Wigilia w Zduńskiej Dąbrowie

“To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.”

Tkliwych uczuć, wzruszeń i emocji nie zabrakło w tym roku na wigilii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie. 21 grudnia kolejny już raz gościliśmy dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie wraz z dyrekcją i wychowawcami. Dla dzieci przyjazd do nas jest szczególnie ważny, jest namiastką rodzinnego domu, ciepła i serdeczności. Jednak los sprawia, że nie każdy ma szansę przeżyć te rodzinne święta w gronie swoich najbliższych. Dlatego tak ważny jest uśmiech dziecka, szczególnie w tym świątecznym czasie pełnym magii, czarów, radości i piękna.
Młodzież do tej uroczystości przygotowywała się przez wiele tygodni. Uczniowie szkoły i internatu odwiedzili wiele instytucji, przedsiębiorstw i firm z prośbą o wsparcie finansowe lub rzeczowe, aby przygotować prezenty świąteczne dla 40 wychowanków domu dziecka. Tylko nieliczni odpowiedzieli na ich apel. Wsparcie rzeczowe otrzymali od: Wójta i Rady Gminy Zduny, Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego Grzegory Grzegorz, Firmy „Bracia Urbanek”- Łowicz, Kwiaciarni Tuberossa- Łowicz, Sklepu wielobranżowego- Grzegorz Kwiatkowski- Zduny, Sklepu spożywczego – Julian Gajda, Składu budowlanego – Gajek- Bąków Górny, Lecznicy weterynaryjnej- Jerzy Wolski- Zduny, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, Kwiaciarni Gardenia- Łowicz, Sklepu wielobranżowego- Milczarek- Łowicz, mieszkańców gminy Chąśno- Przemysłów, Wyborów, Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowego Sandy- Łowicz, Masarni- Zduny, Sklepu spożywczo-przemysłowego „Henia”- Strugienice, Sklepu AGD RTV- Agata- Łowicz, Sklepu komputerowego Servcom- Zduny, Państwa Renaty i Jarosława Andrzejczak, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Licealnych w Zdunach oraz ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie.
Uroczystość rozpoczęła się po godz. 1700. W pięknej scenerii, w oświetleniu księżycowej nocy pani dyrektor-Zofia Wawrzyńczak powitała gości słowami: ,,Są święta w naszym kalendarzu najdroższe i najbliższe, bo wywołują falę marzeń najczulszych i najmilszych Ich dziwny czar ten nastrój stwarza dla życia najważniejszy, rozlewa się na ludzkich twarzach uśmiechem najpiękniejszym. Ten nastrój wszystkim się udziela, ogarnia serca, dusze radością szczęścia i wesela i czystych, wielkich wzruszeń.” Atmosfera tego wiersza utrzymywała się przez cały wieczór udzieliła się również zaproszonym gościom.
Uczniowie przygotowali tradycyjne jasełka z diabłami, aniołami, Herodem, pastuszkami, Maryją i Józefem. Na wieczerzy wigilijnej były tradycyjne potrawy. Tuż po kolacji przybył Mikołaj i obdarował dzieci prezentami. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania.
W ciepłej i świątecznej atmosferze niestety czas szybko minął i nadeszła chwila rozstania. Wychowankom domu dziecka i uczniom szkoły pozostały już tylko miłe wspomnienia.