ARCHITEKCI KRAJOBRAZU NA WYCIECZCE DYDAKTYCZNEJ W WARSZAWIE

2 października 2019 roku uczniowie klas I, II, III, IV Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu wraz z opiekunami wybrali się na wycieczką dydaktyczną do Warszawy. Młodzież podziwiała zabytkowe i współczesne założenia ogrodowe w stolicy.

Łazienki Królewskie – to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, którą tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Młodzież spacerując po ogrodach ścieżkami oraz alejami wśrów drzew i kwiatów mogła podziwiać m.in.: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny, a także Ogród Chiński.

Pod Pomnik Chopina, uczniowie szukali „grających” ławeczek, z których dochodziła muzyka Fryderyka Chopina. Uczniowie obserwując przyrodę, mogli pogłębiać znajomość oświeceniowych idei, odwiedzając takie perły europejskiej architektury, jak: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki oraz Amfiteatr.  Kolejnym ogrodem zabytkowym, który został otwarty w tym roku był ogród przy Zamku Królewskim. To modernistyczny ogród z zagłębionym w ziemi trawnikiem (tzw. wgłębnikiem), granitowym tarasem fontann, systemem ścieżek, ozdobnymi wazami, kwietnikami, szpalerami strzyżonych krzewów i drzew oraz ukrytą w ziemi skomplikowaną infrastrukturą techniczną. Perełką ogrodów są tulipany nazwane „Sercem Warszawy”.

Kolejnym punktem wycieczki był dach Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie młodzież wraz z opiekunami mogła podziwiać jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Z dachu wszyscy zwiedzający obserwowali panoramę miasta i widok na Wisłę oraz bogactwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant. Obszary ogrodu połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rosną winorośle, hortensje pnące i powojniki.