AKADEMIA Z OKAZJI 228 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W czwartkowe przedpołudnie mury szkoły w Zduńskiej Dąbrowie rozbrzmiewały echem przepięknych pieśni patriotycznych śpiewanych przez uczniowską brać w ramach akademii z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości z okazji obchodów najważniejszych świąt państwowych są już stałym elementem kulturowego krajobrazu naszej placówki. Nie inaczej było i tym razem kiedy młodzież pod kierunkiem swoich opiekunów przygotowała słowno-muzyczną inscenizację upamiętniającą jedne z najdonośniejszych osiągnięć polskiej myśli politycznej, a mianowicie uchwalenie konstytucji majowej, pierwszej w Europie, drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Wiersze najwybitniejszych polskich poetów recytowane przez uczniów i przeplatane historyczną narracją nadającą ton emocjonalności podkreślały dramatyzm oraz podniosłość wydarzeń sprzed 228 lat. Całość przedsięwzięcia dopełniały pieśni patriotyczne śpiewane przez młodzież pod kierunkiem niezawodnej pani Kingi Dzik, która od wielu już lat czuwa nad muzyczną oprawą najważniejszych uroczystości mających miejsce w Zduńskiej Dąbrowie.

Po zakończeniu akademii i wyprowadzeniu pocztu sztandarowego głos zabrał dyrektor szkoły pan Stanisław Kosmowski, który w kilku zdaniach podziękował młodym wykonawcom i ich opiekunom podkreślając przy tym historyczne, a także edukacyjne walory tego typu przedsięwzięć.