UCZNIOWIE ZE ZDUŃSKIEJ DĄBROWY WYJECHALI DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+MŁODZIEŻ (K.105)

W terminie 12 – 20 stycznia 2019 roku 6 uczniów naszej szkoły wyjechało w ramach projektu ERASMUS+MŁODZIEŻ (K.105) pod nazwą The Effective Way of Culturing Movies do miejscowości Tarsus w pobliżu Mersin w Turcji. Tytuł projektu – Skuteczny sposób wychowania kulturowego: filmy. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, że filmy służące jako kanały komunikacji mają być wykorzystywane jako środek prowadzący do wrażliwości na debatę społeczna i publiczną oraz problemy kulturowe. Szkoła realizuje ten projekt na bazie porozumienia z Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Uczniowie uczestniczący w projekcie: Stella Przybylska, Jakub Stasiak i Rafał Karmelita z klasy III TW, Kacper Baran z klasy IV TR oraz Klaudia Steckiewicz i Michał Flisowski z klasy I TW. Interesują się oni szeroko pojętą tematyką mediów, fotografią i filmowaniem. Oprócz polskiej grupy ze Zduńskiej Dąbrowy w warsztatach wzięli udział uczniowie z 6 innych krajów: Turcji, Litwy, Włoch, Rumuni, Węgier i Chorwacji. Zajęcia warsztatowe dotyczyły projektowania , obcowania z kamerą i kręcenia krótkich filmów. Uczestnicy podzieleni byli na 6 międzynarodowych grup. Każdy z naszych uczniów był w innej grupie i miał inny temat na film. Efekty prac uczniowie oglądali w sobotę, po zmontowaniu całości, na zakończenie projektu.

Wrażenia z pobytu w Turcji, najlepiej oddają słowa uczennicy Stelli Przybylskiej: „To dla nas ogromny zaszczyt, że mogliśmy być tutaj i brać udział w tym naprawdę interesującym projekcie. Na szczęście nasz angielski jest na całkiem przyzwoitym poziomie, choć stresowaliśmy się jak to będzie, czy damy radę sprostać wyzwaniom. Codziennie mieliśmy ciekawe gry językowe. Organizator wymyślał tematy, a my musieliśmy się porozumieć wszyscy ze wszystkimi.Wtedy było mnóstwo śmiechu i zabawnych sytuacji. Nauczyliśmy się przełamywania barier językowych. Takie rzucenie na głęboką wodę – zdało egzamin”.

Ponadto Uczestnicy mieli możliwość zwiedzić miasteczko Tarsus oraz Mersin. Byli też na całodniowej wyprawie do Kapadocji, gdzie zwiedzali podziemne miasto, niezwykłe miejsce z księżycowym krajobrazem.