Spotkanie wigilijne w ZSCKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie

W środę, 20 grudnia 2023 r., odbyło się spotkanie wigilijne w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie. Podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich, najpierw wszyscy obejrzeli część artystyczną w sali gimnastycznej, a następnie uroczystość przeniesiona została do stołówki w internacie, gdzie odbyła się kolacja wigilijna.

Spotkanie wigilijne rozpoczął dyrektor szkoły Pan Stanisław Kosmowski, który powitał wszystkich zaproszonych gości, kadrę pedagogiczną oraz uczniów. W pierwszych słowach odniósł się do pięknej tradycji jaką są spotkania opłatkowe. Zwrócił uwagę, iż w kierowanej przez niego szkole tradycja ta od zawsze miała ogromne znaczenie i sięga ona początków istnienia placówki, wówczas kiedy była ona jeszcze szkołą rolniczą dla dziewcząt.

W dalszej kolejności głos zabrał Pan Krzysztof Skowroński, Wójt Gminy Zduny, który mówił, iż zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas radości i wszyscy powinniśmy spędzić go w gronie najbliższych. Dziękując za zaproszenie na uroczystość złożył wszystkim życzenia bożonarodzeniowe oraz noworoczne.

Następnym punktem spotkania było przedstawienie bożonarodzeniowe, podczas którego wychowankowie internatu po raz kolejny wprawili w zachwyt publiczność. Aktorzy w barwnych strojach i bajkowej scenerii zaprezentowali spektakl pt:”Historia pierwszego Bożego Narodzenia”. Była to legenda o Abibie, małym ośle, który został wybrany aby wziąć udział w największej historii, w dziejach ludzkości. To on towarzyszył Marii i Józefowi w drodze do Betlejem. Dzielnie stawiał czoła Brutusowi, koniowi króla Heroda. W podziękowaniu za odwagę i bezinteresowność dzielnego Abiba, Bóg dał wszystkim osłom swój znak. Legenda głosi, że od tego czasu, każdy osioł nosi znak krzyża na swoich barkach. Młodzi artyści okazali się świetnymi aktorami. Całość tego niezwykłego przedstawienia uświetniały kolędy i pastorałki w wykonaniu wspaniałych wokalistek, których śpiew „poruszył najczulsze struny” w sercach publiczności. Wśród nich znalazły się m.in.: “Oto o północy “, “Nie było miejsca dla Ciebie”, “Mario, czy już wiesz?”, “Tobie Mały Panie”, “Gore gwiazda Jezusowi”.
Wspaniały występ zaprezentował także szkolny zespół pieśni i tańca „Dąbrowskie pasiaki”, który na scenę wszedł chwilę później. Dziewczęta i chłopcy należący do zespołu w swoim programie wokalnym także zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, wśród których można wymienić m.in. „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „O gwiazdo Betlejemska”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”, „Dnia jednego o północy” oraz „Pastorałka od serca do ucha”. Niezwykle wzruszającą pastorałkę, która wzbudza niesamowite uczucia oraz skłania do zadumy pt. „Tobie mały Panie” wykonała także jedna z wychowawczyń pracująca w internacie. O tym, że występy wszystkich, którzy pojawili się na scenie naprawdę się podobały świadczyły gorące i huczne brawa, którymi widzowie nagrodzili młodych wykonawców.

Po zakończeniu części artystycznej zebrani na uroczystości przenieśli się do stołówki w internacie, gdzie podzielono się opłatkiem oraz zjedzono tradycyjną kolację wigilijną. Zanim wszyscy zasiedli do wspólnej wieczerzy, jeden z uczniów szkoły odczytał ewangelię, a kilka pięknych słów połączonych z życzeniami bożonarodzeniowymi powiedział do zebranych ks. Ireneusz Cieślak, proboszcz parafii św. Jakuba w Zdunach.

Podczas spożywania tradycyjnych wigilijnych potraw na wszystkich twarzach można było dostrzec uśmiech i chęć do wspólnych rozmów. Ta wyjątkowa chwila, podczas której wszyscy przepełnieni są nieskrywaną radością oraz życzliwością, zdarza się tylko raz w roku.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, podobnie jak miało to miejsce w roku ubiegłym, włączył się w pomoc Stowarzyszeniu Centrum Inicjatyw Obywatelskich Ziemi Łowickiej. Na stowarzyszenie, które czyni wspaniałe działania mające na celu powstanie w Zdunach kompleksowego ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami, przekazane zostały środki finansowe pochodzące od sponsorów współpracujących ze szkołą.