Spotkanie młodzieży z policjantami

W dniu 19 stycznia 2010 r. na zaproszenie pedagoga szkolnego przebywali w naszej szkole przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Łowiczu:

– Młodszy Aspirant p. Urszula Szymczak z Wydziału Prewencji
– Sierżant Sztabowy Sławomir Sobieszek z Wydziału Ruchu Drogowego

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: I TW, I TAK, I TR, II TR/TAK, II TW.
Tematem spotkania była odpowiedzialność osób nieletnich za popełnione czyny, konsekwencje zachowań agresywnych osób nieletnich, zagrożenia na imprezach, oraz osoba nieletnia jako kierowca pojazdu.
Poruszano temat zakupów internetowych m.in. poprzez Allegro. Uczulano aby zakupy były przemyślane, konsultowane z osobami dorosłymi. Bardzo często rzeczy kupowane poprzez Allegro pochodzą z kradzieży, tak więc należy zachować szczególną ostrożność. Konsekwencją posiadania kradzionych rzeczy jest sprawa w Sądzie za paserstwo.
Mówiono też na temat gróźb przez telefon lub Internet, a także o umieszczaniu zdjęć w Internecie w celu ośmieszania, zniesławiania czy obrażania innych osób. Tego typu zachowania zalicza się do gróźb karalnych.
Proszono aby zachować szczególną ostrożność logując się na portalach społecznościowych, np.: Nasza Klasa lub przy korzystaniu z funkcji komunikacyjnych Internetu, np. gadu gadu. Apelowano, by nie umieszczać tam nieprzyzwoitych treści, nie udostępniać zbyt wielu informacji na swój temat, oraz swojej rodziny, poziomu zamożności czy stanu posiadania itp.
Następnym tematem były kradzieże w marketach dokonywane przez osoby nieletnie, oraz konsekwencje takich czynów.
Szczególnie podkreślono problem posiadania, używania i rozprowadzania narkotyków, oraz surowych konsekwencji karnych z jakimi się to wiąże.
Dużo czasu poświęcono zagrożeniom jakie czekają na młodego człowieka na spotkaniach towarzyskich, dyskotekach. Kwestia bezpiecznych powrotów z imprez towarzyskich to również istotny problem. Statystyki podają, że 10 do 15% młodych ludzi kierujących pojazdami mechanicznymi wraca do domu pod wpływem alkoholu.
Funkcjonariusze przedstawili powyższe tematy w sposób bardzo ciekawy, wzbudzając duże zainteresowanie wśród młodzieży, która po zakończeniu spotkania miała szereg osobistych pytań do gości. Pozostaje mieć nadzieję, że pozostawi to trwały ślad w umysłach młodych ludzi i w przyszłości wywoła pozytywne skutki w ich codziennym zachowaniu.