SĄ MIEJSCA,CZASY I LUDZIE, KTÓRYCH SIĘ NIE ZAPOMINA…

Historia, tradycja i pamięć o najważniejszych wydarzeniach, także tych z dziedziny edukacji i szkolnictwa to fundamenty, które budują naszą tożsamość narodową oraz poczucie regionalnej wspólnoty.

Takimi wartościami od lat kieruje się kadra kierownicza, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, którzy w swojej działalności oświatowej idą w sukurs nowym wyzwaniom łącząc nowoczesność i innowacyjność z tradycją oraz poszanowaniem dokonań minionych pokoleń.

Nie inaczej jest i dzisiaj kiedy to na dzień 14 stycznia 2015 roku przypadała dokładnie 85 rocznica uroczystego otwarcia Ludowej Żeńskiej Szkoły Rolniczej im. Jadwigi Dziubińskiej w Dąbrowie Zduńskiej, w której uczestniczyli tak wybitni przedstawiciele polskiego życia publicznego i szkolnictwa jak prezydent Ignacy Mościcki, rektor SGGW Władysław Grabski, a także sama patronka Jadwiga Dziubińska, posłanka i inicjatorka tworzenia powiatowych szkół rolniczych na obszarze II Rzeczpospolitej.

W hołdzie temu wielkiemu dla naszego regionu wydarzeniu oraz w poczuciu więzi jakie od pokoleń łączą pracowników i absolwentów ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie w sobotę 27 czerwca 2015 r. odbył się na terenie szkoły XI Zjazd Absolwentów połączony z Jubileuszem 85-lecia szkoły pod jakże wymownym hasłem: „Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina…”.

Placówka edukacyjna w Zduńskiej Dąbrowie to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Wysoki poziom kształcenia i jakość oferowanych usług edukacyjnych, których odzwierciedleniem jest wysokie miejsce w tegorocznym Ogólnopolskim Rankingu Techników „Perspektywy 2015” połączony z nowoczesną infrastrukturą oraz wyposażeniem idzie w parze z wyjątkowo serdeczną, niemal rodzinną atmosferą panującą w murach zduńskiej szkoły. To tutaj od pokoleń rodziły i rodzą się braterskie więzi oraz przyjaźnie, które przetrwały lata i dla których przeżycia raz jeszcze organizowana jest właśnie ta wyjątkowa uroczystość.

Całość przedsięwzięcia, kilka minut po godz. 13.00, zainaugurowała polowa msza święta pod przewodnictwem proboszcza parafii w Zdunach ks. Prałata Bolesława Stokłosy, a koncelebrowana przez absolwenta szkoły ks. Konrada Zawiślaka.

Po części sakralnej przyszedł czas na centralną, oficjalną odsłonę uroczystości, którą okolicznościowym, pełnym historycznych i poetyckich wątków, przemówieniem rozpoczął dyrektor szkoły pan Stanisław Kosmowski. Następnie głos zabrał przedstawiciel absolwentów pan dr Zbigniew Nasalski i wielu znamienitych gości ze świata kultury, nauki oraz szeroko rozumianego życia publicznego, którzy licznie przybyli do Zduńskiej Dąbrowy. Po złożeniu kwiatów pod tablicami pamiątkowymi i odczytaniu listów gratulacyjnych prowadzący tę część imprezy absolwenci Agnieszka Skonieczna oraz Wojciech Biniewicz zakończyli ją wyprowadzeniem sztandaru szkoły i zapowiedzią występów artystycznych przygotowanych przez nauczycieli, a także uczniów ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie.

Program artystyczny uroczystości rozpoczęło krótkie przedstawienie teatralne, którego wątkiem wiodącym były zapiski wspomnień absolwentów przeplatane pięknymi, chwytającymi za serce piosenkami. Następnie swoje talenty taneczne zaprezentowali uczniowie w aranżacjach zarówno ludowych jaki i nowoczesnych.

Po godzinie 16.00 wszyscy zaproszeni goście udali się na obiad podawany w szkolnej stołówce i w specjalnie do tego celu zamówionym namiocie rozstawionym na szkolnym boisku, gdzie wynajęta firma cateringowa raczyła zgromadzonych licznie absolwentów najczęściej serwowanymi podczas tego typu imprez specjałami polskiej kuchni. Konsumpcja połączona z dawna wyczekiwaną konwersacją pomiędzy absolwentami, którzy nie widzieli się przecież przez wiele lat zakończyła kolejny etap zduńskiego przedsięwzięcia rozpoczynając jego najdłuższą i najbardziej rozrywkową odsłonę, a mianowicie zabawę taneczną prowadzoną przez zespół Non Stop, który w rytm największych polskich oraz światowych hitów rozgrzał absolwenckie serca do czerwoności.

Niestety wszystko co piękne szybko się kończy. Niedzielny poranek w Zduńskiej Dąbrowie zastał liczne zastępy gości, którzy zmęczeni, a jednocześnie z uśmiechem na twarzy udawali się na zasłużony odpoczynek. Tak zakończyły się obchody uroczystości XI Zjazdu Absolwentów połączonego z Jubileuszem 85-lecia szkoły w Zduńskiej Dąbrowie.

Mamy nadzieję, że program tej pięknej i ważnej z punktu widzenia społecznego inicjatywy spełnił oczekiwania wszystkich przybyłych gości, a wrażenia oraz przeżycia, których doświadczyli podczas jego trwania sprawią, iż za pięć lat po raz kolejny odwiedzą mury naszej szkoły, której absolwentami przecież będą już na zawsze.

DSC_0138 (Kopiowanie)DSC_0210 (Kopiowanie)DSC_0211 (Kopiowanie)DSC_0213 (Kopiowanie)DSC_0224 (Kopiowanie)DSC_0229 (Kopiowanie)DSC_0251 (Kopiowanie)DSC_0265 (Kopiowanie)DSC_0272 (Kopiowanie)DSC_0276 (Kopiowanie)DSC_0286 (Kopiowanie)DSC_0296 (Kopiowanie)DSC_0332 (Kopiowanie)DSC_0335 (Kopiowanie)DSC_0342 (Kopiowanie)DSC_0358 (Kopiowanie)DSC_0366 (Kopiowanie)DSC_0395 (Kopiowanie)DSC_0416 (Kopiowanie)DSC_0023 (Kopiowanie)