KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

UWAGA!!!

Jeżeli chcesz sprzedać swoje podręczniki lub kupić taniej do następnej klasy, zapraszamy na kiermasz używanych podręczników, który organizuje biblioteka szkolna i samorząd uczniowski.

Uczniowie, którzy chcą sprzedać swoje podręczniki, proszeni są o wpisanie ołówkiem na pierwszej stronie każdej książki swoje imię i nazwisko oraz cenę.

Podręczniki przyjmowane będą w bibliotece szkolnej od początku września 2011 roku.

Informacja ważna dla uczniów klas pierwszych!!!

WAKACJE, ZNOWU SĄ WAKACJE…

Przed wakacyjną przerwą, dziś po raz ostatni uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie przyszli do szkoły. Oceny już dawno wystawione, teraz należy odebrać świadectwa i można rozpocząć wakacje.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2010/2011 rozpoczęła się o godzinie 09. 30 w świetlicy szkolnej. Tu wszyscy zebrani obejrzeli program artystyczny żegnający rok szkolny i witający wakacje. Wysłuchali także przemówienia Pani Dyrektor Zofii Wawrzyńczak i byli świadkami wręczenia nagród prymusom z naszej szkoły. Na zakończenie uczniowie pożegnali się z wychowawcami w klasach.

MŁODZIEŻ ZE ZDUŃSKIEJ DĄBROWY NA PIELGRZYMIM SZLAKU

6 czerwca 2011 r., Mszą świętą odprawioną w Kościele Sióstr Bernardynek, której przewodniczył: ks. biskup Józef Zawitkowski, pod hasłem: „Nie lękajcie się świętości” rozpoczęła się 356 Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
Z prymasowskiego Łowicza,  wyruszyło w tym roku, pod przewodnictwem ks. Wiesława Frelka i pomagających mu księży ok. 350 pątników z całej diecezji. Ósmy raz z rzędu, uczestniczyła w pielgrzymce, liczna, ponad 30 osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie wraz ze swoimi opiekunami Aleksandrem Frankiewiczem i Janem Łanieckim. Była to jedyna, zorganizowana grupa pielgrzymkowa młodzieży szkolnej z całej Diecezji Łowickiej. Poprzez przygotowane transparenty, flagi, wyraziste koszulki, modlitwę i śpiew, młodzież  mocno akcentowała swoją obecność w całej grupie pielgrzymkowej. To już swoista tradycja szkoły, że w Łowickiej Pielgrzymce idzie młodzież z tej szkoły. Jest to możliwe dzięki wielkiej życzliwości Dyrekcji Szkoły i całej Rady Pedagogicznej. W tym roku na przewóz swoich bagaży, uczniowie otrzymali busa szkolnego.

Przez pierwsze 3 dni bolały mięśnie, nogi ledwo niosły. Na wytęsknionych noclegach czekał gorący posiłek, a potem… przekłuwanie bąbelków, dezynfekcja spirytusem salicylowym, nakładanie maści, plasterków itp. Uczniowie nie kaprysili, nie marudzili, widać było na ich twarzach ból ale i zrozumienie. To przecież pielgrzymka, to przecież trud.

6 dni w drodze. 200 km, odcinki 30 – 43 km. Młodzież ufna, może trochę we własne siły, ale przede wszystkim w Bożą opiekę, dzielnie kroczyła naprzód, mimo częstych zmian pogody.

To, co wypełniało treść całej pielgrzymki, to podstawowe prawo chrześcijańskie Miłość Boga i bliźniego. Wszyscy śpieszyli sobie nawzajem z pomocą i życzliwością, stanowiąc jedną, wspólną rodzinę Bożą. Tegoroczna pielgrzymka to wotum wdzięczności za dar błogosławionego Jana Pawła II. Każdego dnia ks. Przewodnik przypominał najważniejsze wydarzenia związane z pielgrzymkami Ojca świętego do ojczyzny (wiele tutaj było osobistych wspomnień).

Na przedmieściach Częstochowy pielgrzymi przebrali się w stroje łowickie. Młodzież założyła koszulki w kolorach żółto-białych, w dwóch rzędach utworzyli  swoistą flagę papieską. W rękach mieli flagi papieskie i wielki transparent z napisem Janie Pawle II- DZIĘKUJEMY. Teraz dopiero w pełni widać było wielkość młodzieńczej grupy. Jako pierwsza w roku, Łowika Pielgrzymka około godz.13.30 dotarła na Plac Jasnogórski. Pielgrzymi upadli po trzykroć krzyżem na tę świętą ziemię. Udało się! Witaj Maryjo Królowo i Matko!  A potem z radości odtańczone łowickie oberki i polki przy pomniku Prymasa Tysiąclecia. Aż w końcu nadeszła  upragniona chwila spotkania twarzą w twarz z Czarną Madonną. W Kaplicy Cudownego Obrazu rozpoczęła się dziękczynna Msza święta, której przewodniczył ks. biskup, a koncelebrowali ją księża idący w pielgrzymce. Kaplica wypełniona po brzegi.

Pielgrzymi pozostali na następny jeszcze dzień. Młodzież zaś, zmęczona, ale pełna radości, płynącej ze spotkania z Maryją, w mocy Ducha Świętego (wszak  była już  wigilia Zesłania Ducha Świętego) wracała do najbliższych osób, do swoich rodzin. Trzeba się było przygotować do kolejnego tygodnia nauki szkolnej. A za rok, jak Bóg da, znów tutaj przyjdą, bo tu  jest serce naszego narodu, bo tu króluje Maryja, bo tu jest nasza Matka.

JUŻ PO EGZAMINACH ZAWODOWYCH, CZEKAMY NA WYNIKI…

W dniach 13-14 czerwca br. w naszej szkole odbył się egzamin zawodowy dla absolwentów Technikum prowadzącego kształcenie w zawodach technik rolnik i technik weterynarii. Pierwszego dnia absolwenci zmagali się z częścią teoretyczną. Egzamin trwał 120 minut i przystąpiło do niego prawie 50 osób. Drugiego dnia absolwenci techników przez 180 minut pisali część praktyczną egzaminu.

Wyniki znane będą pod koniec sierpnia. Mamy nadzieję, że dla większości naszych uczniów będą one pozytywne.

Z WIZYTĄ W DOMU DZIECKA W BRATOSZEWIE

Czego życzyć Dzieciom w Dniu Dziecka
czarnych kotów na białych przypieckach,
burych kotów a może i białych…
byle były i byle mruczały.

4 czerwca 2011r. na terenach pięknej zieleni,  wokół budynku placówki w Bratoszewie odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka, na który również zostaliśmy zaproszeni.

Piknik rozpoczął się o godzinie 11.00 przemową Pani Dyrektor – Zofii Piotrowskiej, która powitała wszystkich przybyłych gości.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występ koła teatralno – muzycznego, które radośnie
i na wesoło przedstawiło scenkę teatralną
pt. „ Książe Szuka Żony”

Kolejny występ to taniec w rytmie muzyki Break Dance.

Dzieci i rodzice oraz wszyscy dorośli mieli okazję aktywnie i na wesoło uczestniczyć
w atrakcyjnych konkurencjach – gry i zabawy ruchowe pod czujnym okiem Pani Ewy…

Wszyscy uczestnicy pikniku nie tylko dzieci, ale i rodzice ustawiali się w kolejce do Salonu ” Margo Salander” do Pani Gosi, która malowała twarze dzieci zmieniając je w pieska, kotka, księżniczkę, czy motylka.

Dzieci te najmłodsze i nie tylko dały się wciągnąć w świat baniek mydlanych pod opieką Pani Sylwii.

Nie zabrakło również kącika z puzzlami i balonami latającymi nad naszymi głowami.

Podczas całego dnia wszyscy raczyliśmy się pysznymi grilowanymi kiełbaskami, kaszankami, kapustką oraz pachnącą grochówką.

Tego dnia nie zabrakło również słodyczy, lodów, pysznych ciasteczek, pączków…

W tym dniu na twarzach dzieciaków gościł nieustający uśmiech – oby tych radosnych dni w ich życiu było jak najwięcej.

DZIĘKUJEMY ZA MIŁE CHWILE!!!


2 LAUREATÓW I 2 FINALISTÓW W ELIMINACJACH CENTRALNYCH OWIUR

W dniach 3 – 4 czerwca 2011 roku uczniowie ZSCKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie wzięli udział w eliminacjach III stopnia XXXV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Eliminacje Centralne w tym roku odbyły się w Pyrzycach koło Szczecina.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, reprezentowało 4 laureatów eliminacji okręgowych w trzech blokach tematycznych: produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz w mechanizacji rolnictwa.

W bloku „Produkcja zwierzęca”

Tytuł laureata i 7 miejsce zajął Łukasz Czułek uczeń klasy III Technikum Weterynaryjnego. Łukasz mieszka w Łowiczu. Szkołę wybrał ze względu na zainteresowanie weterynarią. Ma szerokie zainteresowania i chętnie rozwija je przygotowując się do różnego rodzaju konkursów. Był bowiem również dwukrotnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o BHP w Rolnictwie. Po ukończeniu Technikum z ogromną radością podejmie studia na wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Tytuł laureata i 10  miejsce w kraju zajął Sebastian Andrzejczak tegoroczny absolwent Technikum Weterynaryjnego. Sebastian pochodzi ze wsi Błonie koło Łęczycy i swoje marzenia zrealizuje podobnie jak Łukasz podejmując studia na wydziale medycyny weterynaryjnej w Lublinie.

Jego rodzice prowadzą gospodarstwo rolne i specjalizują się w produkcji mleka. Sebastian od początku pobytu w szkole wykazywał szczególne umiejętności w swoim zawodzie. Zauważono to również w Niemczech, gdzie w ubiegłym roku odbywał staż w ramach Programu Leonardo da Vinci. Zajęcia realizowane u niemieckich specjalistów bardzo mu pomogły w eliminacjach okręgowych, gdyż jedno z pytań dotyczyło przeprowadzenia korekcji racic u bydła.

W produkcji zwierzęcej zaskoczeniem dla wszystkich uczestników były z testów dwa pytania. Jedno dotyczyło podania liczby faz mleka, a drugie wyjaśnienie terminu „laminitis”.

Pytania praktyczne obejmowały rozpoznanie sprzętu zootechnicznego i jego zastosowania, żywienia tuczników w drugim okresie tuczu i ułożenia dawki pokarmowej przy użyciu programu komputerowego oraz podanie systematyki pszczoły miodnej i rozpoznanie ras pszczół i osobników wchodzących w skład rodziny pszczelej.

Uczniów do udziału w olimpiadzie w tym bloku przygotowywała pani Bogumiła Łaniecka nauczyciel produkcji zwierzęcej.

W bloku „Produkcja roślinna”

Tytuł finalisty zdobył  absolwent Technikum Rolniczego  – Kamil Lisiński.

Kamil mieszka we wsi Krzyżanów w powiecie kutnowskim, gdzie samodzielnie prowadzi gospodarstwo rolne. Interesuje się mechanizacją rolnictwa, korzysta z PROW na lata 2007-2013 wykorzystując otrzymane środki finansowe na modernizację swojego gospodarstwa. Planuje podjąć studia wyższe zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, aby pogłębiać wiedzę zdobytą w szkole średniej. Zdaje sobie sprawę, że wieś potrzebuje ludzi mądrych i wykształconych. Jest tegorocznym finalistą Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.

Ucznia przygotowała do olimpiady pani Jolanta Bilska nauczyciel produkcji roślinnej.

W bloku „Mechanizacja rolnictwa”

Tytuł finalisty zdobył absolwent TR  – Jakub Gajewski

Jakub pochodzi ze wsi Rząśno w gminie Zduny. Planuje podjąć studia w SGGW w na wydziale Inżynieria Produkcji a następnie  przejąć i prowadzić gospodarstwo po rodzicach. Jego hobby to sport i motoryzacja. Podobnie jak Kamil jest tegorocznym finalistą Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Ucznia do olimpiady przygotował pan Stanisław Kosmowski nauczyciel  mechanizacji rolnictwa

W skali kraju w Olimpiadzie wzięło około 25 000 uczniów z ponad 500 szkół. W eliminacjach okręgowych wystartowało 1430 uczestników, a w eliminacjach centralnych – 211. W uroczystości podsumowania XXXV OWiUR uczestniczył minister rolnictwa – Marek Sawicki, który powiedział do młodzieży, że rolnictwo to dziedzina życia, która potrzebuje wszechstronnie wykształconych młodych ludzi. Świat potrzebuje coraz więcej
i coraz lepszej żywności  i trzeba dużo wiedzy, umiejętności i ostrożności , aby sprostać temu zadaniu. Profesor Radecki podsumowując wyniki tegorocznych eliminacji stwierdził, że poziom wiedzy i umiejętności był niezwykle wysoki i trudno było wyłonić najlepsze szkoły.

OBCHODY DNIA DZIECKA NA SPORTOWO…

Tradycyjnie 1 czerwca każdego roku w naszej szkole odbywają się obchody Dnia Dziecka połączone z Dniem Sportu. Jest to impreza bardzo oczekiwana przez młodzież.

Program zawiera propozycje różnorodnych form konkursów rekreacyjno – sportowych. Głównym celem imprezy jest propagowanie wśród uczniów aktywności ruchowej, dbałości o harmonijny rozwój, kształtowanie postaw proekologicznych oraz wychowania do rekreacji.

Konkursy sportowe przeprowadzają nauczyciele wychowania fizycznego we współpracy z innymi nauczycielami.

Na szkolnym boisku odbyło się kilka widowiskowych konkurencji:

  • kometka –  I miejsce – Adrian Andrzejczyk kl. II TAK, II miejsce – Paweł Kołodziejczyk kl. TR/TAK, III miejsce – Kinga Jarczyńska kl. I TW
  • żonglerka – I miejsce – Damian Mozga kl. I TR/TAK, II miejsce – Adrian Andrzejczyk kl. II TAK, III miejsce – Michał Galant kl. I TR/TAK
  • dart – I miejsce – Katarzyna Sawicka kl. II TW, II miejsce – Adrian Woźniak kl. I TR/TAK, III miejsce – Monika Olejniczak kl. I TW
  • skakanka – I miejsce – Patrycja Grzesiak kl. I TW, II miejsce – Mariusz Biskupski kl. II TR, III miejsce – Monika Chrobot kl. I TR/TAK
  • hula hop – I miejsce – Renata Kasperowicz kl. I TW, II miejsce – Karolina Pawlikowska kl. II TAK, III miejsce – Monika Gałek kl. III TR/TAK
  • rzuty osobiste do kosza – I miejsce – Martyna Waszak kl. I TW, II miejsce – Marcin Marczak kl. I TW, III miejsce – Nikodem Walczak kl. II TW
  • streetball – I miejsce – Rafał Banachowicz i Zbigniew Mikina kl. II TR, II miejsce – Adam Wudka i Damian Mozga kl. I TR/TAK, III miejsce – Kamil Kosiorek i Jakub Radwański kl. I TW
  • skoki w workach – I miejsce – Adam Dąbrowski kl. II TR, II miejsce – Dominik Bandos kl. II TAK, III miejsce – Bartosz Stasia kl. I TW
  • siatkowa piłka plażowa – I miejsce – kl. I TW, II miejsce – kl. II TW, III miejsce – kl. III TR/TAK
  • przeciąganie liny – I miejsce – kl. II TR, II miejsce – kl. I TR/TAK, III miejsce – I TW
  • turniej piłkarskich szóstek – I miejsce – kl. II TR, II miejsce – kl. I TW, III miejsce – kl. I TR/TAK.

Uczniowie biorący udział w poszczególnych konkurencjach indywidualnych i grupowych otrzymali dyplomy i nagrody.

Pani dyrektor Zofia Wawrzyńczak przyznała również specjalną nagrodę dla najaktywniejszej i najbardziej ,,usportowionej” klasy, którą okazała się kl. I TW.

Główną atrakcją dnia był mecz finałowy rozegrany pomiędzy uczniami i nauczycielami.

Zabawa była przednia! Sami zresztą popatrzcie na zdjęcia!!!