Wyjazd studyjno-szkoleniowy na teren „ Śliwkowego Szlaku”

W dniach 19-21 marca 2024 nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym, organizowanym przez Urząd Marszałkowski województwa łódzkiego, na teren województwa małopolskiego aby poznać lokalną markę „Śliwkowy Szlak”.

Celem organizacji wyjazdu było upowszechnianie wiedzy na temat przedsięwzięć realizowanych na obszarach wiejskich ze środków PROW 2014-2020.

W czasie szkolenia nauczyciele mogli zapoznać się z pomysłami i rozwiązaniami w zakresie produkcji i sprzedaży produktów ekologicznych, a także regionalnych, które zostały już zrealizowane.

Odwiedzili m.in. Inkubator Przetwórstwa w Korzennej, który został utworzony przez Gminę, a z jego usług mogą korzystać okoliczni rolnicy i przetwarzać swoje owoce i warzywa na soki lub susz.

Kolejnym punktem, który został im zaprezentowany była Carpatina w Iwkowej, gdzie pani  Iwona Szot prowadzi przetwórstwo owocowo – warzywne. Głównie skupia się na produkcji suszonych owoców, dżemów i powideł, ale w swojej rodzinnej przetwórni wytwarza też owoce liofilizowane. Produkty te, które są najpierw zamrażane, a następnie suszone w próżni są bardzo kruche, lekkie i co ważne zachowują smak, wszystkie witaminy i minerały.

Na terenie „ Śliwkowego Szlaku” nasi nauczyciele odwiedzili też gospodarstwa rolno – ogrodnicze, w których to produkowane są wędzone i suszone owoce. Produkcja w gospodarstwie pana Grzegorza Piwowara opiera się na tradycyjnych metodach wędzenia i suszenia gdzie wykorzystuje się ruszta nad paleniskiem opalanym głównie drewnem owocowym. Proces suszenia jabłek przy pomocy dymu i ciepłego powietrza trwa 2-3 dni, natomiast wędzenie i suszenie śliwek jest dłuższe i musi trwać około 5-6 dni.

W gminie Iwkowej, w której znajduje się dużo dobrze nasłonecznionych stoków południowo zachodnich, można było też zauważyć wiele plantacji winorośli. Przy tych plantacjach tworzone są przeważnie winnice i gospodarstwa agroturystyczne, w których można zapoznać się z uprawą winorośli, a także zobaczyć w jaki sposób produkuje się wino.

Podczas wszystkich tych spotkań uczestnicy dowiadywali się także o działaniu lokalnych łańcuchów dystrybucji, które mogą być inspiracją w zakresie nowoczesnego marketingu produktów lokalnych.