Zmarła Zofia Kujawiak, emerytowana nauczycielka ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie
Zofia Kujawiak (1940- 2021);
9 lutego 2021 roku odeszła od nas p. Zofia Kujawiak. Wiadomość o jej śmierci zatrzymała nas na moment w osłupieniu i wielkim smutku. To odejście, zamyka pewien rozdział historii szkoły. W odejściu p. Zofii najbardziej boli strata dobrego, wrażliwego, o nietuzinkowej osobowości człowieka.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się dnia 13.02.2021 (sobota) o godz. 12.00 w Kościele Parafialnym w Pszczonowie/koło Łyszkowic.
Zofia Kujawiak – urodzona w powiecie łowickim. Skończyła studia wyższe na Wydziale Rolniczym SGGW w Warszawie. Od roku 1970 podjęła pracę w Zespole Szkół Rolniczych w Zduńskiej Dąbrowie jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. W 1984 roku została kierownikiem szkolenia praktycznego. Funkcję z oddaniem pełniła do odejścia na emeryturę w 2000 roku. Była wyjątkowo rzetelnym pedagogiem – nauczycielem i wychowawcą. Organizowała liczne konkursy dla młodzieży. Jej oczkiem w głowie był „Szkolny Konkurs Orki”
Prowadziła Szkolne Koło PCK, w ramach którego organizowała zbiórki żywności i odzieży dla potrzebujących. Założyła Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi, który zajmował czołowe miejsca w kraju. Ważne wydarzenia dokumentowała w kronikach: PCK i Środowiskowego Uniwersytetu Ludowego.
Pani profesor Zofia Kujawiak, była propagatorką kultury ludowej i tradycji łowickich wśród młodzieży i mieszkańców gminy Zduny. Wielokrotnie organizowała widowiska i spektakle kultywujące gwarę i strój łowicki m.in. „Jak to na wsi łowickiej beło”, widowisko obrzędowe „Wigilijo u Wojtysiaków w Jackowicach Prymasowskich w 1938 r.” Nawiązała bliską współpracę z Dąbrowiankami, która zaowocowała utworzeniem Środowiskowego Uniwersytetu Ludowego przy Zespole Szkół Rolniczych w Zduńskiej Dąbrowie w 1994 r. (ŚUL). Została jego pierwszym prezesem. Podlegał on pod Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych w Warszawie. W 1995 roku nawiązała współpracę ze wszystkimi sołectwami w gminie, wynikiem czego była Sesja „Tradycji i współczesności Uniwersytetów Ludowych”, połączona z wystawą twórczości ludowej i Dniami Otwartych Drzwi Szkoły. W 1996 roku odbyło się pierwsze Spotkanie Biesiadne Twórców Ludowych oraz rodzin uczniów ZSR w Zduńskiej Dąbrowie śpiewających i muzykujących. Ponadto w tym samym roku. odbyła się w szkole 3-dniowa Krajowa Młodzieżowa Wigilia TUL-owska, która zgromadziła Zarząd Krajowy TUL oraz młodzież z całego kraju.
Otrzymała wiele nagród i odznaczeń m.in. nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, Odznakę – Zasłużony Pracownik Rolnictwa, nagrodę Kuratora Oświaty, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Dyrektor, nauczyciele i pracownicy ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie