16 listopada 2023 – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Każdego roku, w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który ma zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Na całym świecie tytoń zabija rocznie ponad 5 milionów osób, w tym ponad 600 tysięcy palących biernie, którzy wdychają dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Właśnie w tym dniu, aby uświadomić uczniom, jakie zagrożenie dla organizmu niesie palenie tytoniu zaprosiliśmy przedstawiciela Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łowiczu. Pani Justyna Białecka z Wydziału Oświaty Zdrowotnej przekonywała uczniów o szkodliwości działania dymu tytoniowego i wykonywała chętnym osobom badanie stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Takie badanie smokerlyzerem  dostarcza cennej informacji o stanie zdrowia, zwłaszcza osób palących oraz narażonych na bierne palenie. Mamy nadzieję, że porady  oraz materiały edukacyjne na temat skutecznego rzucania palenia zostaną dobrze wykorzystane przez uczniów do wspierania bliskich, znajomych, przyjaciół w walce z tym niszczącym organizm człowieka nałogiem.