistów.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
ORŁY EDUKACJI 2019 PRZYZNANE!!!
Miło nam poinformować, że Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie został laureatem ,,Orłów Edukacji 2019”, wyprzedzając jednocześnie 81 tysięcy innych firm w Polsce. Nasza szkoła dołączyła do grona liderów branży edukacyjnej wyznaczających właściwy kierunek, stawiających na rozwój i podnoszenie kwalifikacji.
Organizatorem konkursu jest firma Beautiful Company, której ideą jest wyróżnienie najlepszych firm w Polsce. Logo Orłów ma się kojarzyć z jakością oraz zadowoleniem uczniów, bo właśnie dzięki ich pozytywnym opiniom i ocenom w Internecie nasza szkoła może poszczycić się tym sukcesem i wyróżnieniem.
MAMY 4 FINALISTÓW XLIII ELIMINACJI CENTRALNYCH
OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH
W dniach 7-8 czerwca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej, odbyły się Eliminacje Centralne XLIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Organizatorem tegorocznej edycji olimpiady był Uniwersytet Przyrodniczy w Krakowie.
W zmaganiach olimpijskich na szczeblu Centralnym wzięło udział ponad 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczniowie rywalizowali ze sobą w 11 blokach tematycznych.
4 uczniów naszej Szkoły – tegorocznych absolwentów Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik, startowało w 3 blokach tematycznych: produkcja roślinna, mechanizacja rolnictwa i agrobiznes.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności , który odbywa się corocznie – od ponad 40 lat, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to olimpiada uwzględniana w rankingu „Perspektyw”.
Organizatorem jest Komitet Główny przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
Uczestnicy olimpiady na każdym z trzech etapów: szkolnym, okręgowym oraz centralnym, w wybranych blokach tematycznych, najpierw zmagają się z 60 pytaniami testowymi, a później z trzema zadaniami praktycznymi.
Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie od wielu lat nieprzerwanie biorą udział w tych zmaganiach, odnosząc sukcesy . Tak samo było i w tym roku.
Tytuły finalistów zdobyli:
Daniel Staniaszek – w bloku produkcja roślinna, Kacper Baran w bloku mechanizacja rolnictwa oraz Szczepan Kacprzak i Radosław Rudnicki – w bloku agrobiznes.
Tytuł finalisty jest gwarantem przyjęcia na wydział, zgodny z blokiem tematycznym olimpiady w którym startowali, na większość uczelni rolniczych w kraju.
Sukces ucznia to także sukces pracujących z nim nauczycieli.
Kacper Baran – przygotowywał się olimpiady pod kierunkiem p. Dyrektora Stanisława Kosmowskiego,
Szczepan Kacprzak i Radosław Rudnicki – p. Dyrektor Zofii Rosy,
Daniel Staniaszek – p. profesor Iwony Przytulskiej.
Olimpijczykom i ich opiekunom gratulujemy!
SUKCES UCZNIÓW ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE
W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EKONOMICZNYM
„KUŹNIA MŁODEGO PRZEDSIĘBIORCY”
W dniach 14-15 czerwca 2019 roku w miejscowości Pisz w Hotelu „Nad Pisą” odbyła się konferencja podsumowująca realizację Projektu ekonomicznego „Kuźnia młodego przedsiębiorcy”.
Zespół Szkół Centrum Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie reprezentowali: szkolny koordynator projektu wicedyrektor Zofia Rosa, która uczy w szkole przedmiotów ekonomicznych oraz troje finalistów I etapu szkolnego: Martyna Gęsiarz z klasy I Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu, Patrycja Wesołowska z kl. I Technikum Weterynaryjnego i Adam Cyganek z kl. I Techniku Rolniczego.
Uczniowie ze Zduńskiej Dąbrowy opracowali biznesplan Spółdzielni Uczniowskiej prowadzącej Studio Pielęgnacji Zwierząt „Beauty Dogs”. Praca uczniów, którą pięknie zaprezentowali podczas konferencji została nagrodzona II miejscem, za które otrzymali Dyplomy oraz wartościowe nagrody rzeczowe (kamery internetowe).
Spośród 47 szkół wyłoniono 5 zwycięzców. Za I miejsce nagrodą były laptopy, za II kamery internetowe, za III telefony komórkowe, za IV zegarki a za V miejsce głośniki bluetooth.
Projekt zrealizowany został dzięki dofinansowaniu przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej. Liderem projektu był ZSCKR w Janowie, partnerami byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz 47 szkół ZSCKR z całego kraju, a odbiorcami uczniowie tych szkół.
Celem programu było rozbudzenie u uczniów postaw i zachowań przedsiębiorczych, kreowanie własnego wizerunku, planowanie działalności gospodarczej, kształtowanie umiejętności w zakresie pozyskiwania funduszy na działalność gospodarczą, gospodarowanie finansami, oszczędzanie i lokowanie środków finansowych, zarządzanie przedsiębiorstwem, przewidywanie skutków własnych działań i konsekwentne realizowanie wyznaczonych celów
Realizacja projektu odbywała się w dwóch etapach. Etap I – to zajęcia prowadzone w szkole dla 30 uczniów klasy I-II i III w formie cyklicznych spotkań, łącznie 24 godziny lekcyjne. Etap II to wyłonienie 3 osobowej grupy uczniów, która od kwietnia do czerwca 2019 roku realizowała zajęcia warsztatowe mające na celu napisanie biznesplanu nt.: „Własny biznes, własny startup” dot. ich własnego pomysłu na działalność gospodarczą.
Uczniom serdecznie gratulujemy sukcesu!!!
KONKURS PLASTYCZNY NA PROJEKT ZNACZKA
POCZTOWEGO „PRZYWRÓĆMY TRADYCYJNE SADY”
19 czerwca 2019 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie podsumowano konkurs plastyczny ”Świat oczami młodych” na projekt znaczka pocztowego do hasła „Przywróćmy tradycyjne sady”. Konkurs został ogłoszony wśród uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu. Koordynatorem była pani A. Piesik. Celem konkursu było przybliżenie młodzieży zagadnień dotyczących tradycyjnych sadów ze starymi odmianami drzew owocowych i ich rola dla środowiska oraz zwiększenie różnorodności biologicznej. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przez uczniów projektu znaczka pocztowego.
Młodzież wykonała 12 prac, najlepsze wyłonione przez komisję prace zostały wysłane do etapu ogólnopolskiego konkursu. Kryteria oceniania to: estetyka wykonania, zgodność z tematyką konkursu, oryginalność oraz pomysłowość. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni i nagrodzeni – otrzymali dyplomy, karty podarunkowe oraz słodycze.
Autorami najlepszych prac na projekt znaczka są:
Zuzanna Łykowska – kl. II Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu;
Patrycja Gałusa – kl. III Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu;
Kamil Barańczyk – kl. I Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu;
Organizatorem konkursu jest Fundacja Banku Ochrony.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE PLASTYCZNYM – „ZAPOBIEGAJMY POŻAROM”
Uczennica naszej szkoły z klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu Zuzanna Łykowska otrzymała wyróżnienie w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. Tematyka konkursu obejmowała udział jednostek straży pożarnych w akcjach ratowniczo-gaśniczych, podczas zwalczania klęsk żywiołowych, ekologicznych oraz w szkoleniu i zawodach, działalność prewencyjną, kulturalną i historię pożarnictwa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.