FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE PRACY W ROLNICTWIE

W dniu 17 listopada 2011 roku w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie dla uczniów klas o profilu rolniczym w szkołach ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego.

W październiku w 17 szkołach odbyły się eliminacje szkolne. Trzydziestu uczestników z 11 szkół ponadgimnazjalnych zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego. Wśród tej trzydziestki było jedenastu uczniów ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie. Szczęśliwcami z grupy trzydziestu ośmiu uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych byli: Arletta Litwinowicz, z klasy I TW, Magdalena Nowak, Monika Olejniczak, Bartosz Stasiak, Jan Majewski, Marcin Marczak, Piotr Jadczak, Przemysław Świdrowski z klasy II TW, Krzysztof Kożuchowski z klasy II TR, Marcin Muras z klasy III TW oraz Łukasz Czułek z klasy IV TW.

Pierwszy etap finału wojewódzkiego polegał na udzieleniu odpowiedzi na 30 pytań testowych. Zwycięzcą  tego etapu został Piotr Jadczak przed Łukaszem Czułkiem. Oprócz nich do etapu ustnego, w którym brało udział 10 uczniów z najlepszym wynikiem z testu pisemnego, zakwalifikowali się: Bartosz Stasiak, Jan Majewski, Marcin Marczak, Monika Olejniczak.

W wyniku prezentacji odpowiedzi na 3 pytania problemowe, udzielanych przy Komisji, wszystkich uczestnikach i ich opiekunach, nasi uczniowie zostali sklasyfikowani na następujących miejscach:

II Łukasz Czułek – otrzymał kamerę cyfrową Sony DCR-SX21E i Encyklopedię Literatury i nauki o języku PWN.

III Jan Majewski – otrzymał Encyklopedię wiedzy o społeczeństwie PWN i aparat cyfrowy Canon.

V Piotr Jadczak – otrzymał aparat cyfrowy Olimpus VR-310

VI Bartosz Stasiak

VII Marcin Marczak

IX Monika Olejniczak

Nagrodą za VI, VII i IX miejsce był dysk zewnętrzny LG 500GB.

Dzięki hojności sponsorów uczestnicy konkursu otrzymali bardzo cenne nagrody rzeczowe. Wszyscy – plecaki i czapki z logo KRUS oraz słodycze.

Szkoła w Zduńskiej Dąbrowie zajęła I miejsce wśród szkół województwa łódzkiego i w nagrodę otrzymala biurowe urządzenie wielofunkcyjne firmy Brother, które będą użytkować mieszkańcy internatu.

Uczniów do konkursu przygotowała pani Bogumiła Łaniecka.

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe. Po 123 latach niewoli w 1918 roku Polska odzyskała swoją suwerenność. Świętując ten dzień, dajemy wyraz patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Poświęcenie wielu pokoleń Polaków walczących o wolność naszego kraju to dziedzictwo,do którego stale trzeba powracać. Dlatego 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przepiękna akademia wyreżyserowana została przez pana Dariusza Wojtysiaka – nauczyciela historii. Uczniowie klas III recytowali wiersze i śpiewali pieśni legionowe i żołnierskie. Zorganizowana uroczystość stała się okazją do przypomnienia historii, skłoniła do refleksji i zadumy.

STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW DLA MARCINA KUDELSKIEGO

Prawdziwie wielkim jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć

Jan Paweł II

Tymi słowami zwróciła się do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Pani Helena Groszkowska – Grymuza, starszy wizytator KO w Łodzi, Delegatura w Skierniewicach, prowadząc uroczystość wręczenia Stypendiów: Prezesa Rady Ministrów i  Ministra Edukacji Narodowej.

Wśród zaproszonych stypendystów był uczeń IV klasy Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii – Marcin Kudelski.

Stypendia wręczał Łódzki Kurator Oświaty Pan Jan Kamiński. Powiedział, że należy kłaść nacisk na edukację, stawiać na ludzi młodych, którzy chcą się uczyć i wykazują duże zdolności. Dziękował nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy stwarzają warunki do rozwoju uczniowskich talentów.

I zastępca Prezydenta Miasta Skierniewic – Pani Beata Jabłońska przytoczyła zebranym słowa zaczerpnięte z książki Paulo Coelho: W 25% uczymy się od mistrzów, w 25 uczymy się słuchając samych siebie, w 25 uczy nas czas, a w 25% uczymy się od przyjaciół.

Jeśli macie Państwo takie sukcesy, to znaczy, że już spotkaliście wspaniałych mistrzów, że czas się z Wami łagodnie obchodzi i macie wspaniałych przyjaciół – powiedziała Pani Prezydent, życząc uczniom w dalszym ciągu sukcesów i serdecznie im gratulując.

Łódzki Kurator Oświaty Pan Jan Kamiński, na zakończenie powiedział, że mając takich stypendystów możemy być spokojni o rozwój naszego regionu i kraju.

Stypendyści i zaproszeni goście mieli również okazję podziwiać zdolności kolegów ze Szkoły Muzycznej w Skierniewicach, którzy umilili uroczystość prezentując swoje talenty muzyczne.

Po uroczystości czekała na wszystkich słodka niespodzianka – imponujący i pyszny tort, przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Głuchowie.

Stypendyści otrzymali od organów prowadzących upominki , a Marcin dodatkowo jeszcze został obdarowany upominkiem od Starosty Powiatu łowickiego.

Społeczność naszej szkoły serdecznie gratuluje Marcinowi i życzy dalszych sukcesów, wspaniałych mistrzów i prawdziwych przyjaciół.

 

TO BYŁY TYLKO ĆWICZENIA…


3 listopada w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Jadwigi Dziubińskiej miała miejsce próbna ewakuacja związana z ochroną przeciwpożarową budynków i otaczających go terenów. Taka próba przeprowadzana jest mniej więcej raz w roku zgodnie z instrukcją przeciwpożarową.

O zasadach zachowania na wypadek pożaru, bądź innych zagrożeń oczywiście rozmawia się z uczniami na zajęciach. Czym innym jest jednak teoria, a czym innym praktyka. Przeprowadzanie tego rodzaju ćwiczeń służy przede wszystkim podwyższeniu bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły, sprawdzeniu znajomości planu ewakuacyjnego oraz wyciągnięciu cennych wniosków dotyczących bezpieczeństwa.

Cała akcja przebiegła sprawnie, opuszczenie budynku szkoły zajęło niespełna dwie minuty!

Zdjęcie: Nowy łowiczanin, nr 45, 9 listopada 2011

 

WYCIECZKA KRAJOZNAWCZO-TURYSTYCZNA W GÓRY

W dniach 26 28 października 2011 roku  uczniowie klas trzecich Technikum wyjechali na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą. Na trasie wycieczki znalazły się kolejno: Oświęcim, Zakopane, Kraków. Opiekunami całej grupy byli nauczyciele: Dariusz Wojtysiak (kierownik wycieczki), Jolanta Bilska i Rafał Ulanowski.

 Już pierwszego dnia uczniowie zwiedzali obóz Auschwitzu – Birkenau. W ciszy i skupieniu przechodzili przez kolejne bloki, zapoznając się z nieludzkimi warunkami życia więźniów, o których opowiadał bardzo interesująco przewodnik.

 Wieczorem wszyscy dojechali do punktu noclegowego w Białym Dunajcu i zjedli oczekiwany po długim dniu podróży smaczny posiłek. Wygodne pokoje umożliwiły wszystkim wspaniały odpoczynek. Z samego rana zaraz po śniadaniu uczestnicy wycieczki znaleźli się u podnóża Gubałówki. Zanim wszyscy o własnych siłach weszli na szczyt, najpierw zwiedzili cmentarz zakopiański z wieloma (pięknymi ze względu na swój oryginalny wygląd) grobami poświęconymi ludziom zasłużonym dla regionu. Ze szczytu Gubałówki wycieczka z zapałem ruszyła w dalsza drogę tzn. na Butorowy Wierch. Stamtąd wszyscy zjechali kolejką linowo –krzesełkową i wybrali się na poszukiwanie pamiątek oraz przyjemny spacer po słynnych Krupówkach. W drodze powrotnej do pensjonatu autokar zatrzymał się również pod słynną skocznią narciarską (Wielka Krokiew) gdzie rokrocznie odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich.

 Trzeciego dnia uczniowie i opiekunowie zwiedzali Kraków, szczególną uwagę poświęcając Katedrze Wawelskiej i Staremu Miastu.

Szkoda, że było tak mało czasu. Wrażenia jakie uczniowie wynieśli  z tej wycieczki spowodują, że na pewno wrócą w te niezapomniane miejsca. Zachęcą także kolegów i koleżanki do odwiedzenia Krakowa, Zakopanego, a przede wszystkim Oświęcimia.