Sprzątanie Świata Polska 2021 – Myślę, więc nie śmiecę

Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. W ostatnich latach plastikowe  opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy na porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej.

Uczniowie klas I TW i I TR naszej szkoły dzielnie uczestniczyli w akcji na lekcjach biologii. Młodzież sprzątała park wokół szkoły i teren gospodarstwa.

Zachęcamy wszystkich do zmiany swoich nawyków oraz wdrożenia w życie idei less waste (mniej odpadów) i zasady 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).

Pozdrowienia z Grecji !!!

Pora na podsumowanie pierwszego tygodnia praktyk zawodowych w ramach realizowanego projektu „Mobilni na rynku pracy – Praktyki Europejskie” o numerze 2020-1-PL01-KA102-080787 realizowanego w ramach programu ERASMUS+.

36 uczniów naszej szkoły od 20.09.2021 roku przebywa na Riwierze Olimpijskiej gdzie uczestniczy
w ponadnarodowych praktykach zagranicznych organizowanych przez szkołę we współpracy z grecką instytucją przyjmującą OLYMPUS EDUCATION SERVICES. W mobilności tym razem uczestniczą uczniowie aż z trzech kierunków kształcenia tj. technik rolnik, technik weterynarii oraz technik architektury krajobrazu. Nad młodzieżą opiekę sprawuje trzech nauczycieli, którzy wspierają młodzież zarówno w trakcie pracy i jak w czasie wolnym. Praktyki realizowane są codziennie w dni robocze od poniedziałku do piątku przez przynajmniej 6h dziennie. Nad przebiegiem praktyk czuwają wyznaczeni przez instytucję partnerską Mentorzy, którzy realizują z młodzieżą program merytoryczny wyjazdu.

Młodzież zwiększa kompetencje zawodowe oraz zdobywa cenne doświadczenia wykonując zadania związane z ich kierunkami kształcenia. Mobilność rozpoczęła się od zapoznania z instytucją partnerska, przedstawienia przebiegu praktyk oraz zakładanych efektów kształcenia. Uczniowie uczestniczyli również w spotkaniu BHP, które przygotowało ich na pracę ze zwierzętami gospodarskimi czy też maszynami i urządzeniami rolniczymi. Uczniowie z technikum rolniczego w tym tygodniu zaznajamiali się z zasadami prowadzenia gospodarstwa ekologicznego jego specyfiką, zasadami certyfikacji produkcji rolnej, ekonomiką, warunkami otrzymywania dopłat. Dodatkowo prowadzili oni prace polowe polegające na zbiorach granatów i winorośli, a także wykonywali zabiegi pielęgnacyjne na zwierzętach. Architekci krajobrazu mieli możliwość zapoznania się z roślinami ozdobnymi charakterystycznymi dla klimatu śródziemnomorskiego. Młodzież prowadziła prace szkółkarskie i przygotowywała materiały do wykonania rabat, którymi zajmą się w następnym tygodniu praktyk. Uczniowie technikum weterynaryjnego skupiają się na pracy z końmi oraz innymi zwierzętami gospodarskimi. Prowadzą prace pielęgnacyjne, asystują przy badaniach i czynnościach weterynaryjnych.

Przed nami kolejny pracowity dzień podczas którego nasi uczniowie dalej rozwijać będą kompetencje zawodowe oraz zdobywać cenne doświadczenie.

Sukces naszych uczniów w Eliminacjach strefowych Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny

16 września 2021roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach strefowych Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy. Rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach: męskiej, żeńskiej i mieszanej… Po bardzo trudnej, zaciętej walce drużyna męska ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie zajęła zaszczytne II miejsce, dzięki czemu zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Polski, który odbędzie  się 8 października 2021roku w Sokołowie Podlaskim.

Życzymy powodzenia!

ODWIEDZILIŚMY PRZYTULISKO DLA ZWIERZĄT W GŁOWNIE

Klasa III TWB 4l z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie, to uczniowie, którzy bardzo lubią zwierzęta i chętnie im pomagają. Młodzież zebrała pieniążki i zakupiła karmę dla zwierząt oraz smycze. We wtorek ( 14.09.2021r.) część grupy zawiozła podarki do Przytuliska dla zwierząt w Głownie. Uczniowie pomagali w opiece nad psami i kotami. Wyprowadzali na spacery czworonogi, ale również z ochotą sprzątali boksy w kociarni.

„…Czynienie dobra może przejawiać się w różny sposób. Nie ogranicza Cię wiek, odległość, konkretne godziny. Nic nie jest przeszkodą aby pomagać…” czytamy na stronie Przytuliska. Połowa naszej klasy miała możliwość niesienia pomocy. Pozostali uczniowie z grupy umówili się na kolejny miesiąc. Może chcecie do nas dołączyć?

Centralna inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022 szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Dziś w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Studzieńcu odbyły się oficjalne obchody inauguracji roku szkolnego 2021/2022 szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas dzisiejszej uroczystości minister Grzegorz Puda podkreślił, że rolnictwu potrzebni są fachowcy. Resort rolnictwa stawia na edukację nierozerwalnie związaną z praktyką zawodową, przygotowującą młodzież do aktywnego życia zawodowego, ale też do życia społecznego i politycznego.

Naszą szkołę reprezentował dyrektor Pan Stanisław Kosmowski oraz uczniowie pocztu sztandarowego wraz z opiekunem Panią Sylwią Jabłońską.

KACPER MALINOWSKI WŚRÓD NAJLEPSZYCH FINALISTÓW OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O PODATKACH

Dnia 7 września  2021 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się organizowany przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych wraz z Krajową Radą Doradców Podatkowych XI Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół średnich.

Nasz powiat reprezentował tylko jeden uczeń –  Kacper Malinowski z klasy IIIa Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii. Kacper pomyślnie przeszedł pierwszy etap i tym samym zakwalifikował się do części ustnej. W tej części, do której zakwalifikowało się 27 finalistów,  każdy  musiał odpowiadać  na 3 wylosowane pytania.

Tematem przewodnim Konkursu była Ordynacja podatkowa, natomiast pytania dotyczyły również tematyki wszystkich podatków oraz Ustawy o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami.

Konkurs został wpisany na listę konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, dlatego zdobywcy 3 pierwszych miejsc w nagrodę mają możliwość studiowania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dla pierwszej piątki laureatów konkursu ufundowano nagrody finansowe z przeznaczeniem na cele edukacyjne. Pozostali finaliści otrzymali plecaki i torby na laptop. W trakcie Konkursu uczniowie mieli również możliwość wysłuchania wykładu na temat zagrożeń w sieci, spotkać się z sędzią i prokuratorem.

Kacper posiada szeroką wiedzę nie tylko na temat podatków, ale i swojego przyszłego zawodu. W przyszłości planuje studiować weterynarię lub medycynę. Wolne chwile spędza czytając książki o tematyce wojennej i obozowej.

Celem konkursu jest przede wszystkim budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych oraz popularyzacja zawodu doradcy podatkowego.

Opiekunem merytorycznym Kacpra była Zofia Rosa – wicedyrektor szkoły, która uczy w szkole przedmiotów ekonomicznych i prowadzi Naukowe Koło Ekonomistów.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Projekt „Mobilni na rynku pracy – Praktyki Europejskie”

 

 

 

 

 

 

 

Ruszył nowy projekt „Mobilni na rynku pracy – Praktyki Europejskie”

o numerze 2020-1-PLO1-KA102-080787

 realizowany przez Unię Europejską w ramach projektu Programu Erasmus+

Zakończyliśmy nabór uczestników na staż do nowego projektu „Mobilni na rynku pracy – Praktyki Europejskie” dla uczniów z Technikum kształcącego w zawodzie technik  architektury krajobrazu, technik rolnik i technik weterynarii.  Zaczynamy przygotowania do wyjazdu, który jest zaplanowany na 19.09 -2.10.2021 r.

Głównym celem projektu jest podniesienie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych (WKU) uczniów. Osiągnięcie tego celu będzie monitorowane, potwierdzone i udokumentowane przez instytucję przyjmującą wspartą w tym procesie opiekunami Szkoły.   Realizacja projektu będzie możliwa dzięki realizacji 60 godzin praktyk zawodowych w zagranicznych przedsiębiorstwach oraz w ramach zajęć przygotowawczych. Program praktyk uwzględnia nowe wytyczne ORE i jest zgodny z kierunkami kształcenia, których dotyczy projekt tj. technik architektury krajobrazu, technik weterynarii oraz technik rolnik. Program wynika z zidentyfikowanych potrzeb uczniów oraz pracodawców i pozwalał na osiągnięcie przydatnych kwalifikacji zawodowych lub wzmocnienie już posiadanych.

Ukończony  i zrealizowany został  projekt „Europejskie praktyki – droga do kariery” o numerze 2019-1-PL01-KA102-063464 w ramach projektu  realizowanego ze środków Unii Europejskiej na zasadach Programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna w sektorze:

w terminie 13.06 – 26.06.2021 r. na greckiej Riwierze Olimpijskiej, w urokliwym hotelu Golden Sun w Mesangali, uczniowie oprócz stażu, który był zrealizowany zgodnie z programem poznali kulturę i zwyczaje Grecji. Wrócili zadowoleni i opaleni.

Dalsze informacje z realizacji  nowego projektu ,,Mobilni na rynku pracy – Praktyki Europejskie” o numerze 2020-1-PLO1-KA102-080787 realizowanym przez Unię Europejską w ramach projektu Programu Erasmus+  będziemy umieszczać na bieżąco.

reklama praktyk

 

 

 

Instrukcja korzystania z Generatora Zdjęć do mLegitymacji

Wykonaj fotografię do mLegitymacji przy pomocy bezpłatnego kreatora!

Rozpoczęcie roku szkolnego to czas wyrabiania dokumentów legitymacyjnych dla uczniów. W związku z tym, że szkoła przystąpiła do programu mLegitymacja, uczniowie nie muszą nosić przy sobie papierowej legitymacji. Zamiast tego można posługiwać się elektronicznym dokumentem, który wyświetla się na ekranie smartfona. Zdjęcie do mLegitymacji można uzyskać przy pomocy Bezpłatnego Generatora. Mogą z niego skorzystać wszyscy uczniowie uczęszczający do szkoły biorącej udział w programie mLegitymacja.

Jesteś ciekaw, jak działa Bezpłatny Generator do zdjęć? Jest to nowoczesne narzędzie, które pozwala przygotować zdjęcia spełniające kryteria fotografii do mLegitymacji. Działanie kreatora jest oparte na sztucznej inteligencji, która automatycznie usuwa tło ze zdjęcia, a następnie zamienia je na białe. Oprócz tego, generator dobiera odpowiednią wagę oraz rozmiar fotografii.

Fotografia do mLegitymacji powinna spełnić kilka wymogów. Warto pamiętać o:

  • wzroku zwróconym na wprost (najlepiej patrzeć wprost do obiektywu),
  • równomiernym oświetleniu twarzy,
  • zamkniętych ustach,
  • równo ustawionej twarzy ‒ nie można jej przechylać na boki,
  • zdjęciu różnego rodzaju nakryć głowy.

Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności, dlatego każdy z pewnością poradzi sobie z przygotowaniem zdjęcia do mLegitymacji. Co trzeba zrobić, by wykonać taką fotografię?

  1. Uruchom przeglądarkę internetową w swoim telefonie.
  2. Wejdź na stronę Bezpłatnego Kreatora do zdjęć poprzez link https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji.
  3. Wybierz fotografię ze swojego smartfona lub kliknij  przycisk “zrób zdjęcie” w celu wykonania nowego zdjęcia.
  4. Pobierz przygotowaną fotografię.
  5. Wykorzystaj ją do zdjęcia w Twojej mLegitymacji.

Wykonanie zdjęcia przy pomocy Bezpłatnego Kreatora jest znacznie łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej, bo nie musisz nawet wychodzić z domu! Cały proces przebiega bardzo sprawnie i nie trwa dłużej niż minutę!

Bezpłatny Generator zdjęć do mLegitymacji możesz znaleźć pod adresem:

https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji

DĄBROWIACY W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WRZEŚNIA 1939 ROKU

Zgodnie z tradycją, na krótko przed oficjalną inauguracją nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, tamtejsi nauczyciele wraz z uczniami wzięli udział we mszy świętej celebrowanej przez księdza proboszcza Ireneusza Cieślaka. Uniesieni słowami otuchy, modlitwy i błogosławieństwa lokalnego duszpasterza uczestnicy sakralnej części wrześniowej uroczystości udali się na cmentarz parafialny, aby tutaj oddać hołd uczestnikom kampanii roku 1939. W asyście honorowej pocztu sztandarowego Zespołu Szkół ze Zduńskiej Dąbrowy jej dyrektor Stanisław Kosmowski wraz z wicedyrektor Zofią Rosą oraz kierownik Małgorzatą Nowik złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy polskich poległych w walkach z niemieckim agresorem. Podniosłą atmosferę popartą odśpiewaniem hymnu narodowego oraz modlitwą za dusze bohaterów dopełnili uczniowie naszej szkoły, którzy na grobach poległych zapalili znicze symbolizujące pamięć o Ich ofierze i oddaniu ojczyźnie.

 

 

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

1 września 2021 roku, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie cała społeczność szkolna rozpoczęła NOWY ROK SZKOLNY. Na uroczystości nie zabrakło również rodziców i absolwentów.

Inauguracja roku szkolnego 2021/2022 rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego oraz oddania czci ofiarom II wojny światowej. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły – Pan Stanisław Kosmowski, który życzył nauczycielom, uczniom oraz pracownikom wytrwałości oraz sukcesów w nadchodzącym roku. W sposób szczególny powitał pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają naukę w murach ZSCKR.

Po części oficjalnej młodzież udała się do klas na spotkanie z wychowawcami.