WYCIECZKA EDUKACYJNA DO ŁODZI

W dniu 29 września 2015 roku odbyła się wycieczka do Łodzi, mająca charakter poznawczy i jednocześnie zawodowy, w której udział wzięli uczniowie klas: pierwszych, drugich, trzecich oraz czwartych Technikum Architektury Krajobrazu. Celem tego wyjazdu była łódzka Palmiarnia i przylegający do niej Ogród Dydaktyczny. Oba te obiekty mieszczą się na terenie najstarszego w Łodzi Parku Źródliska, który powstał w roku 1840 jako miejski ogród publiczny. Na jego obszarze znajduje się wiele drzew pomnikowych (np. dęby i graby w wieku 230-250 lat) i z tego względu park został uznany za zbiorowy pomnik przyrody. Stanowi on istotny element historii Łodzi, w pobliżu znajduje się również zabytkowy kompleks budynków fabrycznych i dawnych robotniczych osiedli mieszkalnych oraz pałac jednego z największych łódzkich fabrykantów – Scheiblerów – wraz z ogrodem.

Uczestnicy wycieczki obejrzeli Palmiarnię składającą się z trzech pawilonów. W każdym z nich zgromadzono bogate kolekcje roślin należące do trzech stref geograficzno-roślinnych. Prezentowane są tam często olbrzymie okazy roślin pochodzące ze strefy równikowej, strefy lasów twardolistnych oraz pawilon kaktusów i innych sukulentów.
Do Palmiarni przylega Ogród Dydaktyczny, w którym od około 100 lat gromadzone są kolekcje roślinne. W chwili obecnej na niewielkiej powierzchni ok.0,7 ha rośnie około 200 taksonów (rodzaje, gatunki i odmiany) roślin, często egzotycznych i rzadko spotykanych. Do najcenniejszych okazów zaliczyć można owocujące miłorzęby dwuklapowe (drzewa żyjące do 2000 lat – gatunek reliktowy i endemiczny), kuningamię chińską, szydlicę japońską, głowocis, olbrzymie okazy cyprysików nutkajskich i wiele innych równie ciekawych drzew liściastych jak ambrowiec, tulipanowiec, kasztan jadalny.

Wyjazd ten poszerzył z pewnością wiedzę uczniów Technikum Architektury Krajobrazu, dał im możliwość porównania rozmiarów roślin sadzonych aktualnie w różnych obiektach terenów zieleni z rozmiarami jakie osiągną one za lat kilkadziesiąt. Wpłynie to z pewnością na rozwój ich wyobraźni zawodowej i przyda się w przyszłej pracy. Dla entuzjastów wiedzy o roślinach ozdobnych wyjazd był szansą na wyjście poza szkolny program nauczania i sprawdzeniem własnych umiejętności w rozpoznawaniu roślin z natury.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERADSC_0244 (Kopiowanie)DSC_0260 (Kopiowanie)DSC_0326 (Kopiowanie)DSC_0332 (Kopiowanie)