TRUDNA LEKCJA HISTORII W PAŃSTWOWYM MUZEUM AUSCHWITZ – BIRKENAU

„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”

Mając na uwadze to znane memento George’a Santayany, młodzież z klasy 1 A TW z opiekunami 22 października 2019 roku udała się do Oświęcimia, celem zwiedzania muzeum Auschwitz-Birkenau i uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej.

Była to niezwykła lekcja historii. Dzięki towarzyszącemu nam przewodnikowi mogliśmy pogłębić naszą wiedzę dotyczącą tego miejsca i ludzi, których tragiczne losy przypomina ziemia oświęcimska. Obóz stał się symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach.

Przejście śladami cierpienia i śmierci ponad miliona trzystu tysięcy osób było nie tylko wstrząsającą lekcją, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Dokumenty zbrodni, wizerunki więźniów, miejsca, które zobaczyliśmy na zawsze pozostaną w naszej pamięci.