Znamię! Znam je – Tydzień Świadomości Czerniaka

W maju odbywał się Tydzień Świadomości Czerniaka, który ma zachęcić społeczeństwo do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem, ponieważ stanowi około 2% wszystkich zachorowań na nowotwory. Najczęstszym punktem wyjścia czerniaka jest skóra, ale może on powstawać także w obrębie błon śluzowych przewodu pokarmowego lub w gałce ocznej.

W ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego Znamię! Znam je? @znamieznamje,  do którego dołączyła nasza szkoła,  uczniowie na lekcjach z wychowawcami zdobywali wiedzę, na co zwracać uwagę przy czerniaku i jak skutecznie bronić się przed nowotworem. Uczniowie poznali czynniki ryzyka powstania czerniaka i objawy jego występowania.

„Zwykły pieprzyk może okazać się czerniakiem rozwijając się w ciągu kilku miesięcy, kolejne kilka miesięcy to jego rozwój w głąb skóry. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a działanie nas lekarzy ogranicza się właściwie do wycięcia zmiany przypominającej znamię, pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie!”

prof. dr hab. Piotr Rutkowski ( PIB)