Dzień z Funduszami Europejskimi

W minioną środę, 24 kwietnia w ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie odbył się Dzień z Funduszami Europejskimi, w trakcie którego młodzież mogła dowiedzieć się o programach realizowanych przez naszą szkołę ze środków Unii Europejskiej . Pan dyrektor Stanisław Kosmowski i pani wicedyrektor Zofia Rosa przedstawili główne założenia projektu ,,Nauczanie rolnicze XXI wieku – lepszy start”, który jest współfinansowany z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego i będzie  realizowany w naszej szkole przez dwa kolejne lata. Umożliwi on zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych 120 uczniom, dzięki uczestniczeniu w następujących kursach zawodowych: kursie na prawo jazdy kat. B, kursie obsługi kombajnu zbożowego, kursie stosowania środków ochrony roślin,  kursie inseminacji,  kursie florystyczno – kelnerskim,  kursie obsługi wózków widłowych,  kursie spawania elektrodami otulonymi,  kursie instruktora nauki jazdy konnej, kursie instruktora hipoterapii, kursie groomingu, kursie dogoterapii, kursie tresury psów i kursie obsługi koparko-ładowarki.

Ponad to młodzież będzie uczestniczyła w zajęciach dodatkowych przygotowujących ich do egzaminu zawodowego i maturalnego oraz wakacyjnych stażach zawodowych.

Swoje kwalifikacje zawodowe w ramach projektu ,,Nauczanie rolnicze XXI wieku – lepszy start”  będą mogli również podnieść nauczyciele przez uczestnictwo w kursach kwalifikacyjnych i studiach podyplomowych.

Dzień z Funduszami Europejskimi był również doskonałą okazją do podsumowania praktyk zawodowych, które odbyły się w zakresie realizacji projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000053214. W ramach tego projektu uczniowie kształcący się w zawodzie technik rolnik, technik architektury krajobrazu, technik hodowca koni, technik weterynarii, wyjechali na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Grecji. Dzięki możliwości odbycia praktyk zawodowych za granicą mogli oni poznać nowe metody pracy, zdobyć doświadczenie w międzynarodowym środowisku oraz nawiązać kontakty, które mogą okazać się cennymi zasobami na przyszłość. Była to również doskonała okazja do szlifowania języka obcego. Uczestnictwo w  praktykach zawodowych dało uczniom szansę na praktyczne używanie języków angielskiego w autentycznych sytuacjach komunikacyjnych. Ponad to wyjazd do Grecji pozwolił uczniom naszej szkoły do zetknąć się z odmiennymi tradycjami, zwyczajami czy wartościami, co poszerzyło ich horyzontów oraz zrozumienie innych ludzi i ich punktu widzenia.

W trakcie spotkania z młodzieżą szkolni koordynatorzy projektu przybliżyli również zasady rekrutacji do 2 kolejnych projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Pierwszy z nich o nr  2023-1-PL01-KA121-VET-000132766, realizowany jest w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowe. W ramach tego projektu uczniowie wyjadą na 2 tygodniowe praktyki zawodowe do Grecji. Drugi projekt o nr 2023-1-PL01-KA122-SCH-000139042 pozwoli na rozwijanie kluczowych kompetencji uczniów w trakcie dwutygodniowego pobytu we Francji. Rekrutacja do obydwu projektów rozpocznie się 15 maja br.