REMONTY RAZ JESZCZE…

W grudniu 2012 roku Zakład Remontowo-Budowlany Stanisława Surmy z Łodzi zakończył prace remontowo- budowlane w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie.

Prace rozpoczęły się na początku listopada. Remont objął 4 sale, w których położono nowe gładzie, odmalowano ściany i zamontowano nowe oprawy oświetleniowe. Ponadto wycyklinowano oraz polakierowano podłogi. Ze środków własnych szkoła zakupiła także tablice interaktywne do dwóch sal lekcyjnych: pracowni języka angielskiego oraz pracowni ekonomicznej. Wszyscy nauczyciele otrzymali laptopy, które staną się niezbędnym narzędziem pracy nauczycieli – po wprowadzeniu dziennika elektronicznego.

Pod koniec ubiegłego roku zmodernizowano sieć internetową. W szkole zainstalowano szybkie i przede wszystkim stabilne łącze typu DSL. Obecnie władze szkoły badają rynek, ponieważ chcą zakupić jedną z platform e-learningowych (wspomagających proces nauczania za pomocą komputerów i Internetu) wyposażoną w dziennik elektroniczny.

 Remont objął także internat. Ze szkolnych finansów wyremontowano także 12 pokoi mieszkalnych w internacie. Prace budowlane – remontowe rozpoczęły się 26 listopada. Podobnie jak w salach lekcyjnych, w pokojach położono nowe gładzie na ścianach i sufitach. Budowlańcy wymienili także przestarzałą instalację elektryczną, oprawy oświetleniowe oraz kąciki sanitarne. Na podłodze znajduje się teraz nowa terakota, którą zamontowano zgodnie z zaleceniami Sanepidu. Ponadto ściany w odnowionych pomieszczeniach (na wysokości do 1,5 metra) pokryto bezbarwnym lakierem, z którego można zmywać zabrudzenia. Remont w internacie objął także obieralnię, która stanowi część kuchni. Kuchnia, która będzie remontowana już w lutym, została wyposażona w piec konwekcyjny i nowe stoły robocze wykonane ze stali nierdzewnej.

Prace największej wartości wykonano zaś na terenie pracowni rolniczej, kiedyś zwanej gospodarstwem. Firma Stanisława Surmy wymieniła dach na jednej z obór oraz łączniku, w którym znajduje się paszarnia i zlewnia mleka. Stare pokrycie eternitowe zostało zutylizowane we współpracy z Urzędem Gminy w Zdunach, który wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi realizuje program usuwania azbestu.

Stary dach zastąpiła nowoczesna konstrukcja pokryta płytą poliuretanową o grubości 6 cm w kolorze zbliżonym do białego. Wykonawca zamontował także nowe orynnowanie i okna. Ponadto w remontowanej – niezagospodarowanej obecnie oborze – w części gdzie w przyszłości rozpocznie się hodowla krów mlecznych, wkrótce mają zostać zamontowane kurtyny uchylające się automatycznie – w zależności od temperatury.

W 2012 roku placówka zakupiła także kilka sztuk bydła, które są niezbędne dla nauczania produkcji zwierzęcej. Oprócz rasy mlecznej popularnie zwanej H-F szkoła posiada teraz bydło rasy Jersey, Montbeliarde, Simentale, Brown swiss i rasę holenderską czerwoną.

W pobliżu nowej obory wiosną bieżącego roku mają stanąć także 4 silosy zbożowe – po 35 ton pojemności każdy. Planowana jest także budowa nowoczesnej dojarni i sali dydaktycznej w budynku pełniącym rolę łącznika pomiędzy dwiema oborami. Dojarnia ma powstać w miejscu, gdzie obecnie znajduje się cielętnik (obora dla cieląt). Z kolei pomieszczenie dydaktyczne powstanie w miejscu szatni dla uczniów. Zostanie ono przeszklone w taki sposób, żeby uczniowie mogli obserwować  jednocześnie to co się dzieje w dojarni, jak i w nowej oborze, która obecnie stoi pusta.

ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie w ostatnich miesiącach nawiązało współpracę z Wydziałem Inżynierii i Budownictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz firmami Neorol i Hog Slat. W ramach współpracy z SGGW odbywają się konsultacje mające na celu pomóc szkole zoptymalizować produkcję. Nie da się tego zrealizować bez modernizacji, w której placówkę mając wspierać wspomniane firmy.