DOKARMIANIE ZWIERZĄT

Zimą pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca dla dzikiego ptactwa. Wtedy bowiem dzień jest najkrótszy, a pokarm często jest zasypany warstwą śniegu lub zamarznięty. Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie w ramach działalności szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody, już od lat tradycyjnie uczestniczy w zimowej akcji dokarmiania dzikiego ptactwa, współpracując z kołem łowieckim nr 7 „ECHO” w Łowiczu. To szczególnie zimą opieki wymagają bażanty, ponieważ ptaki te nie posiadają upierzenia zimowego ani opierzonych nóg i maja małą warstwę podskórną tłuszczu. 22 lutego 2011r. uczniowie dokonali podsypów pod specjalnie przygotowane dla bażantów budki, rozmieszczone w niewielkich remizach leśnych znajdujących się na terenie obwodu łowieckiego, którego gospodarzem jest wyżej wymienione koło łowieckie. Uczniowie jednocześnie otrzymali praktyczną i teoretyczną lekcję na temat zwyczajów siedliskowych bażantów i kuropatw. Poszerzyli zakres swojej wiedzy ekologicznej oraz zainteresowania związane z ochroną przyrody, a co najważniejsze umieli swoją wiedzę wykorzystać w praktyce. Po dokonaniu podtypów uczestników czekała bardzo miła niespodzianka przygotowana przez stażystów koła łowieckiego – ognisko. Wszyscy mogli zjeść ciepły posiłek piekąc przy ognisku kiełbaski, a znakomity humor udowodnili śpiewając przy akompaniamencie gitary znane piosenki. Za organizację zimowej akcji dokarmiania zwierząt odpowiedzialni byli nauczyciele ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie: Dariusz Wojtysiak, Joanna Balcerska, Aleksander Frankiewicz oraz przedstawiciele zarządu koła łowieckiego nr 7 „ECHO” w Łowiczu: Robert Sikorski, Roman Kwasek.