Akcja: dokarmianie zwierząt 2009

Zima to najgorszy czas dla dzikich zwierząt i ptaków. Zamarznięta, przykryta śniegiem ziemia nie jest w stanie dostarczyć zwierzynie potrzebnego pokarmu, a owady, którymi żywią się ptaki, zapadają w sen zimowy. To, czy nasi przyjaciele doczekają wiosny, zależy w dużej mierze od pomocy człowieka. Ludzie o wrażliwych sercach dokarmiają cierpiące głód zwierzęta, powinni jednak wiedzieć, jak to robić, gdyż często zamiast pomóc, mogą bardzo zaszkodzić. Jak właściwie dokarmiać dzikie ptactwo, poznawała w praktyce dnia 17.02.2009 roku młodzież I i II klasy Technikum Weterynaryjnego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zduńskiej Dąbrowie. Uczniowie pod okiem nauczycieli przeprowadzili dokarmianie przygotowując budki na podsypy, karmę i wykonując podsypy w miejscach występowania bażantów. Poznali wymagania siedliskowe i zwyczaje bażanta oraz poszerzyli zakres swojej wiedzy ekologicznej, a same zajęcia rozbudziły w uczestnikach zainteresowanie potrzebą ochrony przyrody i po raz kolejny udowodniły, że ochrona środowiska naturalnego to tak naprawdę ochrona własnej egzystencji. Uczniowie oprócz zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności wykorzystania jej w praktyce włączyli się do realizacji współczesnego programu łowiectwa ? ochrona i właściwe gospodarowanie dla zrównoważonego rozwoju i zachowania bioróżnorodności. Wszystkim mimo nie sprzyjających warunków pogodowych dopisywał znakomity humor, a co najważniejsze chęć kontynuowania tych zajęć w przyszłości. Za organizację akcji dokarmiania dzikiego ptactwa odpowiedzialni byli nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych: Dariusz Wojtysiak i Joanna Balcerska oraz Zarząd Koła Łowieckiego nr 7 ?ECHO\” w Łowiczu i szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody.