AGROTRAVEL 2015

W dniach 9 – 10 kwietnia 2015 roku siedmiu uczniów technikum ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie uczestniczyło w VII Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki. Kieleckie wydarzenie to najważniejsza specjalistyczna impreza w Polsce integrująca branżę turystyczną z obszarów wiejskich Polski i Europy.

Charakterystyczną cechą przedsięwzięcia jest możliwość upowszechnienia, w jednym miejscu i czasie, wielokulturowej oferty europejskiej turystyki wiejskiej i agroturystyki. To wyjątkowe miejsce pełne barw i zapachów, przywodzące na myśl wakacyjny wypoczynek pod gruszą i wspomnienia z dzieciństwa. AGROTRAVEL to Targi, które kreują markę turystyki wiejskiej i agroturystyki zachęcając do odwiedzenia małych ojczyzn. Uczniowie oprócz zwiedzania licznych stoisk i degustacji regionalnych potraw byli również uczestnikami 2-dniowego Forum Turystyki Wiejskiej.

Forum Turystyki Wiejskiej to wymiana doświadczeń z okresu programowania UE 2007-2013 dotyczących rozwoju turystyki wiejskiej, głównie w zakresie kompleksowej oferty, sieciowania produktowi. Tematem dyskusji były możliwości rozwoju turystyki wiejskiej w ramach nowej perspektywy finansowej UE 2014 – 2020.
Nocleg zorganizowany był w hotelu Paradiso w Suchedniowie.

Organizatorami całego przedsięwzięcia było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Polska, Organizacja Turystyczna, Targi Kielce S.A., Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, a współorganizatorami: Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – Instytut Geografii oraz Komitet Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Uwieńczeniem i atrakcją pobytu było wejście na Łysicę (612 m n.p.m, najniższy szczyt należący do Korony Polskich Gór) . Wymarsz rozpoczęliśmy z wioski Święta Katarzyna. Szlak wiódł cały czas lasem po terenach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Szliśmy czerwonym szlakiem mijając pomnik Stefana Żeromskiego oraz urokliwe miejsce z kapliczką obok źródełka świętego Franciszka docierając do szczytu wzniesienia, na którym umieszczono krzyż będący repliką pamiątkowego krzyża z 1930 roku. Z Łysicy podziwialiśmy widoki na Górę Miejską i Psarską. Droga nie stanowiła wielkiego wyzwania, marsz był łatwy i przyjemny dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.

SONY DSCSONY DSC