ARCHITEKCI KRAJOBRAZU NA WYCIECZCE DYDAKTYCZNEJ W WARSZAWIE

2 października 2019 roku uczniowie klas I, II, III, IV Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu wraz z opiekunami wybrali się na wycieczką dydaktyczną do Warszawy. Młodzież podziwiała zabytkowe i współczesne założenia ogrodowe w stolicy.

Łazienki Królewskie – to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, którą tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Młodzież spacerując po ogrodach ścieżkami oraz alejami wśrów drzew i kwiatów mogła podziwiać m.in.: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny, a także Ogród Chiński.

Pod Pomnik Chopina, uczniowie szukali „grających” ławeczek, z których dochodziła muzyka Fryderyka Chopina. Uczniowie obserwując przyrodę, mogli pogłębiać znajomość oświeceniowych idei, odwiedzając takie perły europejskiej architektury, jak: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki oraz Amfiteatr.  Kolejnym ogrodem zabytkowym, który został otwarty w tym roku był ogród przy Zamku Królewskim. To modernistyczny ogród z zagłębionym w ziemi trawnikiem (tzw. wgłębnikiem), granitowym tarasem fontann, systemem ścieżek, ozdobnymi wazami, kwietnikami, szpalerami strzyżonych krzewów i drzew oraz ukrytą w ziemi skomplikowaną infrastrukturą techniczną. Perełką ogrodów są tulipany nazwane „Sercem Warszawy”.

Kolejnym punktem wycieczki był dach Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie młodzież wraz z opiekunami mogła podziwiać jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Z dachu wszyscy zwiedzający obserwowali panoramę miasta i widok na Wisłę oraz bogactwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant. Obszary ogrodu połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rosną winorośle, hortensje pnące i powojniki.

 

 

 

 

 

SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE PROJEKT „ZAWODOWCY W ŁÓDZKIEM – STYPENDIA DLA NAJZDOLNIEJSZYCH”

W dniu 2 października 2019 roku w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w ramach cyklu 5 spotkań podsumowujących w/w projekt. Nasza szkoła była reprezentowana przez Annę Grzelak z klasy III TW, Marcela Kaczora z IV TAK oraz opiekunów stypendystów – p. Karola Panka i p. Joannę Balcerską. Ania miała okazję zaprezentować się przed publicznością i podsumować swój udział w projekcie. Prezentacja uczennicy wzbudziła zachwyt wśród pracowników biura projektu i przybyłych gości.

Jednocześnie podano do wiadomości informację, że w najbliższym czasie rusza II edycja projektu – Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych na BIS”. Udział w II edycji będą mogli wziąć uczniowie, którzy:

– w roku szkolnym 2019/2020 są uczniami szkół zawodowych mających siedzibę na terenie województwa łódzkiego

– nie pobierali w roku szkolnym 2018/2019 stypendium w ramach pierwszej edycji projektu

– są uczniami co najmniej II klasy

– uzyskali średnią ocen nie niższą niż 4,5 ze wszystkich przedmiotów zawodowych, obliczoną na podstawie świadectwa szkolnego ukończenia danej klasy w roku szkolnym 2018/2019

– nie pobierają innego stypendium za wyniki w nauce finansowanego lub współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej XI. Edukacja, Kwalifikację, Umiejętności.