DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE POŁĄCZONY Z WARSZTATAMI DZIENNIKARSKIMI

Dnia 7 kwietnia 2017 roku miała miejsce w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie niezwykła, wyjątkowa, a można by nawet powiedzieć bardzo medialna impreza o charakterze kulturalno-promocyjnym.

Otóż  piątkowy poranek w Dąbrowie rozpoczął się od przedsięwzięcia mającego na celu promowanie naszej szkoły wśród młodzieży gimnazjalnej z regionu pod hasłem „Dzień otwartych drzwi w Zduńskiej Dąbrowie”. Podwoje naszej uroczej placówki pedagogicznej odwiedziła między innymi młodzież gimnazjalna z takich miejscowości jak Łowicz, Zduny, Bielawy, Sobota czy też Bedlno. Wszyscy oni mieli okazję zaznajomić się z ofertą edukacyjną szkoły, obejrzeć atrakcyjną infrastrukturę oraz bazę dydaktyczną potrzebną do właściwego przebiegu procesu kształcenia z zakresu przede wszystkim przedmiotów zawodowych, ale również i ogólnokształcących. Dzięki uprzejmości uczniów i uczennic ze Zduńskiej Dąbrowy, którzy pełnili w tym dniu funkcje gospodarzy oprowadzających gości po swojej posesji, gimnazjaliści mogli na własne oczy zobaczyć wnętrza budynków szkoły, praktycznej nauki zawodu, sali gimnastycznej, internatu oraz zwiedzić służące do celów dydaktycznych gospodarstwo rolne wraz z całym sprzętem, inwentarzem oraz nowoczesną oborą wyposażoną w robot udojowy.

 Po zapoznaniu się z ofertą edukacyjną jaką przygotowała nasza szkoła dla młodych żaków przyszedł czas na prawdziwy hit tegorocznego dnia otwartych drzwi w Zduńskiej Dąbrowie, a mianowicie możliwość wzięcia udziału w warsztatach dziennikarskich pt. „Nowe widnokręgi – zrozumieć media” przygotowanych przez pracowników i wykładowców Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Tę cześć imprezy rozpoczął dyrektor szkoły pan Stanisław Kosmowski, który w swoim przemówieniu przywitał wszystkich gości przedstawiając przy okazji zalety i osiągnięcia placówki, którą zarządza. Chwalić się było naprawdę czym. Oprócz wielu inwestycji liczonych już w miliony złotych Zespół Szkół w Zduńskiej Dąbrowie może poszczyci ć się złotą tarczą za zajęcie 19 miejsca wśród wszystkich techników w Polsce ujętych w rankingu  za rok 2016, licznymi nagrodami i wyróżnieniami dla uczniów uczestniczących w przeróżnych zawodach czy olimpiadach.

Po części oficjalnej przyszedł czas na warsztaty, które odbywać się miały w specjalnie do tego celu przygotowanej sali gimnastycznej, zaciemnionej i wyposażonej w specjalistyczny sprzęt audiowizualny przywieziony przez pracowników uczelni z Torunia. Całość przedsięwzięcia podzielona była na cztery części.

W pierwszej z nich młodzież miała okazję poznać tajniki tworzenia obrazu telewizyjnego wraz z wszystkimi możliwościami jakie dają dzisiejsze technologie multimedialne. W dalszej części specjaliści z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zaprezentowali dość skomplikowany proces odtwarzania, przekształcania i tworzenia dźwięków w przekazie medialnym. Następnie dwie urocze panie z Torunia starały się w drodze wykładu popartego prezentacją multimedialną zaprezentować zebranym w jaki sposób należy odbierać informacje przekazywane przez media, aby nie ulec ich negatywnej stronie opartej na manipulacji. Czwartą, ostatnią część warsztatów dziennikarskich w Zduńskiej Dąbrowie stanowiło podsumowanie w postaci montażu telewizyjno-radiowego z przedmiotowej imprezy przygotowanego przez uczniów naszej szkoły wraz z ekipą z Torunia. Warto zauważyć, iż bardzo cennym elementem tego przedsięwzięcia oprócz nabycia wiedzy teoretycznej z zakresu podstaw przekazu medialnego oraz dziennikarstwa prasowego była również możliwość wzięcia przez młodzież gimnazjalną bezpośredniego udziału w każdym z etapów tworzenia tego typu zjawisk kulturotwórczych.

I tak o to kwietniowy dzień otwartych drzwi w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie dobiegł końca. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejną imprezę promocyjną 12 maja 2017 roku. Jak zwykle zapewniamy moc atrakcji i niezapomnianych przeżyć.

Drogi gimnazjalisto Ty również możesz zostać członkiem naszej wielkiej, szczęśliwej społeczności.