POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE

Tradycję można przechowywać tak jak rodzinne klejnoty.

Dobrze zamknięte nie giną – ale też nie promieniują.

Tradycja polska powinna promieniować

/H. Sienkiewicz/

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. O wielu z nich pamiętamy także dzisiaj. W związku z tym w dniu 12.04.2011 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie odbył się pokaz „Polskie tradycje wielkanocne” zorganizowany we współpracy z Oddziałem Terenowym Agencji Rynku Rolnego w Łodzi.

Pokazowi towarzyszyła wystawa okolicznościowych ozdób wielkanocnych przygotowanych przez uczniów Technikum, którzy kształcą się w zawodzie technik architektury krajobrazu. Wychowankowie internatu przygotowali prezentację multimedialną „Polskie tradycje wielkanocne”.

,,Stół wielkanocny”, z potrawami typowymi dla dawnego Księstwa Łowickiego, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zdunach. Dużym uznaniem cieszyła się szynka jajeczna będąca typowym regionalnym przysmakiem. Na stole nie mogło zabraknąć baranka – symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, mięs i wędlin – na znak, że kończy się post, chrzanu – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masła – oznaki dobrobytu  i jajka – symbolu narodzenia.

Degustujący zachwycali się również typowymi dla stołu wielkanocnego wypiekami: mazurkami, babami drożdżowymi oraz piaskowymi, sernikami i makowcami.

Wspólna inicjatywa OT Agencji Rynku Rolnego w Łodzi i ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie  „Polskie tradycje wielkanocne” spotkała się z dużym uznaniem środowiska lokalnego, nauczycieli oraz uczniów.