LEKCJA HISTORII INACZEJ
W środę 13 listopada uczniowie klasy I TW, I TR, i I TAK wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Płocka.
Najpierw młodzież udała się do kina na film pt. „ Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii zdobywcy Oscara Andrzeja Wajdy. W rolę wielkiego Polaka – Lecha Wałęsy wcielił się Robert Więckiewicz, a Danutę Wałęsę zagrała Agnieszka Grochowska. Film w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawiał wydarzenia, które miały miejsce w Polsce, gdy trwał komunizm. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak tworzyła się Solidarność. Poza wątkami historycznymi, film ukazywał również sytuację rodzinną związkowego przywódcy, który miał wieść zwyczajne życie, a został wtłoczony w sam środek dziejowych wydarzeń. Film z pewnością pomógł zrozumieć jak ważne były działania Lecha Wałęsy nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy i Świata, czego uhonorowaniem była Pokojowa Nagroda Nobla.
Po wyjściu z kina długo trwały dyskusje na temat filmu.
Następnie wszyscy odbyli spacer po płockiej starówce, a potem udali się do Muzeum Mazowieckiego.
Młodzież wzięła tam udział w dwóch lekcjach, mając tym samym możliwość zweryfikowania i poszerzenia swych wiadomości na temat kultury Młodej Polski. Szczególne zainteresowanie wzbudziły liczne bibeloty i nieznane nam dziś przedmioty, które łączyły w sobie funkcje użytkowe i estetyczne. Ciekawa ekspozycja ukazująca realia życia przełomu wieków bardzo się wszystkim spodobała. Pozwoliła ona lepiej poznać kulturę tej epoki, zrozumieć jej różnorodność i specyfikę.
Jak wyglądało życie mieszczan na przełomie XIX i XX wieku? Jakie tematy dominowały w twórczości młodopolskich artystów? Kim byli filistrzy? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukiwali uczniowie klas pierwszych w Muzeum Secesji.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni i już planują kilkudniową wycieczkę w góry. Ale to dopiero za rok… tak obiecali wychowawcy.