Zgodnie z tradycją!

W grudniową cudną noc
staniemy przy stajence.
W grudniową cudną noc
złączymy nasze ręce.?

Tkliwych uczuć, wzruszeń i emocji nie zabrakło w tym roku na wigilii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie. 18 grudnia 2008, kolejny już raz gościliśmy w swych progach dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie z dyrekcją i wychowawcami. Dla dzieci przyjazd do nas jest szczególnie ważny, jest namiastką rodzinnego domu, ciepła i serdeczności. Jednak nierzadko los sprawia, że nie każdy ma szansę przeżyć te chwile razem ze swoimi bliskimi. Dlatego tak ważne jest zapewnienie zainteresowania tym, którzy nie doświadczają tego, na co dzień.
Młodzież do tej uroczystości przygotowywała się przez wiele tygodni. Uczniowie szkoły i internatu odwiedzali pobliskie firmy w celu pozyskania pieniędzy lub produktów na prezenty i paczki. Na nasz apel odpowiedzieli: OSM w Łowiczu, Firma ?Bracia Urbanek?, Firma ?Jaromax?, Wójty Gminy Chąśno, Rada Gminy Zduny, sołtysi, pracownicy UG, Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Grzegory Grzegorz, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Roman Gajek, Lecznica Weterynaryjna (p. Golan, p. Gasik, p. Kubica), Lecznica Weterynaryjna ? p. R. Ulanowski, Masarnia w Zdunach, sklepy spożywcze: ?Kaprys?
i ?Julek? w Zdunach, sklep AGD-RTV Agata w Łowiczu. Na wysokości zadania stanęli również uczniowie i nauczyciele szkoły, jak też sąsiedniego ZSL w Zdunach. Najwięcej pracy w zorganizowanie uroczystości włożył Samorząd Uczniowski i wychowankowie internatu pod opieką pani kierownik internatu Iwony Przytulskiej, wychowawców i opiekuna samorządu pani Anny Domińczak.
Gości powitała pani dyrektor Zofia Wawrzyńczak słowami matki Teresy z Kalkuty ,,Zawsze, kiedy sam nie mając ? wiele ? potrafisz dzielić się z innymi i obdarzasz ich radością? jest Boże Narodzenie??. Uczniowie zduńskiej szkoły pod opieką pani Sylwii Jabłońskiej przygotowali tradycyjne jasełka z diabłami, aniołami, Herodem, pastuszkami, Maryją i Józefem. Na wieczerzy wigilijnej były tradycyjne polskie dania, po kolacji Mikołaj rozdawał prezenty, a potem wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim, a liryczno-mistyczny nastrój towarzyszył śpiewaniu kolęd.
Nasze kontakty z dziećmi nie ograniczają się do jednego spotkania w roku. Uczniowie
z naszej szkoły tydzień temu gościli na wigilii w Gostyninie, gdzie również bardzo ciepło
i świątecznie spędzili czas. Już jesteśmy umówieni na wiosenne grillowanie! Nasi uczniowie odwiedzają również indywidualnie swoich przyjaciół, piszą maile i SMSy.
Nikt nie ma wątpliwości, że to Dzieło powinno być kontynuowane.