ŚWIĄTECZNIE W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE

Pomimo braku śnieżnego krajobrazu, mrozu piekącego w zaczerwienione policzki Zduńska Dąbrowa i tak zapłonęła świąteczną atmosferą pełną ciepła, miłości oraz poczucia wspólnoty. Sprawił to dzień szczególny w kalendarzu naszych uroczystości. Dzień, w którym młodzież, wraz z nauczycielami, wychowawcami i pracownikami administracji przygotowała Wigilię Szkolną, na którą, jak co roku zaproszono mnóstwo gości, spośród których najważniejsi byli oczywiście podopieczni Powiatowego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie.

Zgodnie z tradycją całość przedsięwzięcia zainaugurował pan dyrektor Stanisław Kosmowski, który przywitał wszystkich zgromadzonych dzieląc się z nimi własnymi przemyśleniami dotyczącymi wyjątkowości Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to każdy z nas ma okazję spotkać się z bliskimi, potrzebującymi i wyrazić swoje uczucia oraz aprobatę dla wartości budujących poczucie wspólnego przeżywania tego, co najpiękniejsze.

Po wzruszającej przemowie na barwnie udekorowaną scenę sali konferencyjnej szkoły w Zduńskiej Dąbrowie wkroczyli uczniowie, którzy zaprezentowali publiczności jasełkową inscenizację pod wdzięcznym tytułem: „Świąteczny galimatias w krainie Świętego Mikołaja”. Postacie elfów, czarownic, rycerzy i oczywiście Świętego Mikołaja ukazane w sytuacjach zabawnych gagów wprawiły, zwłaszcza najmłodsze audytorium, w nastój rozbawienia wywołujący na twarzach naszych milusińskich grymas uśmiechu oraz radości płynącej prosto z serca. Świąteczną atmosferę podczas występu skutecznie podsycały również przepiękne, polskie piosenki w wykonaniu uczennic naszej szkoły.

Moment podziękowań złożonych przez pana dyrektora uczniom i wychowawcom z internatu za przygotowanie jasełek oraz wręczenie dyplomów najzacniejszym sponsorom wspierającym naszą inicjatywę znamionował przejście do kolejnego punktu uroczystości, a mianowicie Wieczerzy Wigilijnej. Goście, którzy tłumnie zjawili się w szkolnej stołówce mieli okazję podziwiać świątecznie udekorowane stoły, na których znajdowały się tradycyjne, wigilijne potrawy. Zanim jednak zgromadzeni uczestnicy uroczystości za nimi zasiedli, odczytany został fragment Ewangelii według świętego Łukasza, a wszystkim zgromadzonym błogosławił proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym – ksiądz Piotr Jankowski. Wspólne wieczerzowanie, rozmowy, wspomnienia oraz dzielenie się opłatkiem uświetniały polskie kolędy śpiewane przez uczniów naszej placówki przy akompaniamencie pana Szymona Mońki. Przeżywanie wigilijnych uniesień nie mogło oczywiście obyć się bez obecności Świętego Mikołaja, który w tym roku wyjątkowo obficie obdarował cudownych gości z Gostynina.

Niestety, tak jak w życiu, wszystko co piękne musi się skończyć. Nadszedł czas pożegnania, który u niejednego uczestnika uroczystości wywołał smutek i nostalgię. Pozostało także poczucie więzi, ciepła, miłości, wzajemnego wsparcia, które na zawsze połączyło nasze serca i sprawiło, iż losy dzieci z gostynińskiej placówki nigdy nie będą nam obojętne.

Do zobaczenia za rok.