OD KŁOSA PO CHLEB POWSZEDNI…

Od kłosa po chleb powszedni

Bochen na stole –

starej tradycji

dobry ślad.

Stanisław Grabowski

W dniach 18-22 października 2010 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie już po raz drugi zorganizowano Tydzień Żytniego Chleba.

W ramach akcji uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali:

  • gazetkę pod hasłem ,,Od ziarenka do bochenka”, na której zamieszczone zostały informacje dotyczące produkcji technologicznej żyta i jego przetwórstwa, historię powstania zakwasu, lekcje produkcji zakwasu i pieczenia chleba żytniego;
  • stoisko z różnymi gatunkami pieczywa, przy którym chleb żytni prezentowały uczennice ubrane w regionalne stroje łowickie; częstowały nauczycieli i młodzież świeżym chlebem ze smalcem, masłem, miodem; na wystawie znalazł się również zakwas, który jest podstawą wypieku chleba;
  • prezentację multimedialną przedstawiającą historię wypieku chleba na zakwasie, promująca zdrowe odżywianie;

W całej szkole pachniało chlebem, a snopki zbóż i bukiety jesiennych kwiatów towarzyszyły codziennej pracy uczniów i nauczycieli. Ten jeden tydzień, uroczysty, choć zwyczajny, to przykład jak można wplatać nasze staropolskie zwyczaje w naturalny rytm pracy szkoły.

Dzięki obchodom Tygodnia Żytniego Chleba uczniowie poznali i będą kultywować piękną tradycję, związaną z symboliką i historią chleba pieczonego na zakwasie, a także w przyszłości może sami spróbują upiec zdrowy, żytni chleb.