ZAJĘCIA TERENOWE W KOPALNI BEŁCHATÓW

W dniu 23 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły kształcący się na profilach: technik weterynarii ( 2A TW), technik hodowca koni ( 1 THK, 2 THK), technik rolnik ( 1 B TR, 3 TR) oraz technik architektury krajobrazu ( 1 TAK) wzięli udział w wyjeździe terenowym do Kopalni Węgla Brunatnego „ Bełchatów” w ramach zajęć geografii. Pierwszym elementem wycieczki była prelekcja dotycząca pochodzenia podkładów węgla brunatnego oraz samego powstawania najmłodszej i zarazem największej Kopalni Odkrywkowej Węgla Brunatnego w Polsce. Następnie uczniowie wraz z opiekunami i przewodnikiem udali się w specjalnych służbowych wozach na zwiedzanie kopalni, dzięki czemu mogli się poczuć jak pracownicy udający się na wyrobisko. Wielkość  odkrywki oraz sprzętu górniczego zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Uczniowie zostali zapoznani z procesem ściągnięcia nakładu, wydobyciem węgla, transportem węgla do elektrowni oraz planami rekultywacji kopalni. Największe wrażenie na uczestnikach wywarła myśl, iż spacerują po przyszłym dnie antropogenicznego jeziora, które powstanie w tym miejscu. Była to bardzo praktyczna lekcja, a dodatkowo wspaniałe chwile służące integracji.