Śladami historii i kultury – wycieczka do Auschwitz, Krakowa i Wieliczki

W dniach 24–26 września uczniowie klas II TW, V TR oraz V TW wzięli udział w wyjątkowej trzydniowej wycieczce edukacyjno-krajoznawczej, której celem było poznanie ważnych miejsc historycznych i kulturowych południowej Polski. Opiekę nad grupą sprawowały: p. Katarzyna Jadczak, p. Magdalena Bajena oraz p. Anna Domińczak.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczniowie z ogromną powagą i refleksją wysłuchali przewodników, którzy opowiadali o tragedii II wojny światowej, losach więźniów oraz codziennym życiu w obozie. Wizyta w tym miejscu była dla wszystkich ważną lekcją historii i okazją do zadumy nad wartością wolności i godności ludzkiej.

Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Krakowa. Uczniowie spacerowali po Rynku Głównym, gdzie mogli podziwiać Sukiennice i Kościół Mariacki, a także wysłuchali hejnału. Następnie udali się na Wawel, zwiedzając Zamek Królewski i Katedrę, gdzie spoczywają najważniejsi polscy władcy i bohaterowie narodowi. Atmosfera Krakowa pozwoliła młodzieży poczuć ducha historii i kultury naszego kraju.

Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce, wpisane na listę UNESCO. Pod ziemią podziwiali kaplice wykute w soli, imponujące komory i rzeźby stworzone przez górników. Trasa turystyczna była nie tylko atrakcyjna, ale też pouczająca, ukazując trud pracy w kopalni na przestrzeni wieków.

Trzydniowa wycieczka była nie tylko okazją do integracji uczniów, ale także wartościową lekcją historii
i kultury. Młodzież wróciła bogatsza o nowe doświadczenia, wspomnienia i refleksje, które z pewnością pozostaną na długo w pamięci.