OBCHODY TYGODNIA ŻYTNIEGO CHLEBA

11 października 2011r. obchodziliśmy już po raz trzeci w naszej szkole Tydzień Żytniego Chleba. Staramy się promować tradycyjny wypiek chleba na zakwasie oraz ukazać istotę symboliki chleba jako zapomnianej w dzisiejszych czasach wartości.

Na nasze święto zaprosiliśmy Panie z Kół  Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości, uczniów z sąsiedniej szkoły oraz przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego z Łodzi.

Ażeby coś docenić, należy to jak najlepiej poznać. W tym celu młodzież z klasy I i III Technikum  kształcącego w zawodzie technik weterynarii przygotowała gazetkę, prezentację multimedialną, stoisko z żytnim, wspaniałym chlebem oraz konkurs pod hasłem: „Czy wiesz, co jesz? Chleb – źródło życia.”

Gazetka zawierała informacje na temat obecności chleba w historii, kulturze, religii i w żywieniu. Głównym jej celem było zapoznanie z zaletami chleba, przede wszystkim żytniego, różnicami pomiędzy tym co jemy, a co jeść powinniśmy oraz z odmianami zbóż i typami mąk używanymi do wypieku pieczywa.

Prezentacja multimedialna, poza wieloma ciekawostkami, pokazywała jak przygotowywać i wypiekać chleb żytni na zakwasie.

Młodzież z pomocą nauczycieli i rodziców przygotowała też stoisko z różnorodnymi gatunkami pieczywa, które można było smakować z masłem, miodem, smalcem,  serem białym z dodatkiem żurawiny.

Wspomniany już wcześniej konkurs, był podsumowaniem tego dnia i miał za zadanie lepsze poznanie chleba. Do konkursu zostali zaproszeni reprezentanci wszystkich klas. Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na trzy wylosowane przez siebie pytania.  Odpowiadający uczniowie bazowali na wiadomościach, które były zamieszczone na gazetce, w prezentacji i w przygotowanych wystawkach.

Uczniowie, którzy zajęli pięć pierwszych miejsc otrzymali nagrody ufundowane przez Agencję Rynku Rolnego – przewodniki kulinarne, wejścia USB, kubki, smycze i długopisy,  pozostali również otrzymali drobne upominki.

Jednocześnie postanowiliśmy przybliżyć młodzieży mało znane warzywa: dynie, patisony, cukinie i kabaczki, bakłażany, jarmuż, karczochy oraz fenkuł włoski.

Uczniowie Technikum  kształcące w zawodzie technik architektury krajobrazu przygotowali bardzo ciekawą wystawę tych warzyw. Uczniowie każdej z klas naszej szkoły, z pomocą rodziców, przygotowali wiele interesujących,  smacznych i oryginalnych dań. Mogliśmy cały dzień cieszyć wzrok pięknie  wyglądającymi potrawami oraz degustować i zachwycać się ich wspaniałym smakiem.

Mamy nadzieję, że taki dzień zainspiruje wielu z nas do dalszych,  samodzielnych już poszukiwań tego, co smaczne, zdrowe i naturalne.

WDRAŻANIE DZIAŁAŃ PROW 2007-2013

6  października br. uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu informacyjnym pt. „Wdrażanie działań PROW 2007-2013”, które odbyło się w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W trakcie spotkania przedstawiono informacje na temat aktualnego stanu wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat „Ułatwiania startu młodym rolnikom”.
Na koniec przedstawiono film, ukazujący efekty wdrażania programu PROW 2007-1013 w regionie podlaskim.

Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat „Ułatwiania startu młodym rolnikom”.
Na koniec przedstawiono film, ukazujący efekty wdrażania programu PROW 2007-1013 w regionie podlaskim.

Po spotkaniu w ministerstwie młodzież wraz z nauczycielami obejrzała film ,,Bitwa Warszawska 1920”

SZKOLENIE W RADOMIU

W dniach 3-4 października 2011 roku uczniowie klasy czwartej Technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu na temat ,,Przetwórstwo zbóż na poziomie gospodarstwa, produkt lokalny i mała przedsiębiorczość” Tematyka szkolenia obejmowała:

  • Marketing produktów rolniczych.
  • Formy wprowadzania do obrotu surowców i żywności przetworzonej pochodzenia roślinnego.
  • Dobre praktyki produkcyjne i higieniczne wymagane do wdrażania ze szczególnym uwzględnieniem możliwych do zidentyfikowania zagrożeń w przetwórstwie zbóż.
  • Proces i wymagania formalno-prawne przy zatwierdzaniu
    i rejestracji działalności.
  • Wymogi formalne dla przetwórstwa ekologicznych surowców rolniczych na poziomie gospodarstwa.
  • Produkty tradycyjne i regionalne –europejskie i krajowe znaki jakości.
  • Zasady przetwórstwa surowców zbożowych. Wymagania surowcowe odpowiednie do kierunku przerobu.
  • Przykładowe technologie przerobu i stosowane urządzenia.
  • Wymagania jakościowe dla produktów przemiału. Wyroby
    z mąki.
  • Możliwości pozyskania finansowania działalności w zakresie przetwórstwa na poziomie gospodarstwa:

– inwestycje

– systemy jakości żywności

– działania informacyjne i promocyjne

  • Proces produkcyjny przemiału zboża na mąkę na przykładzie zakładu w Pokazowym Gospodarstwie Ekologicznym
    w Chwałowicach.

Zdobytą wiedzą na szkoleniu młodzież podzieli się z pozostałymi uczniami.