UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

W końcu nadszedł długo oczekiwany przez uczniów dzień – zakończenie roku szkolnego!  21 czerwca 2024 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie nastąpiło uroczyste podsumowanie pracy w roku szkolnym 2023/2024.

Piątkowy poranek uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli od mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Zdunach. Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej ZSCKR, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Dyrektor Szkoły – Pan Stanisław Kosmowski, który przywitał zaproszonych gości m.in.: Pana Rafała Kołodziejczyka – przedstawiciela MRiRW, Pana dr hab. Adama Ekielskiego- profesora SGGW w Warszawie, Panią prof. dr hab. inż. Klaudię Borowiak i  Pana dr inż. Mirosława Czechlowskiego- przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,  Panią Mirosławę Wolską- Kobierecką – zastępcę kierownika ARiMR w Łowiczu, Pana Cezarego Dzierżka- emerytowanego prezesa WFOŚiGW w Łodzi, Prezesa Stowarzyszenia Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury, Pana lek. wet. Jerzego Wolskiego , ks. Ireneusza Cieślak- proboszcza parafii w Zdunach, Pana Piotra Politowicza- Prezesa Stowarzyszenia „Retro- Łowiczanka”, Pana Daniela Pałygę i Piotra Lebiodę, Pana Grzegorza Grzegorego, Pana Zbigniewa Zawiślaka i Pana Wojciecha Burego oraz Pana Tomasza Sołtyszewskiego – przewodniczącego RR w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie, rodziców, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz uczniów. Następnie Pan Dyrektor  podsumował miniony rok szkolny dzieląc się z zebranymi swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami na przyszłość.

Po przemówieniu nastąpiło wręczenie listów gratulacyjnych rodzicom uczniów, którzy osiągnęli średnią ocen minimum 4,75 oraz rozdano świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe uczniom, którzy zdobyli wysokie wyniki w nauce, wyróżniali się zachowaniem i aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły.

W dalszej części głos zabrał Pan Rafał Kołodziejczyk, który odczytał list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowany do uczniów i nauczycieli szkoły w Zduńskiej Dąbrowie.

Kończąc oficjalną część uroczystości Pan Dyrektor serdecznie podziękował nauczycielom, uczniom, rodzicom i pracownikom administracji  za swoje zaangażowanie w rozwój i właściwe funkcjonowanie szkoły życząc przy tym udanych wakacji i wielu radosnych chwil w przyszłym roku szkolnym.

Na zakończenie młodzież zaprosiła wszystkich obecnych na montaż słowno-muzyczny oraz występ szkolnego zespołu ludowego „Dąbrowskie Pasiaki”. Po części artystycznej uczniowie udali się  do klas, gdzie odbyły się spotkania z wychowawcami oraz wręczenie świadectw pozostałym uczniom.

 

 

 

Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

Wakacje to nie tylko okres wypoczynku, relaksu i zabawy, ale też czas, w którym młodzież jest bardziej narażona na rozmaite niebezpieczeństwa. Zdrowie i bezpieczeństwo to podstawowe zadania, które realizujemy przez cały rok w naszej szkole. Nie można o nich zapominać również podczas letniego wypoczynku.

OTO 10 PODSTAWOWYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY W WAKACJE:

  1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa!
  2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych „wyłudzaczy” jest posiadanie w kieszeni drobnych „na odczepne”. Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.
  3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i – jeśli to możliwe – blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj – napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam – zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.
  4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić – dla własnego dobra.
  5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
  6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach nabierasz niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.
  7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie – bardzo „swobodny” strój często prowokuje agresję. Dobrze jest również nosić przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający. Pamiętaj jednak, że jest to przedmiot służący do obrony, więc stosuj go zgodnie z przeznaczeniem!
  8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki są niebezpieczne i uzależniają. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!
  9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek szkolny jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.
  10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

WAŻNE TELEFONY:
112
– telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 

Niezbędne Informacje zawarte są również na poniższych stronach:

https://wypoczynek.mein.gov.pl/, na której znajduje się baza wypoczynku, „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”, możliwość sprawdzenia autokaru „bezpieczny autobus”, itd.

https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2 zamieszczone są dodatkowe informacje, m.in. dla rodziców, organizatorów, które są niezbędne do prawidłowej organizacji wyjazdu dziecka i mają wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

➢ Serwis https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ – wpisując numer rejestracyjny pojazdu rodzice otrzymają bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

➢ Strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego. To system powiadamiania ratunkowego numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej.

➢ Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych . Są tam informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ, gdzie w profilach krajów znajdują się informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.

➢ Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

DRODZY UCZNIOWIE! ŻYCZYMY CUDOWNYCH, NIEZAPOMNIANYCH, PEŁNYCH WRAŻEŃ I POZYTYWNYCH DOŚWIADCZEŃ, A PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZNYCH WAKACJI!

źródło: https://glos.pl/zwiazek-nauczycielstwa-polskiego-zyczymy-wam-spokojnych-i-bezpiecznych-wakacji

REKRUTACJA ERASMUS+ / Francja 2024

Edukacja poprzez taniec, muzykę i śpiew! Ogłaszamy rekrutację do kolejnego projektu finansowanego z Programu Erasmus+ z sektora Edukacja Szkolna o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000139042, który będzie realizowany jesienią tego roku wraz ze szkołą partnerską we Francji. W rekrutacji mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klas II, III, IV w roku szkolnym 2024/2025. Mobilność grupowa obejmie 30 uczniów, w tym także uczniów ze zmniejszonymi szansami edukacyjnymi.

TERMIN REKRUTACJI 21.06 – 20.7 2024

OGŁOSZENIE WSTĘPNYCH WYNIKÓW 02.08 2024

Projekt zatytułowany „Rozwój kluczowych kompetencji uczniów ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie – Dziedzictwo kultury ludowej” ma na celu:

  1. Zwiększenie kompetencji kluczowych młodzieży oraz wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie realizowanych przedmiotów ogólnokształcących.
  2. Rozwój społeczny i kulturowy młodzieży poprzez rozwój talentów i zainteresowań uczniów. (30 uczniów)
  3. Budowanie kompetencji cyfrowych uczestników.
  4. Podniesienie kompetencji językowych uczniów.
  5. Działania przeciw wykluczeniu młodzieży o zmniejszonych szansach edukacyjnych.

Zachęcamy do wzięcia udziału w rekrutacji. Program projektu jest niezwykle ciekawy i wszechstronny. Z pewnościom jego forma przypadnie Wam do gustu. Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego, koniecznie zapoznajcie się z regulaminem.

Powodzenia!

 

,,Pomagamy pszczołom bez lipy”- warsztaty pszczelarskie

18 czerwca 2024 roku reprezentacja naszej szkoły – Julia Trejter, Julia Seczkowska i Małgorzata Tarka wraz z opiekunami panią Agnieszką Tarkowską i panią Magdaleną Bajeną przeprowadziły warsztaty pszczelarskie dla sześciolatków i uczniów klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym. Zajęcia odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Pomagamy pszczołom bez lipy”, która ma na celu uświadamianie, nie tylko młodym ludziom, jak ważna jest obecność pszczół i innych zapylaczy zarówno w środowisku naturalnym, jak i na terenach rolniczych. Warsztaty odbywały się w 2 grupach. Pierwsza grupa- sześciolatki i uczniowie klas 1 – miała okazję zapoznać się z biologią rodziny pszczelej, zasadami jej funkcjonowania oraz poznała podstawowe produkty, które pozyskujemy od pszczół. W starszej grupie – uczniowie klasy 2 i 3 – przeprowadzona została lekcja na temat różnorodności owadów zapylających, ich roli i znaczeniu dla bioróżnorodności i produkcji żywności. Mamy nadzieję choć trochę udało nam się zaciekawić Małych Odkrywców tematyką związaną z  pszczołami i innymi zapylaczami.

SUKCES UCZNIÓW ZE ZDUŃSKIEJ DĄBROWY W FINALE „KONKURSU WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ 1 z 24”

W dniu 18 czerwca 2024 roku uczniowie klasy 3 Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie wystąpili w finale konkursu “1 z 24” na szczeblu wojewódzkim. Nasi uczniowie zajęli 3 miejsce, wygrywając tym samym klasową wycieczkę po województwie łódzkim pod hasłem “Śladem Funduszy Europejskich”, a także warsztaty o tematyce mediów społecznościowych.

Finał odbył się na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. 11 drużyn z poszczególnych powiatów województwa łódzkiego  prowadziło rywalizację na przestrzeni trzech rund przebiegających w formule teleturnieju jeden z dziesięciu.

Po rozegraniu wcześniejszych etapów, do których  z zaangażowaniem przystąpiła cała klasa 3TW, do ostatecznej walki o zwycięstwo wyłoniony został zespół w składzie: Damian Koźba, Przemił Biczel, Hanna Wasiak.

Tematyka konkursu obejmowała wiedzę o instytucjach Unii Europejskiej, jej historii oraz państwach członkowskich. Konkurs ten  został zrealizowany  ze środków Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027.

Gratulujemy laureatom, dziękujemy za doping kibicom i życzymy dalszych sukcesów!

Krajowe Dni Pola w Boguchwale

Szkolny Zespół Ludowy ,,Dąbrowskie Pasiaki” wystąpił na V Krajowych Dniach Pola, które odbywały się w dniach 14-16 czerwca w Boguchwale. Młodzież zaprezentowała układ taneczno-wokalny – polonez z suitą łowicką.

Podczas wydarzenia rozgrywały się również Krajowe Mistrzostwa Szkół Rolniczych, w których Wiktor Gortat, uczeń klasy III TR, członek zespołu ludowego zdobył wyróżnienie.

Miodobranie w Zduńskiej Dąbrowie

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a prace w szkolnej pasiece nabierają rozpędu. Pogoda sprzyja, więc dzisiaj po raz drugi podbieraliśmy miód z naszej pasieki. Przy okazji miodobrania sprawdziliśmy co jeszcze ciekawego słychać w ulu. Tym razem w pracy uwijały się jak pszczółki dwie Julki z klasy 2TWa.

 

 

MATEUSZ FURMAN Z ZSCKR W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE WŚRÓD STYPENDYSTÓW MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Mateusz Furman, uczeń  klasy V Technikum Weterynaryjnego  w  ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie, jako jedyny przedstawiciel naszego powiatu  znalazł się w gronie  81 uczniów i studentów, nagrodzonych jednorazowymi stypendiami naukowymi.

Uroczysta gala odbyła się 14 czerwca 2024 roku w Zespole Szkół  i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi.. Listy gratulacyjne 46 uczniom i 35 studentom wręczyli: Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego oraz Artur Ostrowski, członek Zarządu Województwa Łódzkiego. Łącznie na stypendia przeznaczono kwotę 300 tysięcy złotych.

W uroczystości uczestniczyli również łódzki kurator oświaty Janusz Brzozowski, rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, rektor Akademii Piotrkowskiej prof. dr hab. Jacek Bonarek, prorektor ds. współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr. hab. Agnieszka Kurczewska, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele uczelni, których uczniowie i studenci otrzymali stypendia.

Wydarzenie uatrakcyjnił występ Kwartetu Smyczkowego Primuz, który zaprezentował publiczności takie szlagiery jak „Fly me to the moon” Franka Sinatry, „Moon River” Henry’ego Mancini czy „Hallelujah” Leonarda Cohena.

Serdecznie gratulujemy Mateuszowi i życzymy dalszego rozwoju ścieżki kariery naukowej!!!

 

 

ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie przystąpił do Programu Upowszechniania Strzelectwa

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Programu Upowszechniania Strzelectwa zorganizowanego przez Akademicki Związek Sportowy oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Głównym celem programu jest upowszechnianie aktywności fizycznej wśród młodzieży poprzez umożliwienie im udziału w strzeleckich zajęciach sportowych.

W ramach tego programu, dziś 10 czerwca 2024r uczniowie klas 4TR i 3TR wzięli udział w zajęciach strzeleckich na mobilnej strzelnicy. Uczniowie poznali zasady posługiwania się bronią oraz zasady bezpieczeństwa na strzelnicy.

Pod okiem instruktora strzelectwa ćwiczyli techniki strzeleckie z wykorzystaniem broni krótkiej i długiej ( broń laserowa będąca wierną repliką broni palnej).

 

Hazard? – nie daj się wciągnąć!

Pod takim hasłem odbyły się w szkole zajęcia profilaktyczne organizowane przez Krajową Administrację Skarbową.  Akcja edukacyjna została skierowana do uczniów klas trzecich i czwartych Technikum. Zajęcia poprowadził p. Piotr Stachowiak, trener i edukator Izby Administracji Skarbowej w Łodzi. Celem było uświadomienie młodzieży, jakie zagrożenia niosą gry internetowe, czasem wyglądające niewinnie, a ukrywające elementy hazardowe. Początkowo gracze zachęcani są możliwością grania za darmo, korzystania z nagród w postaci wirtualnych żetonów, co sprawia, że gry stają się wciągające i w konsekwencji mogą prowadzić do uzależnienia.

Mamy nadzieję, że zajęcia zwróciły uwagę uczniów na problem hazardu i przestrzegły przed skutkami uzależnienia dla gracza, jego rodziny i najbliższych.