WYCIECZKA EDUKACYJNA DO ŁODZI

W dniu 29 września 2015 roku odbyła się wycieczka do Łodzi, mająca charakter poznawczy i jednocześnie zawodowy, w której udział wzięli uczniowie klas: pierwszych, drugich, trzecich oraz czwartych Technikum Architektury Krajobrazu. Celem tego wyjazdu była łódzka Palmiarnia i przylegający do niej Ogród Dydaktyczny. Oba te obiekty mieszczą się na terenie najstarszego w Łodzi Parku Źródliska, który powstał w roku 1840 jako miejski ogród publiczny. Na jego obszarze znajduje się wiele drzew pomnikowych (np. dęby i graby w wieku 230-250 lat) i z tego względu park został uznany za zbiorowy pomnik przyrody. Stanowi on istotny element historii Łodzi, w pobliżu znajduje się również zabytkowy kompleks budynków fabrycznych i dawnych robotniczych osiedli mieszkalnych oraz pałac jednego z największych łódzkich fabrykantów – Scheiblerów – wraz z ogrodem.

Uczestnicy wycieczki obejrzeli Palmiarnię składającą się z trzech pawilonów. W każdym z nich zgromadzono bogate kolekcje roślin należące do trzech stref geograficzno-roślinnych. Prezentowane są tam często olbrzymie okazy roślin pochodzące ze strefy równikowej, strefy lasów twardolistnych oraz pawilon kaktusów i innych sukulentów.
Do Palmiarni przylega Ogród Dydaktyczny, w którym od około 100 lat gromadzone są kolekcje roślinne. W chwili obecnej na niewielkiej powierzchni ok.0,7 ha rośnie około 200 taksonów (rodzaje, gatunki i odmiany) roślin, często egzotycznych i rzadko spotykanych. Do najcenniejszych okazów zaliczyć można owocujące miłorzęby dwuklapowe (drzewa żyjące do 2000 lat – gatunek reliktowy i endemiczny), kuningamię chińską, szydlicę japońską, głowocis, olbrzymie okazy cyprysików nutkajskich i wiele innych równie ciekawych drzew liściastych jak ambrowiec, tulipanowiec, kasztan jadalny.

Wyjazd ten poszerzył z pewnością wiedzę uczniów Technikum Architektury Krajobrazu, dał im możliwość porównania rozmiarów roślin sadzonych aktualnie w różnych obiektach terenów zieleni z rozmiarami jakie osiągną one za lat kilkadziesiąt. Wpłynie to z pewnością na rozwój ich wyobraźni zawodowej i przyda się w przyszłej pracy. Dla entuzjastów wiedzy o roślinach ozdobnych wyjazd był szansą na wyjście poza szkolny program nauczania i sprawdzeniem własnych umiejętności w rozpoznawaniu roślin z natury.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERADSC_0244 (Kopiowanie)DSC_0260 (Kopiowanie)DSC_0326 (Kopiowanie)DSC_0332 (Kopiowanie)

MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE

W poniedziałek 28 września 2015 roku nasza szkoła kolejny raz gościła u siebie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Uczniowie ZSCKR stawili się na akcję bardzo chętnie. Do oddania krwi zakwalifikowało się 16 uczniów. Każdy z dawców oddał 450 ml tego cennego leku.

Akcje krwiodawstwa zawsze cieszą się wielką popularnością wśród młodzieży. Jest to szczególnie ważne przedsięwzięcie, ponieważ na krew czekają tysiące ludzi chorych. Oddając „cząstkę siebie” nie tylko ratujemy życie innych, ale także dajemy przykład otoczeniu. I wreszcie chyba sprawa najważniejsza – poświęcając odrobinę swojego czasu, zyskujemy wielką osobistą satysfakcję ze spełnienia dobrego uczynku.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za ten dar serca! Jesteśmy dumni z tego, co robią nasi uczniowie.

Koordynatorem akcji krwiodawstwa w naszej szkole jest pani Iwona Przytulska.

Kolejna akcja odbędzie się 30 listopada 2015 roku.

IMG_20150928_105228 (Kopiowanie)

 

SZKOLENIE DOTYCZĄCE NOWEGO PROW 2014-2020

W dniach 16 i 22 września 2015 roku grupa młodzieży wraz z opiekunami została zaproszona przez Pana Marka Sawickiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do gmachu ministerstwa na szkolenie dotyczące nowego PROW 2014-2020.Zgromadzonych w sali nazywanej WZORCOWNIĄ powitał pan Paweł Ściański.

Pierwszy z wykładów dotyczył nowego okresu programowania 2014-2020. Prelegent wspomniał również o zakończeniu finansowania PROW 2007-2013. Przedstawiona prezentacja zawierała m. in. wyzwania, główne cele programowania pochodzące z komunikatu Komisji Europejskiej „WPR do 2020 r” oraz informacje nt. funduszy wspierających obszary wiejskie.

Kolejnym prelegentem był przedstawiciel Centrum Praktycznego szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa przy Centrum Doradztwa Rolniczego oddział w Radomiu. W swoim wykładzie przekazał treści dotyczące rodzaju doposażenia wprowadzonego m. in. w młynach do przemiału zbóż w gospodarstwie ekologicznym w Chwałowicach oraz modernizacji linii do produkcji: soków, wędlin oraz przerobu mleka w zaadaptowanym budynku na terenie siedziby CDR o/Radom.

W czasie pobytu w stolicy młodzież odwiedziła także Sejm. Poznała układ sali posiedzeń, a z galerii dla publiczności mogła przysłuchiwać się obradom posłów w czasie nadzwyczajnego posiedzenia, którego tematem była sprawa uchodźców.

DSC_0016 (Kopiowanie)DSC_0018 (Kopiowanie)DSC_0030 (Kopiowanie)DSC_0070 (Kopiowanie)DSC_0114 (Kopiowanie)DSC_0171 (Kopiowanie)Zrobione przy użyciu Lumia SelfieZrobione przy użyciu Lumia SelfieZrobione przy użyciu Lumia SelfieZrobione przy użyciu Lumia Selfie

DOŻYNKI PREZYDENCKIE – SPAŁA 2015

W dniu 12 września 2015 roku młodzież Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie uczestniczyła w „Dożynkach Prezydenckich” w Spale. Uczniowie: Adam Głowacki i Wiktoria Józwiak reprezentowali szkołę w ramach stoiska wystawianego przez Agencję Rynku Rolnego.

Dożynki rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników w kościele polowym AK w Spale, którą odprawił arcybiskup Władysław Ziółek. W mszy świętej uczestniczyła również para prezydencka, która potem przeszła z kościoła na stadion COS w Spale, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. Podczas uroczystości para prezydencka została obdarowana przez starostów dożynek chlebem wypieczonym z tegorocznych zbiorów Następnie głos zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki mówiąc o przyszłości i aktualnych problemach wsi. Prezydent RP Andrzej Duda w obszernym wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację dożynek. Nawiązał również do trudnej sytuacji rolnika i jego ciężkiej pracy. Ceremoniałowi dożynkowemu towarzyszyły występy zespołów regionalnych.

Para prezydencka zwiedziła stoiska wystawiennicze ze wszystkich województw, w tym z województwa łódzkiego oraz stoisko Agencji Rynku Rolnego, przy którym prezentowała się nasza szkoła z produktami regionalnymi z powiatu łowickiego.
Największym uznaniem wśród uczestników dożynek cieszyła się szynka jajeczna podawana z ćwikłą i chrzanem (produkt regionalny wykonywany we wsi Złaków). Oprócz tego młodzież naszej szkoły częstowała uczestników dożynek: białym serem z powidłami śliwkowymi oraz plackiem drożdżowym. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką zatrzymali się przy naszym stoisku i próbowali przygotowanych specjałów. Pani Agata Duda dopytywała z zainteresowaniem o szynkę jajeczną, która Jej zdaniem miała wyjątkowy i niespotykany smak.

DSCN0015 (Kopiowanie)DSCN0017 (Kopiowanie)DSCN0018 (Kopiowanie)DSCN0021 (Kopiowanie)DSCN0022 (Kopiowanie)DSCN0037 (Kopiowanie)DSCN0041 (Kopiowanie)DSCN0049 (Kopiowanie)DSCN0055 (Kopiowanie)DSCN0066 (Kopiowanie)DSCN0069 (Kopiowanie)DSCN0087 (Kopiowanie)DSCN0104 (Kopiowanie)DSCN0109 (Kopiowanie)

CENTRALNA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015∕2016

W dniu 5 września 2015 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Władysława Reymonta w Sokołowie Podlaskim odbyła się Centralna Inauguracja Roku Szkolnego 2015∕2016 Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi połączona z Jubileuszem 60-lecia szkoły.

Naszą szkołę, jak co roku, reprezentował Pan Dyrektor Stanisław Kosmowski wraz z młodzieżą i pocztem sztandarowym.

Inauguracja roku szkolnego dla szkół rolniczych, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to ważna uroczystość rozpoczynająca kolejny rok nauki dla kilkunastu tysięcy uczniów i słuchaczy szkół resortowych. Szkoły te cechuje m.in. współdziałanie w środowisku lokalnym, podtrzymywanie tradycji i tożsamości wsi polskiej, a także doskonałe przygotowanie absolwentów, którzy odnajdują się w nowoczesnym rolnictwie.

DSC_0002 (Kopiowanie)DSC_0005 (Kopiowanie)DSC_0007 (Kopiowanie)DSC_0010 (Kopiowanie)DSC_0017 (Kopiowanie)DSC_0023 (Kopiowanie)DSC_0027 (Kopiowanie)DSC_0029 (Kopiowanie)

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

W dniu 1 września 2015 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015/2016.

W uroczystości wzięli udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi p. Marek Sawicki, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w MRiRW p. Iwona Korczak, wicemarszałek województwa łódzkiego p. Paweł Bejda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej p. Cezary Dzierżek, starosta łowicki p. Krzysztof Figat, wójt gminu Zduny p. Jarosław Kwiatkowski, a także radny Sejmiku p. Andrzej Górczyński.

Inauguracja roku szkolnego rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego oraz oddania czci ofiarom II wojny światowej. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły – p. Stanisław Kosmowski życząc nauczycielom, uczniom oraz pracownikom sukcesów w nadchodzącym roku. W sposób szczególny powitał pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają naukę w murach ZSCKR.

Następnie głos zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi p. Marek Sawicki, który zwrócił uwagę na potencjał małych gospodarstw stawiających na jakość produkowanych wyrobów. Minister wspomniał również, że Polska powinna promować rozwój żywności ekologicznej, aby stać się liderem w Europie. Minister zachęcał uczniów do nauki i rozwijania zainteresowań. Poprosił, aby pamiętali również o kulturze i kultywowaniu tradycji.

Po części oficjalnej zebrani wysłuchali krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów, a następnie delegacja zaproszonych gości udała się do pracowni rolniczej, gdzie dyrektor szkoły p. Stanisław Kosmowski zaprezentował zmodernizowaną nowoczesną oborę wyposażoną w robot udojowy. Młodzież natomiast spotkała się z wychowawcami.

DSC_0021 (Kopiowanie)DSC_0006 (Kopiowanie)DSC_0041 (Kopiowanie)DSC_0050 (Kopiowanie)DSC_0069 (Kopiowanie)DSC_0079 (Kopiowanie)DSC_0085 (Kopiowanie)DSC_0058 (Kopiowanie)DSC_0129 (Kopiowanie)DSC_0167 (Kopiowanie)DSC_0170 (Kopiowanie)DSC_0176 (Kopiowanie)DSC_0192 (Kopiowanie)DSC_0223 (Kopiowanie)