IV AGROMAJÓWKA W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE

27 maja 2018 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie odbyła się IV już Agromajówka, czyli impreza skierowana przede wszystkim do środowisk rolniczych i lokalnej społeczności regionu łowickiego. Przedsięwzięcie pod hasłem ,,KONIE – piękno i nie tylko…” miało na celu promocję koni, sportów konnych oraz turystykę konną jako elementu zdrowego trybu życia.

Część oficjalną tegorocznej Agromajówki rozpoczął jej organizator i gospodarz, czyli dyrektor ZSCKR. im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie Pan Stanisław Kosmowski. Przywitał on wszystkich zgromadzonych oraz gości specjalnych posła na Sejm Pawła Bejdę, starostę powiatu łowickiego Krzystofa Figata oraz radnego powiatu łowickiego Jerzego Wolskiego. W kilku słowach dyrektor szkoły omówił program imprezy oraz jej cele, po czym przekazał głos panu posłowi, który z życzył wszystkim udanej zabawy.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zapowiedziane atrakcje. Pierwszym punktem programu był pokaz skoków przez przeszkody w wykonaniu zawodników Ludowego Klubu Jeździeckiego GABON Walewice. Następnie brawurowy pokaz powożenia sportowego w wykonaniu pana Daniela Kolasy, zawodnika biorącego udział w zawodach rangi ogólnopolskiej wywołał wśród widzów falę entuzjazmu i podziwu. Pokaz woltyżerki, czyli swoistego rodzaju gimnastyki na koniu w wykonaniu grupy ROYAL Gajewniki składającej się z dzieci od lat 6 do 16 również cieszył się dużym zainteresowaniem.

            Po emocjach związanych z występami koni przyszedł czas na pokaz najnowszych zdobyczy techniki rolniczej w postaci maszyn firm: John Deere, New Holland oraz Valtra, które w pracy wykorzystują systemy nawigacji satelitarnej znajdujące zastosowanie w tzw. rolnictwie precyzyjnym.

Kolejnym punktem programu Agromajówki w Zduńskiej Dąbrowie był pokaz tresury psów i dogoterapii w wykonaniu pracowników Centrum Szkoleń Instruktorskich Green Way, który najwięcej frajdy sprawił najmłodszym uczestnikom imprezy. Wracając do dyscyplin konnych po występie grupy Green Way na padoku pojawił się młody, ale niezwykle utytułowany zawodnik powożenia sportowego pan Marcina Kilańczyk ze Stada Ogierów w Bogusławicach, który powożąc parą koni rasy śląskiej Lindo i Barok zaprezentował swoje nieprzeciętne umiejętności. Do wszystkich fanów dzikiego zachodu skierowany był z kolei pokaz jazdy w stylu „Western” w wykonaniu panów: Mirosława Płuciennika i Bartosza Skonecznego, po którym po raz drugi przed widownią pojawiła się treserka z Centrum Szkoleń Instruktorskich Green Way, tym razem prezentując umiejętności swojego podopiecznego w tzw. agility, czyli pokonywaniu toru przeszkód przez psa.

Piękno i wyjątkowość koni różnej rasy można było podziwiać z kolei podczas pokazu koni fryzyjskich, śląskich, huculskich i zimnokrwistych, które w pełnej krasie zaprezentowały się przed publicznością wraz ze swoimi opiekunami. Z kolei występ uczennic szkoły w Zduńskiej Dąbrowie Katarzyny Zielińskiej, Olgi Piskorskiej i tegorocznej absolwentki Weroniki Marciniak ujeżdżających konie ze stajni należącej do wspomnianej placówki wzbudziły największy entuzjazm oraz kawalkadę braw.

Na koniec tego wyjątkowego przedsięwzięcia kulturalno-dydaktycznego wystąpił teatr konny CABRIOLA w składzie Katarzyna Cygler i Małgorzata Prus, które zaprezentowały niezwykle barwną etiudę spektaklu ”Zaczarowany Świat Melanii”.

Warto wspomnieć jeszcze, iż cennego komentarza do poszczególnych punktów związanych z dyscyplinami konnymi dostarczył pan Paweł Grochocki, wybitny znawca tematyki.

Uczestnicy Agromajówki mieli możliwość skorzystać z przejażdżki na koniach, przejażdżki powozami oraz obejrzeć dodatkowo wystawy alpak, koni sztumskich, fryzyjskich, śląskich, huculskich, firm: nawozowych, paszowych, dystrybutorów sprzętu rolniczego oraz innych związanych z rolnictwem.